Jak przechowywać czosnek? Lodówka odpada, istnieje lepsze miejsce
Polacy uwielbiają czosnek w każdej postaci. Jego właściwości lecznice i antybakteryjne to niezawodna domowa metoda na walkę z chorobami. Czosnek nadaje się rewelacyjnie jako składnik aromatyzujący i przyprawa do wszelkich potraw czy przetworów . Kupujemy go chętnie w większych ilościach i najczęściej wkładamy go do lodówki. To błąd. Zobaczcie inne rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie do dłuższego przechowywania główek czosnku.
Czosnek i jego właściwości
Sięgamy po czosnek, kiedy potrzebujemy naturalnego antybiotyku, aby pokonać infekcję. Jego cudowne właściwości antybakteryjne powodują, że jest najchętniej kupowaną rośliną leczniczą i przyprawą przez cały rok.
Oprócz tego, że czosnek hamuje rozwój bakterii, to w swoim składzie posiada największą dawkę witaminy C. Czosnek zawiera także żelazo, potas, fosfor i magnez, a obecne w czosnku olejki lotne, które wydzielają charakterystyczny aromat, posiadają właściwości antybakteryjne.
To właśnie dlatego warto w sezonie zrobić zapasy główek czosnku, by móc cieszyć się nimi przez najgorętszy sezon chorobowy, czyli jesień i zimę.
Czosnek i lodówka to złe połączenie.
Czy po przyjściu ze sklepu z zapasem czosnku, wkładacie go prosto do lodówki? Jeśli tak, to koniecznie musicie zaprzestać takiej praktyki. Czosnek przechowywany w lodówce może stracić smak i swoją leczniczą moc, dodatkowo zbyt duża wilgotność w lodówce, może się przyczynić do pojawiania się pleśni na główkach czosnku.
Czosnek można przechowywać w zamrażarce, jednak tylko i wyłącznie w postaci obranych ząbków. Jeśli zamierzacie schować czosnek do lodówki, uprzednio powinniście go zetrzeć na tarce i trochę posolić. Czosnek można również marynować i delektować się nim o każdej porze roku.
Jak prawidłowo przechowywać czosnek?
Jeśli nie chcecie, aby czosnek wykiełkował w niedługim czasie po jego zakupie, powinniście włożyć główki do spiżarni lub, jeśli nie posiadacie takiego miejsca, wtedy zwykła szafka kuchenna będzie jak najbardziej odpowiednia.
Czosnek
, który uprawiacie i zbierzecie dojrzały, powinniście najpierw wysuszyć. Czosnek można pozaplatać i zawiesić pod dachem do suszenia, po około trzech tygodniach będzie gotowy do dłuższego przechowywania. Wówczas główki czosnku możecie przełożyć do koszyków, ewentualnie do woreczków siatkowanych i zostawić w suchym i ciemnym miejscu. Taki czosnek należy przechowywać w temperaturze pokojowej.