Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Główki czosnku będą wielkie jak pięść. Musisz znać te zasady
Irmina Jach
Irmina Jach 08.05.2024 18:12

Główki czosnku będą wielkie jak pięść. Musisz znać te zasady

czosnek
Fot. Pixabay/jackmac34

Czosnek to warzywo, bez którego trudno wyobrazić sobie przyrządzanie posiłków. Jest także rośliną leczniczą o skuteczności dowiedzionej badaniami klinicznymi. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o posiadaniu go we własnym ogródku. Jak wyhodować duże główki?

Gdzie sadzić czosnek?

Jeśli chcemy, żeby czosnek rósł jak na drożdżach, powinniśmy posiać go w glebie, która cechuje się odczynem obojętnym, około 6,8 pH. Jeśli ziemia jest kwaśna, niezbędne będzie wykonanie wapnowania. Znakomitym płodozmianem przed posadzeniem czosnku będą z kolei rośliny motylkowate, takie jak bób, groch, czy fasola.

Pod żadnym pozorem nie wolno siać czosnku tam, gdzie rosły inne warzywa cebulowe. Nie nadaje się do uprawy także w miejscach mocno zacienionych — brak światła sprawi, że główki będą wyjątkowo mizerne.

W sklepach pojawią się nowe oznaczenia. Musisz wiedzieć przed zakupami

Kiedy wsadzić czosnek?

Każdy, kto planuje uprawę warzyw w przydomowym ogródku, zastanawiał się zapewne, kiedy wsadzić czosnek, żeby plony były jak najobfitsze. Co ciekawe, najlepszą będzie jesień — końcówka października lub początek listopada. Spóźnialscy mają drugą szansę wiosną, w marcu lub na początku kwietnia. To jednak jesienny czosnek osiąga największą wielkość główek.

ZOBACZ TAKŻE: GIS wydał pilne ostrzeżenie dla dużej grupy Polaków. Trzeba wiedzieć

Jak posadzić czosnek?

Żeby posadzić czosnek, trzeba podzielić główki na ząbki. Gotowy materiał warto kupić w centrum ogrodniczym — sadzenie główki czosnku ze sklepu spożywczego może skutkować niewykiełkowaniem warzywa. Duże ząbki należy sadzić w rzędach, zachowując odstęp 6-10 cm. Trzeba dobrze zastanowić się nad głębokością sadzenia. Zbyt płytkie sianie grozi przemarznięciem, a zbyt głębokie — utrudni wzrost liści.

Po posadzeniu należy regularnie dbać o podlewanie roślin. Czosnek bardzo źle znosi brak wody. Nawadniania należy zaprzestać na dwa tygodnie przed planowanym zbiorem. Pomocne w walce z chwastami i w szybkim wzroście roślin będzie z kolei ściółkowanie za pomocą kompostu, obornika, rozdrobnionej słomy, liści lub kory drzew iglastych.