Niedługo kończy się czas obowiązywania unijnego rozporządzenia dotyczącego liberalizacji handlu z Ukrainą. W poniedziałek, 24 marca rzecznik Komisji Europejskiej poinformował o aktualnym stanie prac nad nowymi porozumieniami. W proces był zaangażowany również polski minister rolnictwa — Czesław Siekierski, który odbył spotkanie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.
Odkryto kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu, który od niemal pół wieku był nieobecny w Polsce — sytuacja staje się coraz bardziej alarmująca. Rolnicy apelują do ministerstwa o to, by wstrzymać transport zwierząt z Niemiec, w związku z ogniskami pryszczycy. Już niedługo owady mogą trafić do żywności i to do produktów, w których wcale się ich nie spodziewamy.
Zwykle decyzje Komisji Europejskiej działają na polskich rolników jak płachta na byka. Tym razem KE podejmuje działania, których pozytywne skutki są już widoczne. Zapowiadane regulacje w sprawie importu nawozów okazały się skuteczne.
Wniosek o nałożenie ceł na produkty rolne z Rosji i Białorusi został przyjęty przez Komisję Europejską. Celem nowych regulacji mają być produkty, których dotychczasowe sankcje nie obejmowały, i które stanowiły zagrożenie dla stabilności europejskiego rynku. To informacja, na którą rolnicy czekali od dawna.
Komisja Europejska zatwierdziła stosowanie sproszkowanych larw mącznika młynarka, jako składnika produktów spożywczych. Wiadomo, że owady będą mogły trafiać do wielu wyrobów, w tym m.in. do pieczywa. W jaki sposób dowiemy się, że kupujemy jedzenie z dodatkiem sproszkowanego mącznika?
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi debatowała nad zmianami w ekoschematach. Komisja Europejska wyraziła wstępną akceptację propozycji. Rolnicy obecni podczas posiedzenia wyrazili swoje wątpliwości. Część ustaleń może uderzyć w “aktywnego rolnika”.
Już 1 stycznia 2025 r. Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a zaledwie dwa dni później na uroczystej Gali Otwarcia Prezydencji w Warszawie ma pojawić się sama Ursula von der Leyen. Powitać ją mają nie tylko najważniejsze osobistości w kraju, ale także delegacje rolników z krajów członkowskich UE. Tego dnia odbędzie się wielka demonstracja. Wiemy, o której się zacznie i jakimi ulicami przejdą rolnicy.
Wśród europejskich rolników rosną obawy w związku z zakończeniem rozmów nad umową UE-Mercosur. Import z Ameryki Południowej może zaważyć na konkurencyjności i losach wielu gospodarstw. Podczas ważnej unijnej konferencji przedstawiciele rolników nie mogli jednak o tym porozmawiać - postawa Brukseli wywołała rozczarowanie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej od kilku godzin jest w Urugwaju. To właśnie tam prowadzone są końcowe negocjacje, dotyczące umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Mercosur. Dla rolników nie są to dobre wiadomości. W kogo najmocniej uderzy sfinalizowanie tej umowy, a kto może na tym zyskać?
We wtorek 17 września, poznaliśmy nowe persony, wchodzące w skład Komisji Europejskiej. Dotychczasowe stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa i żywności Janusza Wojciechowskiego, obejmie Christophe Hansen. Polityk ten pochodzi z Luksemburgu. Czym zajmował się do tej pory i jakie ma powiązania z rolnictwem?
Niedawno pisaliśmy o zapowiedziach wybranej na kolejną kadencję szefowej KE Ursuli von der Leyen, dotyczących wzniesienia europejskich rolników na wyżyny, a tu takie wieści. Komisja Europejska pracuje nad zwiększeniem limitu tzw. pomocy de minimis dla polskich rolników. Limit krajowy na poziomie 295 mln euro miał zostać wyczerpany, a teraz zostanie powiększony niemal dwukrotnie.
Parlament Europejski wybrał przewodniczącą Komisji Europejskiej. Drugą kadencje z rzędu objęła Ursula von der Leyen. Szefowa KE przemawiając do europosłów, swoją uwagę skupiła głównie na rolnikach i przyszłości rolnictwa w Unii. Co tym razem obiecała europejskim rolnikom?
Zakończyły się wybory do Europarlamentu 2024. Sprawdziliśmy jak głosowali rolnicy według badania late poll pracowni Ipsos. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie traci poparcie wśród rolników.
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych opublikował w piątek nowy raport dotyczący prognoz zbiorów tegorocznej pszenicy. Dane wywołały niepokój na towarowych giełdach światowych.
Portal Euractiv podał, że Parlament Europejski planuje wprowadzenie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej odpowiadających żądaniom strajkujący rolników europejskich.
W czwartkowym programie Doroty Gawryluk “Lepsza Polska” do debaty o rolnictwie zostali zaproszeni Michał Nowacki, Jan Krzysztof Ardanowski, Wiktor Szmulewicz oraz Izabela Zygmunt. Goście odpowiadali na pytania związane z postulatami strajkujących rolników i sensem Zielonego Ładu.
Zgodnie z zapowiedzianym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność strajkiem generalnym rolników w całej Polsce, możemy się spodziewać 20 marca blokad wielu miast wojewódzkich, mniejszych miast oraz dróg i autostrad.
15 marca odbyło się najważniejsze posiedzenie Komisji Europejskiej, szczególnie dla rolników. W całej Europie rolnicy strajkują przeciwko przepisom Zielonego Ładu i oczekują konkretnych zmian zawartych w postulatach.
Nadszedł długo wyczekiwany dzień dla polskich rolników. Komisja Europejska postanowiła wycofać się z określonej części zapisów Zielonego Ładu. Już w kolejnym tygodniu mają pojawić się nowe propozycje legislacyjne w Brukseli. Głos w sprawie zabrał komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Rozżalenie i złość rolników ponownie wylała się na ulicę Brukseli. Demonstranci w poniedziałek 26 lutego tłumnie przybyli pod siedzibę KE, by nieopodal rozpalić ognisko z opon. Policja atakowana była jajami, petardami czy nawet owocami. Wśród około 1000 ciągników, które przyjechały do stolicy Belgii, można zauważyć również polskie flagi.
Kiedy budzimy się o poranku i widzimy, że za oknem już świta, a dzień wydłużył się o kolejną godzinę, to znak, że wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu na letni. Mimo że jest to skrócenie czasu spania o godzinę, to człowiek po przestawieniu się na tryb letni ma większą energię witalną - dłuższy dzień i więcej słońca dodaje sił. W tym roku przestawienie zegarka o godzinę do przodu wypadnie w nocy z 30 na 31 marca, to szczególny dzień dla Polaków
Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej ulega z każdym dniem zaostrzeniu wraz ze zmęczeniem i zniechęceniem protestujących rolników i blokowanych ukraińskich przewoźników. Ku zaskoczeniu polskiej strony Prezydent Ukrainy zaapelował za pomocą platformy X do premiera Donalda Tuska o spotkanie.
W dniu 15 lutego odbył się zaplanowany z wyprzedzeniem strajk rolników przed siedzibą Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Do Wrocławia przyjechało wielu rolników z regionu oraz zorganizowane grupy niezadowolonych rolników z innych części kraju.
Ogólnopolski Protest Rolników rozpoczęty 9 lutego przewyższył swoimi rozmiarami przewidywania organizatorów. Wśród rolników zapanowała pełna mobilizacja ponad podziałami politycznymi, ponad rodzajami prowadzonej działalności. Specjalnie dla RolnikINFO głos zabrał były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.
9 lutego 2024 roku rozpoczyna się ogólnopolski protest rolników. Tym samym cały kraj dołączy do protestów rolniczych w całej Europie.
Długie protesty rolników w całej Unii Europejskiej odniosły właśnie pożądany rezultat. Podczas debaty w europarlamencie, szefowa KE ogłosiła wycofanie projektu zakładającego ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie.
Komisja Europejska podała dziś informację o zatwierdzeniu projektu rozporządzenia wydłużającego handel bezcłowy z Ukrainą. Zadecydowano też o tymczasowych zmianach w przepisach Wspólnej Polityki Rolnej.
Wniosek do Komisji Europejskiej o przywrócenie kwot taryfowych na niektóre wrażliwe produkty został odrzucony. Embargo na produkty rolne spotkało się z nieprzychylnością polityczną Komisji oraz Ukrainy. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiada kolejne plany działania.