Eksport polskich jabłek ruszy na potęgę? Mocna pozycja Polski wśród krajów UE
Polscy sadownicy mogą zacierać ręce - produkowanym przez nich jabłkom nie zabraknie w Europie rynków zbytu. W krajach UE widoczne są duże spadki zapasów tych owoców, odwrotnie niż ma to miejsce w naszym kraju.
Polskie jabłka rosną w siłę
Przyzwyczailiśmy się już zapewne częściowo do świadomości, że Polska jest bardzo mocnym graczem na rynku jabłek w Europie i na świecie . Polscy sadownicy produkują jabłka o bardzo dobrej jakości - nic zatem dziwnego, że owoce z naszego kraju znajdują rynki zbytu w całej Unii Europejskiej.
Jak podaje portal sadyogrody.pl organizacja o nazwie WAPA (ang. The World Apple and Pear Association - Światowy Związek Jabłka i Gruszki) zapasy tych owoców w naszym kraju w styczniu 2021 roku osiągnęły pułap 1,37 milionów ton.
Jest to aż 63,5% więcej, niż w analogicznym okresie sprzed roku, a także o 42% więcej, niż w grudniu 2020 roku . Informacje są zatem bardzo optymistyczne - wyższy zapas jabłek w Polsce odnotowano jedynie w styczniu sezonu 2018/2019 - był on wtedy wyższy o 6,6%.
Eksport znacząco wzrośnie?
Jak podaje wspomniane WAPA, w krajach europejskich zapas jabłek w styczniu 2021 roku był wyższy zaledwie o 7% w porównaniu do stycznia sprzed roku . Nie jest to wynik, który gwarantowałby wystarczającą ilość jabłek na rynkach europejskich.
Inni główni producenci jabłek w Europie - Szwajcaria i Wielka Brytania - odnotowały nawet spadek zapasów aż o 8,8% w porównaniu do stycznia 2020 roku . Wniosek nasuwa się sam - wspomniane państwa będą zapewne musiały sprowadzać jabłka z zagranicy.
Skorzystać na tym mogą w wielkiej mierze polscy sadownicy - wpłynie to na dobrą dla nich cenę jabłek i stabilne rynki zbytu. Nasuwa się jednak pytanie - co dokładnie spowodowało, że zapasy jabłek w Polsce tak bardzo wzrosły?
Wiąże się to nie tylko z dynamiką pogody, ale także z faktem, iż w pierwszej części sezonu wyeksportowano z Polski na Białoruś znacznie mniej tych owoców.
Portal sadyogrody.pl wskazuje także na niewielki wzrost produkcji soków w 2020 roku (o 5,1%), co miałoby sugerować niewielkie zmniejszenie krajowego zagospodarowania jabłek.
Podsumowując: można powiedzieć, że tempo wzrostu zapasu jabłek w Polsce jest znacznie wyższe, niż prognozował wcześniej GUS. Jest to doskonała okazja, by dalej reklamować wspaniałe polskie jabłka za granicą.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Zawalił się dach budynku, w którym były krowy. Cztery zastępy strażaków ruszyły na ratunek
-
Michał Kołodziejczak zawitał u Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie"
-
Część rolników nie dostała jeszcze zaliczek i dopłat. ARiMR zabrała głos ws. płatności
Źródło: sadyogrody.pl