Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Interwencyjny skup brokułów i kalafiorów? KRIR interweniuje
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 04.10.2023 14:03

Interwencyjny skup brokułów i kalafiorów? KRIR interweniuje

Engin Akyurt/Pixabay brokuły
Engin Akyurt/Pixabay

Rolnicy licznie wnioskują o uruchomienie interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów. Producenci rolni zajmujący się ich produkcją spotkali się z Przedstawicielami parlamentu, Starostą Płockim oraz Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu przedstawienia ich trudnej sytuacji na rynku. 

Trudna sytuacja na rynku

Rolnicy zgłosili poważny problem odnośnie braku możliwości sprzedaży brokułów i kalafiorów do chłodni. Rolnicy z gmin Wyszogród i Czerwińsk prowadzą specjalistyczne gospodarstwa warzywnicze nakierowane przede wszystkim na produkcję wysokiej jakości kalafiorów i brokułów z przeznaczeniem na przechowywanie w chłodniach. 

Niestety obecnie, w okresie zbioru warzyw chłodnie są zapełnione. Przekłada się to na brak zainteresowania zakupem tych warzyw od rolników, tłumacząc to wzrostem kosztów energii, drogimi kredytami i wzrostem kosztów pracy. Rolnicy utrzymują, że chłodnie wolą kupować warzywa na bieżąco od firm zagranicznych, dostarczających towar na rynek hurtowy.

Spotkanie w sprawie kalafiorów i brokułów

W poniedziałek 2 października br. rolnicy prowadzący gospodarstwa warzywnicze w ww. gminach, zaprosili przedstawicieli Parlamentu, Starostę Płockiego i Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu przedstawienia ich trudnej sytuacji na rynku do  miejscowości Stobiecin. W spotkaniu uczestniczył Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz i okoliczni rolnicy. 

Prośba rolników o skup interwencyjny

Uczestnicy spotkania zwrócili się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów. Skup ten miałby odbywać się w podobnej skali, jak miało to miejsce w przypadku malin. Rolnicy wnioskowali również o wprowadzenie dopłat do produkcji kalafiorów i brokułów. 

Rolnicy przewidują, że brak pomocy ze strony państwa w tym sektorze spowoduje bankructwo wielu gospodarstw zajmujących się produkcją tych warzyw. Uczestnicy spotkania zwrócili się również o umożliwienie spotkania delegacji rolników z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu omówienia trudnej sytuacji w sektorze.

Źródło: krir.pl