Donald Tusk ogłosił ważne zmiany dla rolników. Padły konkrety
15 marca odbyło się najważniejsze posiedzenie Komisji Europejskiej, szczególnie dla rolników. W całej Europie rolnicy strajkują przeciwko przepisom Zielonego Ładu i oczekują konkretnych zmian zawartych w postulatach.
Rolnicy walczyli o zmiany w Zielonym Ładzie
Rolnicy w całej Europie rozpoczęli w styczniu strajki przeciwko przepisom Zielonego Ładu oraz wprowadzaniu na europejski rynek rolny żywności i produktów rolno-spożywczych spoza krajów Wspólnoty Europejskiej. Największe emocje wśród rolników wywołuje obowiązkowe ugorowanie 4% gruntów ornych, ograniczenie o 50% stosowania oraz niekontrolowany napływ płodów rolnych z Ukrainy.
Premier ogłosił wielki sukces w zmianie polityki rolnej przez Komisję Europejską
Premier Donald Tusk podczas spotkań z rolnikami na dwóch szczytach rolniczych informował, że zarówno on jak i minister rolnictwa Czesław Siekierski prowadzą bardzo poważne rozmowy z Komisją Europejską, szczególnie szefową Komisji Ursulą von der Leyen. Minister Siekierski prowadził wielokrotnie rozmowy z ministrami rolnictwa z całej Unii Europejskiej.
Dziś na swoim koncie na platformie X premier poinformował:
Z ostatniej chwili! Konkret dla rolników: ugorowanie nie będzie obowiązkowe i to już od tego roku. Taki jest wynik moich rozmów z szefową Komisji. O innych szczegółach informacja jeszcze dziś.
Czy to koniec zmian oczekiwanych przez rolników?
Na tym samym portalu informacje w sprawie dzisiejszych ustaleń zostały zamieszczone przez biuro ds. komunikacji Komisji Europejskiej. Podane informacje mówią o wprowadzeniu dobrowolnego ugorowania oraz wycofania się z zaplanowanych ograniczeń w stosowaniu pestycydów przez rolników.
Z informacji przekazywanych wcześniej przez eurodeputowanych wcześniej wynikało, że trwają rozmowy, by zamiast stosowania kryterium procentowego do ograniczenia ilości stosowanych środków ochrony roślin zastosować kryterium ilościowe. Byłoby to korzystne dla polskich rolników, którzy stosują około 4 razy mniej ŚOR niż rolnicy niemieccy czy holenderscy.
Rolnicy czekają na informację o zmianach w polityce UE w stosunku do Ukrainy i będzie to najważniejsza dla nich informacja.