Dofinansowanie dla Kół Gospodyń Wiejskich. ARiMR wypłaci od 8 do 10 tys. złotych
Polskie Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa. Fundusze mogą przeznaczyć m.in. na wspieranie przedsiębiorczości kobiet czy rozwój kultury ludowej. Kwota na te cele jest potężna, jednakże nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku. Zegar tyka, a czasu zostało niewiele.
KGW mogą otrzymać dofinansowanie
Te koła gospodyń wiejskich, które wpisane są do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , mogą starać się o przyznanie dofinansowania na poszerzanie swojej działalności kulturowej i nie tylko.
Pomoc finansowa przyznawana jest z ogromnej puli budżetu państwa. Tylko do końca czerwca złożono około 13,7 tys. wniosków na łączną kwotę około 116,31 mln zł. Zarejestrowanych KGW jest 15,4 tysiące, zatem jeszcze nie wszystkie organizacje zdecydowały się na złożenie wniosków o wsparcie.
Ostateczny termin złożenia wniosków zbliża się nieubłaganie
Agencja Rolna przypomina, iż KGW mają
czas na złożenie wniosku
i dostarczenie go do biur powiatowych tylko do 30 września 2024 roku. Czasu zostało niewiele, jednak z związku z tym, że pula środków może wyczerpać się wcześniej, nie należy zwlekać i jak najszybciej złożyć potrzebne dokumenty.
Budżet dla KGW jest zachęcający
Kwota, którą KWG mogą otrzymać z budżetu państwa jest zależna od liczebności kół. Te, liczące nie więcej niż 30 osób mogą uzyskać 8 tysięcy złotych, koła składające się z 31-75 członków otrzymają 9 tys. zł. Koła gospodyń wiejskich liczące powyżej 75 członków, uzyskają
dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych
. Pula w budżecie państwa to aż
120 milionów złotych.
Na co można przeznaczyć fundusz?
Otrzymane fundusze mogą zostać spożytkowane na m.in.:
- aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
- działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
- wspieranie przedsiębiorczości kobiet;
- inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
- upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
- działania związane z reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
-
rozwój kultury ludowej – w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.