Duże zmiany dotyczące rejestracji pojazdów. Dla zapominalskich będą srogie kary
Pierwszego stycznia 2024 roku odchodzą w niepamięć przepisy dotyczące obowiązkowego zgłaszania nabycia pojazdu. Kierowcom postawiono nowe warunki. Albo zarejestrują pojazd albo czekać ich będzie kara finansowa. Sprawdziliśmy, czy przepis odnosi się także do ciągników rolniczych.
Koniec z oszustami komunikacyjnymi
Jak każdy nowy rok, także ten przynosi nowelizacje w przepisach. Tym razem pod lupę wzięto wszystkich nabywców pojazdów. Dotychczasowe przepisy dotyczące sposobu zgłaszania kupna lub sprzedaży czterech kółek przestały się sprawdzać. Zawiadomienie o zakupie pojazdu nie będzie już respektowane. Od stycznia każdy nowy właściciel auta będzie musiał odwiedzić wydział komunikacji i zarejestrować pojazd. Jeśli z jakichś powodów nie zrobi tego w ciągu 30 dni od dnia nabycia pojazdu, będzie zmuszony zapłacić karę. Skąd takie zmiany w prawie? Jak przekazuje Ministerstwo Cyfryzacji przepisy, które obowiązywały od 2020 roku zostały zmienione, by ograniczyć zjawiska oszustw . Znane są przypadki zgłoszeń, kiedy obce osoby wykorzystując dane osobowe pokrzywdzonych ludzi, zawierają na ich dane umowy kupna auta.
Nowelizacja nie ominie rolników
Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie pracy w gospodarstwie, bez pomocy ciągników. Są niezbędne do ciężkich prac polowych, zwłaszcza w ogromnych gospodarstwach. Sprawdziliśmy jak zmiany w prawie wpłyną na rolników. Zgodnie z najnowszymi przepisami prawa o ruchu drogowym, wszystkie pojazdy łącznie z traktorami trzeba zarejestrować w odpowiednim wydziale komunikacji urzędu, w którym rejestruje się pojazdy np. w starostwie powiatowym czy urzędzie miasta. Nabywca ciągnika powinien mieć ze sobą komplet niezbędnych do rejestracji dokumentów. Termin rejestracji jak w przypadku samochodów to maksymalnie 30 dni od daty zakupu, natomiast dla przedsiębiorców okres ten wydłuża się do 90 dni. Jeśli nabywca nie zdąży w tym terminie zarejestrować ciągnika, będzie mu groziła wysoka kara pieniężna.
Srogie kary dla zapominalskich
Od każdego właściciela pojazdu ( w tym ciągnika rolniczego), za niedotrzymanie terminu rejestracji będzie egzekwowana odpowiednia kwota pieniężna:
1. Dla dotychczasowego właściciela pojazdu, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu grozi kara w wysokości od 250 do 1000 zł
2. Właściciel, który przez 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację, otrzyma karę pieniężną w kwocie od 500 do 1000 zł
3. Nabywca, który nie zarejestruje pojazdu w terminie 180 dni, otrzyma karę do zapłaty w wysokości do 1000 zł