RolnikInfo.pl Wiadomości Spisano 98% gospodarstw. GUS podsumuje 2020 rok już w marcu
unsplash.com / fot. Richard Bell

Spisano 98% gospodarstw. GUS podsumuje 2020 rok już w marcu

19 marca 2022

Powszechny Spis Rolny organizowany przez GUS ma miejsce raz na dziesięć lat. W 2020 roku odbywał się od 1 września do 30 listopada 2020 roku.

GUS o Powszechnym Spisie Rolnym

Na wstępie warto podkreślić, że Powszechny Spis Rolny odnotowywał dane ze stanu wszystkich gospodarstw na 1 czerwca 2021 roku . Na stronie internetowej poświęconej Powszechnemu Spisowi Rolnemu Główny Urząd Statystyczny napisał:

Miło nam ogłosić, że spisaliśmy niemal 98% gospodarstw rolnych z całego kraju! Szczególnie cieszy nas, że blisko jedna piąta gospodarstw skorzystała z możliwości samospisu przez Internet. To udowadnia, że polskie gospodarstwa rolne rozwijają się, wykorzystują technologię w większym stopniu niż 10 lat temu i stają się coraz bardziej nowoczesne.

W marcu możemy spodziewać się tzw. informacji sygnalnej od GUS w sprawie Spisu - czyli informacji o wstępnych wynikach . Danych jest mnóstwo, więc ich rzetelne opracowanie zajmie trochę czasu. Na pełne wyniki trzeba będzie poczekać do września 2021 roku.

Dane na marzec i wrzesień

Informacja sygnalna, która ma zostać opublikowana w marcu bieżącego roku, przedstawi dane dotyczące różnych aspektów działalności rolniczej oraz struktury społeczeństwa na wsi.

Przeczytamy wtedy m.in. o liczbie gospodarstw rolnych w Polsce ogółem, a także liczbie gospodarstw podzielonych na grupy obszarowe użytków rolnych . Podana zostanie informacja na temat tego, w jakim wieku i jakiej płci są osoby pracujące w polskich gospodarstwach.

Ukazana zostanie dodatkowo średnia powierzchnia gospodarstw (ogółem) oraz średnia powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie według użytkowania gruntów i powierzchni zasiewów . Inną niezwykle istotną informacją, która pojawi się w marcowej wiadomości sygnalnej będzie liczba pogłowia gatunków zwierząt gospodarskich - tj. bydła, świń i drobiu.

Rolnicy dowiedzą się, jakim wyposażeniem dysponują przedsiębiorcy rolni na terenie całego kraju - w tym przypadku chodzi o traktory i inne podstawowe maszyny rolnicze. Ponadto zostanie podane, ile osób pracuje średnio w gospodarstwie rolnym oraz jaki jest nakład ich pracy.

Wszystkie te dane będą porównane z wynikami uzyskanymi podczas poprzedniego Powszechnego Spisu Rolnego z roku 2010. We wrześniu 2021 roku spodziewać się możemy uzupełnienia wstępnych informacji z marca.

GUS poda wtedy pełny raport z wyników, ukazując dane na poziomie województw . Opublikowane mają być również informacje dotyczące powierzchni upraw ogrodniczych, budynków inwentarskich, struktury gospodarstwa domowego użytkownika, ochrony roślin i nawożenia, a także przeznaczenia końcowej produkcji rolniczej.

Odbywający się co dziesięć lat spis rolny jest bezcennym narzędziem pokazującym, w jakim tempie zmienia się polska wieś - jakie ma problemy, które regiony rozwijają się w szybszym lub wolniejszym tempie. Informacje takie pozwalają na precyzyjne dostosowanie polityki rolnej państwa do potrzeb rolników.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: wrp.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś