Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Dopłaty do zbiorników na deszczówkę. Kiedy mija termin?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 12.02.2024 20:01

Dopłaty do zbiorników na deszczówkę. Kiedy mija termin?

pieniądze
Iberion

Masz zamiar zainwestować w zbiornik na wodę deszczową? W takim razie nie zwlekaj, gdyż kończy się czas na złożenie wniosku o dofinansowanie z programu "Moja Woda". Co zrobić, żeby dostać dofinansowanie w kwocie 6 000 złotych? 

Wspieranie małej retencji

Program "Moja Woda", który ruszył w połowie 2023 roku (3 sierpnia), powoli zbliża się ku końcowi. Ostatecznym terminem składania wniosków będzie 30 czerwca 2024 roku. Program powstał z myślą o wsparciu inicjatywy mającej na celu ochronę zasobów wodnych, a także zminimalizowanie skutków suszy. 

Dostępność zasobów wody w Polsce jest stosunkowo niska – na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m3 wody rocznie, czyli nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej- czytamy na stronie “www.gov.pl”

Właściciele nieruchomości, na której stoi budynek jednorodzinny, mogą otrzymać dofinansowanie w kwocie 6 000 złotych na zwiększenie retencji oraz wykorzystywanie nagromadzonych wód opadowych, ale też i roztopowych. 

Ceny ziemi rolnej w 2024. GUS podał najnowsze dane

Gdzie udać się z wnioskiem o dotację?

Budżet przeznaczony na trzecią edycję programu "Moja Woda" w wysokości 130 mln zł nie wyczerpał się jeszcze, więc każda osoba fizyczna, (która jest właścicielem, współwłaścicielem lub też użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny), może starać się o otrzymanie takiej dotacji.

Dofinansowanie może pokryć do 80% kosztów założenia instalacji. W kwocie kosztów kwalifikowanych mieścić się będzie zakup, dostawa, montaż, budowa oraz uruchomienie instalacji, dzięki której możliwe będzie gromadzenie i retencja wód opadowych czy roztopowych. 

Zainteresowani beneficjenci powinni złożyć wypełniony wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oprócz tego należy mieć ze sobą wszelką dokumentację, która potwierdza poniesione koszty zakupu (faktury VAT) oraz potwierdzenie pisemne wykonania instalacji, samodzielnej lub przez wykonawcę.

Można również założyć konto na portalu beneficjenta na stronie WFOŚIGW, pobrać i wypełnić wniosek, a następnie odesłać za pośrednictwem "skrzynki podawczej-PDF", która znajduje się na portalu beneficjenta.  

Czego dotyczą koszty kwalifikowane dofinansowania

Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków tylko do 30 czerwca tego roku. Dlatego warto działać szybko, gdyż program "Moja Woda" może zostać zakończony w każdej chwili z powodu wyczerpania budżetu. 

Realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały (nowe lub używane) muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim- podaje ARiMR na stronie rządowej

Zakup, montaż, budowa, uruchomienie, a także instalacja składa się na tzw. koszty kwalifikacyjne takich urządzeń jak:

  1. przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
  2. instalacji rozsączającej;
  3. zbiornik retencyjny nadziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny;
  4. otwarty o pojemności od 2m3;
  5. zamknięty o pojemności od 1m3 (min. 2 szt.);
  6. zbiornik retencyjny podziemny, zamknięty, szczelny lub infiltracyjny o pojemności od 2m3;
  7. elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.
Tagi: Dotacje ARiMR