RolnikInfo.pl
grzegorz puda

Piotr Molecki/East News

Minister Puda obiecał rolnikom pomoc finansową. Chodzi o stan wyjątkowy

7 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Gościem programu na antenie Polskiego Radia 24 był minister rolnictwa Grzegorz Puda, który odniósł się do wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce na granicy z Białorusią. Jak stwierdził szef MRiRW, rolnicy, którzy poniosą straty wskutek nietypowej sytuacji politycznej, otrzymają specjalne odszkodowania.

Jak dodał Grzegorz Puda, prawo do uzyskania odszkodowań w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego wynika z obowiązujących przepisów.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda o odszkodowaniach dla rolników

W ostatnim czasie polski rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenach, które graniczą z Białorusią - ma on szerokość 30 kilometrów i ciągnie się przez 183 miejscowości w województwie podlaskim i lubelskim.

Stan wyjątkowy ma trwać przez miesiąc, w którego trakcie rolnicy będą przeprowadzać istotne prace polowe, m.in. wykopki ziemniaków. Choć nie wydaje się prawdopodobne, by wprowadzony stan wyjątkowy miał zaburzyć prace w gospodarstwach, to znaczne straty mogą ponieść rolnicy, którzy prowadzą również gospodarstwa agroturystyczne.

Na antenie Polskiego Radia 24 gościł w ostatnim czasie minister rolnictwa Grzegorz Puda, który zabrał głos w sprawie ewentualnych szkód finansowych, które mogą ponieść rolnicy w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych z Białorusią.

traktor motocykl

Motocyklista wjechał w jadący traktor. Doszło do tragedii

CZYTAJ DALEJ

Szef resortu stwierdził, że gospodarze, którzy odnotują jakiekolwiek straty w wyniku wprowadzonych zmian, będą mieli prawo do otrzymania finansowych rekompensat.

Stan wyjątkowy, ASF i obietnice pomocy

Grzegorz Puda dodał, że sposób ubiegania się o odszkodowania za straty wynikłe wskutek wprowadzenia stanu wyjątkowego działa na tej samej zasadzie, co w przypadku afrykańskiego pomoru świń.

Mówiąc o ASF, szef resortu dodał, że rząd chce umożliwić hodowcom trzody chlewnej zaciąganie kredytów o bardzo niskim (lub nawet zerowym) oprocentowaniu.

W rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia 24 minister rolnictwa Grzegorz Puda wskazał, że stan wyjątkowy w województwie podlaskim i lubelskim jest niezbędny po to, by zabezpieczyć polskie granice przed niekontrolowanym napływem nielegalnych imigrantów.

W ostatnim czasie również premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż w najbliższej przyszłości rząd będzie obradował nad przyjęciem projektu regulacji rekompensat za wprowadzenie stanu wyjątkowego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Premier w liście na dożynkach jasnogórskich: "Obszary wiejskie to nasza duma"

  • Wiemy, w jakich regionach jest najwięcej grzybów. "Rusza lawina"

  • Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: polskieradio24.pl, money.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >