Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Posiał kukurydzę bez orki. Norma w Ameryce, polscy rolnicy sceptyczni
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:40

Posiał kukurydzę bez orki. Norma w Ameryce, polscy rolnicy sceptyczni

bez orki
YouTube.com / Andrzej Leszczyński

Rolnictwo jest dziedziną, która stale się rozwija, a nowe spojrzenie na sprawy produkcji żywności może zadziwić niejednego doświadczonego gospodarza. Niektóre z nowatorskich sposobów uprawy ziemi są tak naprawdę powrotem do natury, jak ma to miejsce m.in. w przypadku siewu bez uprzedniej orki ziemi. Jeden z rolników, który prowadzi swoje kontro na portalu YouTube.com, w drugiej połowie czerwca zaprezentował efekty wzrostu kukurydzy na macie z żyta 35 dni po wysiewie.

Pomysł kreatywnego rolnika został skomentowany nie tylko na YouTube.com, ale też w innych mediach społecznościowych. Choć metoda siewu bezorkowego jest bardzo popularna m.in. w USA, to niektórzy polscy rolnicy nadal podchodzą do niej z pewną podejrzliwością.

Siew bezorkowy i dyskusja w internecie

Grupy społecznościowe w sieci internetowej są źródłem inspiracji dla rolników, którzy chętnie dzielą się swoich doświadczeniem, jak i pomagają w codziennych problemach.

W ostatnim czasie na jednej z popularnych grup rolniczych w mediach społecznościowych pojawił się link do filmu na YouTube.com, którego autorem jest Andrzej Leszczyński. Rolnik w filmie zatytułowanym Kukurydza No-till 35dni po siewie w żyto [pis. oryg. - przyp. red.] zaprezentował efekty siewu, przed którym nie zorał ziemi.

Post wzbudził zainteresowanie rolników - część z nich pochwaliła pomysł siana kukurydzy bez orki prosto na tzw. matę z żyta; pozostali gospodarze nie kryli sceptycyzmu wobec tego rozwiązania, wskazując, że metoda ta jest pożywką dla chwastów i gryzoni.

Jak się jednak okazuje, technika no-till (ang. bez orki) staje się coraz bardziej popularna m.in. na Zachodzie, choć wcale nie należy do typowych "nowatorskich" rozwiązań współczesnego świata. Jest ona bowiem znana od dawna, lecz częściowo zanikła wraz z pojawieniem się nowoczesnych maszyn na wsiach.

Geniusz omawianej techniki tkwi w jej prostocie - zamiast orania ziemi przed siewem, ziemię pozostawia się nietkniętą. Jakie korzyści rolnicy widzą po tego typu siewie?

Jeden z internautów podzielił się swoją opinią na temat filmu rolnika w następujący sposób:

>

Kolejny z komentatorów wskazał na popularność techniki na Zachodzie:

>

Krytyka rolników

Choć wielu rolników odkrywa dobrodziejstwo siewu bezorkowego (m.in. w postaci oszczędności czasu), nie brakuje również osób, które otwarcie krytykują ten sposób uprawy ziemi. Część gospodarzy, na pytanie, czy praktykują siew bezorkowy, odpowiedziało w ironiczny sposób:

>

Warto jednak mieć na względzie, że opisywana technika siewu ma dobry wpływ na uprawy i środowisko naturalne - rolnicy często nie muszą wtedy martwić się o zbytnie parowanie wody lub tworzenie się kałuż.

Siew bezorkowy jest z pewnością ciekawym powrotem do rolniczych korzeni - okazuje się, że jest to nie tylko wygodny, ale też i wszechstronny sposób uprawy ziemi.

Poniżej przedstawiamy film Andrzeja Leszczyńskiego na portalu YouTube.com:

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook, YouTube.com