RolnikInfo.pl
dopłaty

unsplash.com / fot. Paweł Czerwiński

Wnioski o dopłaty bezpośrednie. MRiRW zapowiada ważne zmiany

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jak zapowiedziało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we wnioskach o dopłaty bezpośrednie zajdą ważne zmiany. Będą one dotyczyły m.in. rozszerzenia zakresu danych podawanych we wniosku o informacje dotyczące poszczególnych upraw.

Inną zmianą we wnioskach o dopłaty bezpośrednie ma być rezygnacja z udostępniania rolnikom materiałów graficznych wskazujących położenie gruntów rolnych - w przypadku osób ubiegających się o dopłaty po raz pierwszy. 

Zmiany we wnioskach o płatności bezpośrednie

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich wiążą się z niemałą porcją pracy z dokumentami. Każde zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi są w tym względzie bardzo ważne - od nich może zależeć fakt, czy rolnik otrzyma wsparcie finansowe.

W trybie pilnym przekazano do konsultacji nowy projekt rozporządzenia szefa resortu rolnictwa. Zmienia on rozporządzenie związane ze szczegółowymi wymaganiami w kwestii wniosków o płatności bezpośrednie.

Sprawy muszą postępować szybko, ponieważ planowane zmiany mają - według MRiRW - obowiązywać już w przypadku tegorocznego naboru wniosków o dopłaty. Trudno jednak powiedzieć, czy plan wprowadzenia rozporządzenia w życie powiedzie się do 15 marca br. - wtedy to rozpoczyna się pierwszy nabór wniosków o dotacje.

Dodatkowe dane i PROW

Choć projekt rozporządzenia został oddany do konsultacji, to czas na nie jest wyjątkowo krótki - kończy się bowiem z dniem 26 lutego 2021 roku. Mówiąc ogólnie, zmiany, które czekają rolników, polegają na rozszerzeniu zakresu danych, które będą musieli zawrzeć we wniosku o dopłaty. 

Dane te mają posłużyć działaniom PROW, tj. Modernizacji gospodarstw rolnych (obszary A-D), Premii dla młodych rolników oraz Restrukturyzacji małych gospodarstw. Jeszcze przed zmianami prawnymi rolnicy podawali informacje na temat poszczególnych upraw tylko w przypadku, gdy mieli obowiązek ich dywersyfikacji (czyli przedsiębiorców mających przynajmniej 10 hektarów gruntów).

Dlaczego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyduje się na zmiany w kwestii wniosków o dopłaty bezpośrednie? Resort podaje, iż dzięki uzyskaniu dodatkowych informacji od rolników możliwe będzie wykorzystanie ich nie tylko na potrzeby PROW.

Zmiany te mają również wpłynąć na zmniejszenie kontroli dotyczących wielkości ekonomicznej gospodarstw aż o 90%. Jest to istotny aspekt z punktu widzenia MRiRW, zwłaszcza że w 2021 roku planuje przeprowadzić prawie 11 tysięcy kontroli u rolników. 

Warto dodać, że zebrane od rolników dodatkowe dane pozwolą na zorganizowanie naborów w ramach PROW 2014-2020 w drugim półroczu bieżącego roku. Efektem tego będzie szybsza realizacja wypłat z PROW.

Inną zaletą, o której mówi MRiRW, będzie poprawa dostępności doradztwa rolniczego. Obecnie rolnicy, którzy proszą o wsparcie przy wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich nie zawsze je otrzymują z braku czasu urzędników w ARiMR. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >