Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Dofinansowanie do ogrodzenia gospodarstwa. ARiMR stawia jeden warunek
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 15.06.2024 16:34

Dofinansowanie do ogrodzenia gospodarstwa. ARiMR stawia jeden warunek

czarne ogrodzenie, polskie pieniądze
fot. Pixabay/Jakobander, materiały własne

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niebawem zacznie przyjmować wnioski, które rolnicy będą mogli przeznaczyć na zapobieganie rozprzestrzeniania się groźnej choroby, jaką jest ASF. Kto będzie mógł ubiegać się o wparcie? Jakie kwoty są w puli środków i na co będą mogli je przeznaczyć rolnicy. Podpowiadamy.
 

Dopłaty dla rolników. Trzeba spełnić kilka warunków

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o rozpoczęciu naboru wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń ASF. Jest to wsparcie finansowe z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a pula środków przeznaczonych na inwestycje wynosi 230 mln zł. Nabór wniosków ma potrwać jedynie dwa miesiące. Kto może się ubiegać o dotację?

Dopłaty skierowane są dla osób fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Rolnicy muszą jedynie spełnić te warunki:

  1. Posiadać nieruchomość co najmniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
  2. Prowadzić zarejestrowane tam:
  • chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń lub
  • chów lub hodowlę metodami ekologicznymi, nie mniej niż 27 świń lub
  • hodowlę świń ras rodzimych lub świń ras czystych;
  • w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy mieć ukończone 18 lat (osoby fizyczne);
  • mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów.

Zatem dofinansowanie skierowane jest wyłącznie dla rolników utrzymujących hodowlę świń. 
 

Nicola z "Rolnika" powiększyła usta. Reakcja mężczyzn natychmiastowa

Dopłaty dla rolników. Co można zrobić w ramach dofinansowania?

Rolnicy, którzy otrzymają dofinansowanie, będą mogli przeznaczyć je na walkę z ASF. Z pozyskanych środków można będzie: wykonać ogrodzenie, wybudować lub przebudować magazyn do przechowywania słomy, posadowić silos na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę. 

Ponadto z funduszy rolnik będzie mógł zapewnić utrzymanie świń odrębnie od innych zwierząt. Dodatkowo fundusze pozwolą na utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji oraz zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń.

Jaka będzie wysokość maksymalna dotacji dla rolników?

ARiMR informuje, iż w całym okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, kwota maksymalna dofinansowania będzie wynosiła 100 tys. złotych. 

Rolnicy otrzymają pomoc w formie refundacji 80% kosztów kwalifikowanych lub – w przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia – 80% zryczałtowanych stawek, które wynoszą:

  • 330 zł za metr bieżący ogrodzenia;
  • 2960 zł za jedną bramę;
  • 1000 zł za jedną furtkę.

Do 10% inwestycji mogą stanowić tzw. koszty ogólne. Nabór wniosków potrwa od 27 czerwca do 2 sierpnia 2024 roku. Wnioski można będzie składać tylko poprzez system teleinformatyczny ARiMR, czyli Platformę Usług Elektronicznych (PUE).