Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Wypalasz trawy? Możesz ponieść surowe konsekwencje
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 13.03.2024 19:52

Wypalasz trawy? Możesz ponieść surowe konsekwencje

wypalanie traw
fot. Pixabay/ fish96

Wiosenne wypalanie traw na polach to niegdyś częsty widok. Kiedyś ludzie błędnie sądzili, że taki zabieg, wykonany ciepłą wiosną, ma spowodować bardziej gęsty odrost traw. Niestety, mylili się. Przekonanie o skuteczności wypalania traw doprowadza nie do bujnego odrostu, a do nałożenia na wypalającego surowych sankcji. 

Wiosna to czas na wypalanie traw?

Niestety, wcale nie jest tak, jak powszechnie sądzono kiedyś na wsiach. Wypalanie traw nie spowoduje, że trawa na polu będzie obfitsza, a jakość gleby poprawi się znacząco. Jest wprost przeciwnie. Wypalanie traw działa negatywnie na wartość plonów, a wręcz je obniża. 

Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta - czytamy w publikacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Biedronka ma kłopoty. Rolnicy i mleczarze są wściekli

Co grozi za wypalanie trawy

Co roku na wiosnę pojawiają się komunikaty Straży Pożarnej, w których przestrzega się przed konsekwencjami wypalania traw na polach. Mimo tego, nadal zdarzają się sytuacje, w których wypalający trawę lekceważy przestrogi.

Oprócz negatywnych skutków dla ekosystemu, wypalanie traw na polu to również bliskie spotkanie z prawem. Przyłapanie na gorącym uczynku grozić może surowymi sankcjami, ale nie tylko. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może w skrajnych przypadkach odmówić wypłacania dopłat, jeśli beneficjent nie dostosuje się do przestrzegania zakazu wypalania traw. 

Wypalanie traw to ogromne zagrożenie, ale i potężne kary finansowe

Osoba, która dopuści się podpalenia suchej trawy na połaci pola, może zgodnie z art. 130a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody zostać ukarana dotkliwymi sankcjami. 

Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych - tak brzmi akt prawny dotyczący kary za wypalanie roślinności

Kodeks karny odnosi się również do spowodowania zagrożenia utraty zdrowia lub życia wielu osób oraz zniszczenia mienia wielkich rozmiarów przez sprawcę, który podjął się podpalenia suchej trawy. Za spowodowanie pożaru wskutek wypalania traw grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.