RolnikInfo.pl Wiadomości "Grzybowa mafia" szturmuje lasy. Masowy wywóz towaru na Zachód
unsplash.com / fot. R. Kraft

"Grzybowa mafia" szturmuje lasy. Masowy wywóz towaru na Zachód

19 marca 2022

Grzybobranie może być nie tylko sposobem na przyjemne spędzanie czasu, ale też podreperowanie domowego budżetu. Ceny grzybów są dla sprzedających atrakcyjne - jak się jednak okazuje na Podkarpacie ściągają całe grupy cudzoziemców, które zbierają leśne dary w hurtowych ilościach, by później wywozić je na handel za granicę.

Według leśników od kilku sezonów grupy cudzoziemców zbierają grzyby w celach przemysłowych, wjeżdżając do lasu samochodem, spędzając noce na parkingach i pozostawiając po sobie góry śmieci.

"Mafia grzybowa": przyjeżdżają busami i zostawiają po sobie armagedon

Barwne historie związane z tzw. mafią grzybową pojawiają się w Polsce od kilku lat - na przełomie lata i jesieni do naszego kraju przyjeżdżają całe grupy cudzoziemców, które w masowych ilościach wywożą z lasu grzyby.

Problem pojawił się po raz pierwszy trzy lata temu na terenie województwa podkarpackiego, w nadleśnictwie Dukla.

Jak utrzymują leśnicy, przyjezdni grzybiarze pochodzą w dużej mierze z Rumunii. Okoliczni mieszkańcy wybierający się na grzybobranie w celach rekreacyjnych nie raz byli zaniepokojeni osobliwym zachowaniem gości zza granicy - wjeżdżali oni bowiem samochodami do lasu, rozjeżdżali ściółkę, koczowali na leśnych parkingach, a także pozostawiali duże ilości śmieci.

Nierozwiązany problem

Lokalnych leśników martwi to, że cudzoziemcy wywożą z polskich lasów grzyby w hurtowych ilościach. Jak relacjonuje portal o2.pl, nie mają oni wątpliwości, że towar jest później sprzedawany w krajach Europy zachodniej.

Leśnicy zauważają, że kolejnym dowodem na to, że grzyby są wykorzystywane do handlu na dużą skalę był fakt, że cudzoziemcy codziennie je sortują, pakują, a następnie wywożą busem w nieznane miejsce.

Warto jednak zaznaczyć, że o ile na zbieranie grzybów w celach rekreacyjnych nie ma w Polsce limitów, o tyle w przypadku zbioru przemysłowego należy podpisać stosowną umowę z Lasami Państwowymi.

W ubiegłym sezonie jeden z leśników powiadomił krośnieńską prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, lecz ze względu na brak podstaw prawnych odmówiono dalszej analizy sytuacji.

Leśnicy z południowych części Polski zapowiadają, że w lasach będą przeprowadzane częstsze kontrole w asyście policji.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: o2.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś