Dotacja – nieodpłatna i bezzwrotna pomoc finansowa udzielana najczęściej przez państwo podmiotom na realizację ich zadań.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zwiększeniu budżetu na program "Energia na wsi". Polski rząd w wyniku ogromnego zainteresowania dofinansowaniem z programu, złożył wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o przyznanie większego budżetu na dalsze realizacje. Do kogo jest skierowany i co można zyskać?
Z pozoru mało interesująca nazwa wsparcia dla rolników, tak naprawdę może ułatwić gospodarstwom rolnym życie, a dodatkowo przyczynić się do ochrony zasobów naturalnych i klimatu. Resort rolnictwa przygotował dla rolników pomoc na dofinansowanie inwestycji mających na celu m.in. ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ograniczenie zużycia środków ochrony roślin czy zwiększenie bioróżnorodności gleby. Co można zakupić dzięki dotacji oraz kiedy ruszy nabór? My już wiemy.
Polska wieś może stracić miliardy z KPO. Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że Polska ryzykuje utratą znacznej części środków z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich. Powodem są opóźnienia w realizacji projektów i nieprawidłowości w zarządzaniu środkami publicznymi.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło program, dzięki któremu zarówno rolniczki jak i rolnicy będą mogli oddać w opiekę najmłodsze dzieci do nowo powstałych mini-żłobków na terenie gmin. Na ten cel resort ma wydać 60 milionów złotych. Na czym będzie polegał program "Pierwszy dzienny opiekun"?
Ruszyła XXIII edycja programu Stypendium Pomostowego. Program skierowany jest do maturzystów pochodzących z mniejszych miejscowości i niezamożnych rodzin. Celem programu jest wsparcie finansowe na I rok studiów dziennych. Jednak, aby się o nie ubiegać, należy spełnić kilka istotnych warunków. Jakich? Zobaczcie sami.
Organizacje producentów owoców i warzyw, już kolejny raz mają możliwość ubiegania się o dotację na realizację działań, zapisanych w swoich programach operacyjnych. Trzeba jednak się pospieszyć, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków, który potrwa tylko do 22 lipca 2024 roku. Na co można otrzymać dofinansowanie?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przekazała w komunikacie informacje dotyczące wypłat pieniędzy z tytułu dopłat bezpośrednich za rok 2023. ARiMR podała, że do dnia 10 czerwca 2024 roku fundusze wpłynęły na konta 1,162 mln rolników, to łącznie aż 8,36 mld złotych. O dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, ubiegało się w sumie 1,24 mln rolników, jednakże czas wypłat kończy się wraz z końcem czerwca. Agencja stara się sprawnie wypłacać pieniądze, ale czy wszyscy rolnicy je otrzymają je do końca miesiąca?
Początek maja to dla części urzędów czas wolny od pracy. Od 1 do 3 maja nieczynne będą również stacjonarne biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oprócz tego, rolnicy będący w pilnej potrzebie nie skorzystają także z infolinii Agencji Rolnej. Kiedy urzędy odpracują dodatkowy dzień wolny? Podpowiadamy.
Masz zamiar zainwestować w zbiornik na wodę deszczową? W takim razie nie zwlekaj, gdyż kończy się czas na złożenie wniosku o dofinansowanie z programu "Moja Woda". Co zrobić, żeby dostać dofinansowanie w kwocie 6 000 złotych?
Trwa nabór na inwestycje w Odnawialne Źródła Energii i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Warto skorzystać z wysokich dofinansowań.
Ruszył gminny program na darmowe, przydomowe kompostowniki dla mieszkańców. Samorząd ogłosił już nabór wniosków. Budżet przeznaczony na takie rozwiązania dla województwa małopolskiego osiąga 2 mln zł. Urząd miasta przyjmuje wnioski w formie ankiet. Sprawdź, czy tobie też się należy bezpłatny kompostownik.
Już wkrótce rusza nabór wniosków na ,,inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej". Obszar C to inwestycje dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynków gospodarczych.
Już wkrótce rusza nabór wniosków na ,,Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej". Obszar B to inwestycje dotyczące mikroinstalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy główną przyczynę braku środków do realizacji programu "Czyste Powietrze". Jak się okazuje, fundusze unijne zostały zablokowane przez poprzednią władzę. Jest jednak nadzieja, gdyż znalazły się pieniądze na wypłaty. Jakie kwoty będą udostępnione przez MKiŚ?
Pomoc de minimis w sektorze rolnym stanowi bardzo duży udział w całościowym wsparciu rolników. Nie minęły jeszcze pierwsze dwa tygodnie 2024 roku, a większa część puli została już wykorzystana. Co dalej?
Informowaliśmy w grudniu o rozpoczęciu naboru na dotacje do wymiany dachów z azbestu. Nabór cieszy się rekordowym zainteresowaniem! Czy wystarczy pieniędzy dla wszystkich rolników?
Rolnik, który poniósł z własnej kieszeni koszty inwestycji, które zawarte są w ustawie o podatku rolnym, może skorzystać z ulgi inwestycyjnej. Dowiedz się, jakie inwestycje uprawniają Cię do skorzystania z tego przywileju.
Od dnia 3 stycznia 2024 roku rozpoczął się nabór wniosków na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej. Nabór potrwa do 5 lutego bieżącego roku.
W związku z ogromnym zainteresowaniem jakim cieszył się Program “Energia dla wsi" Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o przedłużeniu terminu składania wniosków z 15 grudnia 2023 roku do 29 lutego 2024 roku.
Od 15 grudnia rusza drugi nabór na wymianę dachów pokrytych materiałami szkodliwymi dla środowiska. Dofinansowanie obejmuje gospodarstwa rolne spełniające warunki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 grudnia 2023 roku. Termin składnia wniosków mija 12 styczna 2024 roku.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło istotną decyzję dotyczącą terminów składania wniosków suszowych. Zgłoszenia strat w uprawach rolnych za sprawą aplikacji suszowej można składać o dwa tygodnie dłużej niż pierwotnie planowano, czyli do 30 października 2023 roku. Jakie to mają konsekwencje dla producentów rolnych?
O środki finansowe z tytułu programu „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” można się ubiegać tylko do 3 października 2023 r. Nabór odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
ARiMR rozpoczęła wypłatę środków z tytułu pomocy na odbudowę produkcji trzody chlewnej. Wnioski o wsparcie można było składać od 28 sierpnia do 15 września 2023 r. Ponad 28 tys. producentów trzody chlewnej złożyło wnioski o pomoc.
Właśnie ruszył nabór wniosków na pomoc finansową dla producentów rolnych, którzy w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę. Należy się spieszyć, ponieważ nabór potrwa mniej niż 2 tygodnie.
ARiMR ustosunkowała się do wystąpienia KRIR z dnia 14 września w sprawie dopłat, które według rolników otrzymywali wyłącznie producenci pszenicy.
Do Krajowej Rady Izb Rolniczych wpływały liczne zapytania odnośnie otrzymywanych dopłat. Z relacji rolników wynikało, że dopłaty dostają tylko producenci jednego ze zbóż. KRIR zainterweniowała.
Tylko do 15 września producenci trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą ubiegać się o pomoc finansową z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W dniach od 28 września do 27 października 2023 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczyna nabór wniosków o przyznanie wsparcia dla małych gospodarstw rolnych. Nowa inicjatywa ma na celu rozwijanie małych gospodarstw oraz zwiększenie ich konkurencyjności na rynku.