Wolny handel między państwami europejskimi, a krajami Ameryki Łacińskiej może całkowicie zaorać rolnictwo w Unii. Takie informacje napływają od europejskich rolników, ale swoje zdanie odnośnie konsekwencji podpisania tej niekorzystnej umowy wyraził chociażby Grzegorz Bardowski. Czy nadchodzi czarna wizja przyszłości rolnictwa w Polsce? Co faktycznie zaoferują nam unijni politycy?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski odpowiedział na wszystkie postulaty protestujących rolników. W długim komunikacie opublikowanym na stronach resortu, odniósł się do każdego z wątków podnoszonych przez strajkujących, którzy w piątek przeszli przez Warszawę. Pojawiło się również zaproszenie do rozmów.
Tak jak zapowiadały w tym tygodniu organizacje rolnicze, tak też się stało. Właśnie trwa wielki protest polskich rolników w centrum Warszawy. Nie bez powodu wybrali właśnie ten dzień. W związku z prezydencją Polski w Radzie UE, do naszego kraju miała zawitać szefowa Komisji Europejskiej- Ursula von der Leyen. Rolnicy “szykowali się” na jej powitanie, jednak czeka ich wielkie rozczarowanie.
Już za kilka godzin 2024 rok będzie tylko wspomnieniem. Dla polskich rolników był to intensywny i trudny czas, w którym musieli zmierzyć się nie tylko z dramatycznymi warunkami pogodowymi, ale także z unicestwiającą rolnictwo polityką Unii Europejskiej. Ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem strajków rolniczych i walki o lepsze jutro dla polskiej wsi. Zobaczcie, co działo się w ciągu tego roku.
Już 1 stycznia 2025 r. Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a zaledwie dwa dni później na uroczystej Gali Otwarcia Prezydencji w Warszawie ma pojawić się sama Ursula von der Leyen. Powitać ją mają nie tylko najważniejsze osobistości w kraju, ale także delegacje rolników z krajów członkowskich UE. Tego dnia odbędzie się wielka demonstracja. Wiemy, o której się zacznie i jakimi ulicami przejdą rolnicy.
Rolnicy w sobotni poranek wrócili na przejście graniczne w Medyce. Manifestacja ma potrwać do końca tego roku. Około 30 rolników z Podkarpackiej Oszukanej Wsi blokuje przejazd tirom, umożliwiając jedynie przejazd pojazdom wyjeżdzającym z Polski. W niedzielę po południu spotkał się z nimi szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. Co udało się ustalić?
W lutym, podczas strajku rolników w Gorzyczkach, pojawił się ciągnik z ogromnym transparentem i napisem skierowanym bezpośrednio do prezydenta Rosji. Obok zawieszona była flaga ZSRR. Nic nie wywołało takiego poruszenia, jak rolnicy, którzy wówczas zdecydowali się na taki skandaliczny krok. Teraz ojciec z córką odpowiedzą za swoje czyny przed sądem, przyznali się do zarzutów.
Po pierwsze opóźnienia w wypłacie dopłat przez Agencję Usług Płatniczych. Po drugie rygorystyczne przepisy nowej dyrektywy azotanowej. Po trzecie kończąca się cierpliwość rolniczych. To główne powody, dla których francuscy farmerzy wyszli na ulice i dosłownie wyrzucili swoją złość pod budynkiem istotnej dla odpowiednika agencji rolnej. Czy mieli rację?
19 sierpnia polskie ciągniki ponownie pojawią się na krajowych drogach. Tym razem jednak strajk nie będzie obowiązywał w całym kraju, a tylko w jednym województwie. Rolnicy pół roku czekali na konkretne informacje w sprawie postulatów, niestety do tej pory rząd milczy, a postulatów przybywa. Gdzie należy się spodziewać utrudnień na drodze i jakie są nowe żądania rolników?
Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości i zapowiada utworzenie centroprawicowej partii o nazwie Partia Polska. Poseł zapowiada, że ma już pierwszych chętnych do wsparcia swojej inicjatywy.
Na marcowym proteście rolników w województwie kujawsko-pomorskim doszło do wypadku, w którym samochód ciężarowy wjechał z impetem w stojące na blokadzie maszyny rolnicze. Jedna z nich została doszczętnie zniszczona. Z pomocą nadszedł Ruch Młodych Farmerów, czyli grupa niezależnych młodych rolników z wielomilionowymi zasięgami w Internecie. Dzięki RMF poszkodowany rolnik otrzymał nowy ciągnik.
W środę 15 maja odbędzie się kolejny protest rolników, tym razem w Szczecinie. Konwoje pojazdów rolniczych mają przejechać drogą wojewódzką nr 119. Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na odcinku od Pyrzyc, aż do Szczecina. Strajkujący zamierzają spotkać się z wojewodą zachodniopomorskim i posłem Jarosławem Rzepą.
