Inwestycja - kurniki
music4life/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 18 Lutego 2021

Nie powstaną kurniki dla prawie 15 tys. kurczaków. Burmistrz zablokowała inwestycję

Już od przeszło czterech lat trwała próba postawienia dwóch kurników w Pasiecie w województwie pomorskim. Jednak jak się okazuje, protesty mieszkańców, którzy wskazywali na kwestie związane z zanieczyszczeniem środowiska i fetorem, poskutkowały. Burmistrz nie zezwoliła na inwestycję.

Jeszcze w 2017 roku miała rozpocząć się budowa kurników w Pasiece na Pojezierzu Bytowskim w woj. pomorskim. To właśnie w tym czasie inwestor złożył pierwsze wnioski w sprawie inwestycji. W dwóch kurnikach miało zostać obsadzone prawie 15 tysięcy kurczaków. Jednak już wtedy pojawiły się pierwsze problemy.

Protesty mieszkańców w sprawie nowej inwestycji

Mieszkańcy wsi, gdy dowiedzieli się o planach, zaczęli protestować. Obawiano się nie tylko fetoru, ale i zanieczyszczenia środowiska, które pojawią się wraz z kurnikami.

Od 2017 roku trwała wymiana pism między inwestorem a różnymi instytucjami. Podczas rozmów zmienione zostały plany budowy, zgodnie z którymi zwiększyć się miała obsada kurczaków.

Policyjny pościg za ciągnikiem. Nietrzeźwy rolnik w przyczepce przewoził wnuczkęPolicyjny pościg za ciągnikiem. Nietrzeźwy rolnik w przyczepce przewoził wnuczkęCzytaj dalej

Zarówno lokalne władze, inspekcja sanitarna, Wody Polskie, jak i Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska mieli wiele zastrzeżeń i uwag do złożonej przez inwestora dokumentacji. Głownie chodziło o negatywne oddziaływanie na środowisko.

I tak w kwietniu zeszłego roku mieszkańcy okolicznych wsi kolejny raz wystąpili z pismem w sprawie inwestycji. W piśmie poinformowano, że z istniejących już kurników wydziela się fetor i szkodliwe gazy, co więcej budowa następnych dwóch budynków całkowicie pogorszy sprawę.

Burmistrz wydala decyzje

Jak zaznaczali w piśmie mieszańcy, w tej części miejscowości rozwija się budownictwo jednorodzinne, dlatego też skierowano prośbę o zrozumienie i niewyrażanie zgody na umożliwienie budowy kurników, biorąc pod uwagę przede wszystkim warunki środowiskowe.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Agropolska, budowa kurników ostatecznie została zablokowana.

- Swoją decyzję uzasadnia brakami formalnymi, ale także spodziewaną uciążliwością inwestycji oraz protestami mieszkańców- informuje portal.

Jedyne, co może teraz zrobić inwestor, to odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: AgroPolska

Następny artykuł