RolnikInfo.pl > Wiadomości > Minister Puda obiecał rolnikom pomoc finansową. Chodzi o stan wyjątkowy
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Minister Puda obiecał rolnikom pomoc finansową. Chodzi o stan wyjątkowy

grzegorz puda
Piotr Molecki/East News

Gościem programu na antenie Polskiego Radia 24 był minister rolnictwa Grzegorz Puda, który odniósł się do wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce na granicy z Białorusią. Jak stwierdził szef MRiRW, rolnicy, którzy poniosą straty wskutek nietypowej sytuacji politycznej, otrzymają specjalne odszkodowania.

Jak dodał Grzegorz Puda, prawo do uzyskania odszkodowań w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego wynika z obowiązujących przepisów.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda o odszkodowaniach dla rolników

W ostatnim czasie polski rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenach, które graniczą z Białorusią - ma on szerokość 30 kilometrów i ciągnie się przez 183 miejscowości w województwie podlaskim i lubelskim.

Stan wyjątkowy ma trwać przez miesiąc, w którego trakcie rolnicy będą przeprowadzać istotne prace polowe, m.in. wykopki ziemniaków. Choć nie wydaje się prawdopodobne, by wprowadzony stan wyjątkowy miał zaburzyć prace w gospodarstwach, to znaczne straty mogą ponieść rolnicy, którzy prowadzą również gospodarstwa agroturystyczne.

Na antenie Polskiego Radia 24 gościł w ostatnim czasie minister rolnictwa Grzegorz Puda, który zabrał głos w sprawie ewentualnych szkód finansowych, które mogą ponieść rolnicy w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych z Białorusią.

Szef resortu stwierdził, że gospodarze, którzy odnotują jakiekolwiek straty w wyniku wprowadzonych zmian, będą mieli prawo do otrzymania finansowych rekompensat.

Stan wyjątkowy, ASF i obietnice pomocy

Grzegorz Puda dodał, że sposób ubiegania się o odszkodowania za straty wynikłe wskutek wprowadzenia stanu wyjątkowego działa na tej samej zasadzie, co w przypadku afrykańskiego pomoru świń.

Mówiąc o ASF, szef resortu dodał, że rząd chce umożliwić hodowcom trzody chlewnej zaciąganie kredytów o bardzo niskim (lub nawet zerowym) oprocentowaniu.

W rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia 24 minister rolnictwa Grzegorz Puda wskazał, że stan wyjątkowy w województwie podlaskim i lubelskim jest niezbędny po to, by zabezpieczyć polskie granice przed niekontrolowanym napływem nielegalnych imigrantów.

W ostatnim czasie również premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż w najbliższej przyszłości rząd będzie obradował nad przyjęciem projektu regulacji rekompensat za wprowadzenie stanu wyjątkowego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: polskieradio24.pl, money.pl