Minister Michał Kołodziejczak podał informację prasie, że rozmowy z Kijowem zostały zerwane. Ukraiński rząd dementuje, wskazując na przełożenie rozmów do czasu rozwiązania problemów wewnątrz ukraińskiego ministerstwa rolnictwa.
Strajki grupy 11 rolników ze Związku Rolników “Orka” przybiera na sile. Na konferencji prasowej przedstawiciel protestujących, Mariusz Borowiak, zapowiedział rozpoczęcie głodówki.
Skandaliczne słowa do polskich rolników skierował Alex Lissitsa, szef Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu. Słowa lobbysty nie pozostały bez odpowiedzi z polskiej strony.
W piątek miał miejsce w Warszawie kolejny marsz, zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz ogólnopolską NSZZ Solidarność. Punktem kulminacyjnym protestu miała być siedziba Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie oraz budynek Sejmu RP. W marszu wzięli udział politycy PiS, którzy dołączyli do marszu "przeciwko Zielonemu Ładowi". Nie obyło się bez politycznych przepychanek i kontrowersyjnych symboli.
Warszawskie ulice brzmią dziś hasłami Marszu “Przeciwko Zielonemu Ładowi” organizowanym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz ogólnopolską NSZZ Solidarność. Marsz gromadzi nie tylko rolników, ale także wszystkich przeciwników unijnej polityki.
W najbliższy piątek 10 maja odbędzie się w Warszawie marsz organizowany przez NSZZ Solidarność oraz NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Dotyczyć ma on sprzeciwu wobec zapisów Zielonego Ładu.
Już dziś 7 maja do Katowic zawita premier Donald Tusk oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na spotkaniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostanie przedstawiony plan dla Europejskich państw. Swój plan przedstawili i rolnicy, którzy jutro także pojawią się w Katowicach i wspólnie będą protestować. To sposób na zawstydzenie polskiego rządu. Jaka będzie dzisiejsza forma strajku?
W 2012 roku ponad 120 mieszkańców wsi Raczek, Janówka oraz Augustów za sprawą specustawy drogowej, musieli oddać swoje ziemie pod budowę obwodnicy Augustowa. Wówczas rzeczoznawca wycenił wartość ziem, na około 5 zł za metr kwadratowy. Oburzenie rolników sięgnęło zenitu, kiedy ziemie leżące za miedzą, ale w innej gminie, wyceniono na około 30 zł/m2. Do dnia dzisiejszego właściciele wywłaszczonych ziem walczą o godne kwoty odszkodowania.
Branża futerkowa, o której ostatni raz było głośno podczas pracy nad tak zwaną “piątką Kaczyńskiego”, w ostatnim czasie ponownie o sobie przypomniała. Wszystko za sprawą uczestnictwa zarówno w strajkach rolników jak i rozmowach prowadzonych z Ministerstwem Rolnictwa najbardziej znanego i kontrowersyjnego hodowcy-Szczepana Wójcika.
Strajki rolników nie zakończyły się wraz z nawałem wiosennych prac polowych. NSZZ “Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zaplanowały wspólny strajk przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Odbędzie się on w Warszawie już 10 maja 2024 roku.
2 kwietnia rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To odpowiedź rolników na brak konkretnych ustaleń, jakie zostały zapewnione w podczas marcowych negocjacji przez ministra Siekierskiego w Jasionce. Strajkujący zapowiedzieli, że nie opuszczą siedziby resortu rolnictwa, dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.
Strajki rolnicze trwają nadal w krajach unijnych. Nie ustają również strajki polskich rolników, choć zmienił się ich kształt i nasilenie. Mimo utrudnień poparcie społeczne dla strajkujących rolników jest na bardzo wysokim poziomie. Jakie są tego przyczyny?
Rolnicy ujawnili swój plan działania w związku z dalszymi protestami w kraju. Zawieszają protest na czas świąt wielkanocnych, by potem wrócić ze zdwojoną siłą, ale już nie na główne drogi, a pod domy polityków. Taka forma protestu to próba zmuszenia rządu do dymisji.
Podczas czwartkowego protestu rolniczego w województwie kujawsko - pomorskim, miał miejsce szokujący incydent. Kierującej fordem 41-latki nie zatrzymała ani blokada rolnicza, ani policjant, w którego z impetem wjechała. Szczegóły porażają.
W czwartkowym programie Doroty Gawryluk “Lepsza Polska” do debaty o rolnictwie zostali zaproszeni Michał Nowacki, Jan Krzysztof Ardanowski, Wiktor Szmulewicz oraz Izabela Zygmunt. Goście odpowiadali na pytania związane z postulatami strajkujących rolników i sensem Zielonego Ładu.
Tomasz Lepper w rozmowie z Januszem Schwertnerem dla portalu Goniec.pl odniósł się do sytuacji protestujących rolników. O politycznych wpływach i zawirowaniach, Zielonym Ładzie i kontrowersjach wokół dopłat.