Drastyczny spadek produkcji wieprzowiny. Podobnej sytuacji nie było od dekady
Sytuacja na europejskim rynku wieprzowiny nie należy do najlepszych - wszystko to m.in. za sprawą chaosu wywołanego przez afrykański pomór świń. Jak przekazuje portal agropolska.pl, w Niemczech liczba świń w maju 2021 roku zmniejszyła się w skali roku o 3%, osiągając pułap 24,6 milionów świń.
Jak twierdzą komentatorzy, podobnie małej liczby świń w Niemczech nie było od dziesięciu lat.
Najniższe od dekady pogłowie świń w Niemczech
Sytuacja gospodarcza w Niemczech żywo interesuje polskich rolników - nastroje za naszą zachodnią granicą pozwalają niejednokrotnie przewidywać, w jakim kierunku będzie kształtowała się ekonomiczna przyszłość poszczególnych sektorów gospodarki.
Europę i świat obiegły ważne wieści dotyczące rynku wieprzowiny w Niemczech - okazuje się bowiem, że w maju 2021 roku pogłowie świń za Odrą było na rekordowo niskim poziomie od dziesięciu lat i wyniosło 24,6 miliona sztuk zwierząt.
Agropolska.pl podaje, że spadek liczby świń był najbardziej dostrzegalny wśród prosiąt (roczny spadek o 8%) i loch hodowlanych (spadek o 11%).
Szczegóły sprawy
Co jest powodem tak niskiej liczby świń w Niemczech? Portal euromeatnews.com wskazuje, że niebagatelną rolę odegrał tutaj - bez zaskoczenia - nierozwiązany problem afrykańskiego pomoru świń.
Choroba trzody chlewnej negatywnie wpłynęła na możliwości eksportowe zwierząt.
Kolejnym czynnikiem wyjaśniającym niewielkie pogłowie świń w Niemczech są przepisy, które zaostrzyły wymagania dotyczące dobrostanu zwierząt.
Sam ubój świń za Odrą spadł w ciągu roku o 6%. Warto dodać, że zmniejszenie się pogłowia trzody chlewnej nie jest dla naszych zachodnich sąsiadów zaskoczeniem, a raczej oczekiwaną konsekwencją niedawnych wydarzeń polityczno-gospodarczych.
W najbliższej przyszłości spodziewany jest dalszy spadek populacji trzody chlewnej w Niemczech.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Spontaniczna akcja. Kolejna niespodzianka dla Gienka i Andrzeja z Plutycz
-
Coraz mniejsze zainteresowanie pracą przy zbiorach. "Odzywki, zero poszanowania"
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl Źródło: agropolska.pl, euromeatnews.com