Dla funkcjonariuszy policji z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, poniedziałkowy wieczór na długo zapadnie w pamięć. To była służba jakich wiele, jednak wszystko się zmieniło, kiedy do ich radiowozu przybiegła z płaczem kobieta. Cała we łzach powiadomiła mundurowych, że jej rodzina zatruła się grzybami i potrzebuje pomocy w szybkim dotarciu do szpitala.
Główny Inspektorat Sanitarny wystosował ostrzeżenie do klientów popularnej sieci supermarketów Lidl. Ci klienci, którzy zakupili w nim mąkę żytnią, powinni zrezygnować ze spożycia wskazanej w komunikacie partii tego produktu. Wykryto w niej podwyższony poziom ochratoksyny A, a ta z kolei jest groźna dla zdrowia człowieka.
Niewiarygodna siła i moc przekazu w popularnym Tik-Toku sprawiła, że klienci dosłownie rzucili się na islandzkie sklepy i wykupili główny składnik hitowej sałatki. A wszystko za sprawą nagrania, w którym influencer podał przepis na sałatkę z tartego ogórka. Oto genialny sposób na wypromowanie warzyw i maksymalne podniesienie podaży w sklepach. Polscy sadownicy mają podobny plan działania i za sprawą influencerów chcą wypromować krajowe owoce. Czy to byłoby możliwe?
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podała wyniki przeprowadzonej przez inspektorów kontroli sprzedaży detalicznej mięsa, serów i wędliny. Kontrolę odbywały się w I kwartale 2024 roku na terenie całego kraju. Na 179 punktów sprzedaży detalicznej w ponad połowie wykryto wiele nieprawidłowości. Posypały się kary pieniężne.
Ziemniak zasłużył sobie na miano najbardziej popularnego warzywa i najchętniej spożywanego w wielu europejskich krajach. Bylina ta występuje jednak na całym świecie i to aż w 10 tysiącach różnych odmian. Na obiad wybieramy zazwyczaj wybieramy ziemniaki młode, bo rewelacyjnie smakują z każdym rodzajem mięsa i surówkami. Udając się na zakupy, nie zdajemy sobie sprawy, że ziemniaki młode, a wczesne to kolosalna różnica.
Polacy uwielbiają czosnek w każdej postaci. Jego właściwości lecznice i antybakteryjne to niezawodna domowa metoda na walkę z chorobami. Czosnek nadaje się rewelacyjnie jako składnik aromatyzujący i przyprawa do wszelkich potraw czy przetworów. Kupujemy go chętnie w większych ilościach i najczęściej wkładamy go do lodówki. To błąd. Zobaczcie inne rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie do dłuższego przechowywania główek czosnku.
Jak w przypadku wielu drzew i krzewów owocowych, tak i borówka amerykańska obrodziła w tym roku wyjątkowo wcześnie. Sprzyjała jej wiosenna aura, choć przez przymrozki plantatorzy obawiali się o plonowanie. Obecnie na plantacjach trwają zbiory takich odmian jak: Bluecrop, Sierra, Nelson czy Toro. W jakich cenach producenci oferują borówkę? Jest taniej niż na początku sezonu.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące partii trzech sosów marki Winiary. Powodem było wykrycie obecności glutenu, który jest niewskazany dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu oraz dla alergików uczulonych na pszenicę. Należysz do którejś z tych dwóch grup i posiadasz takie sosy w domu? Lepiej ich nie spożywaj.
Uczestniczka programu "Rolnik szuka żony" Ania Bardowska nigdy nie ukrywała, jak bardzo lubi spełniać się w roli gospodyni domowej. To nie lada zadanie, kiedy ma się na głowie gospodarstwo, dwójkę dzieci, pracę i dom. Jednak ta drobna kobieta potrafi wszystko ze sobą pogodzić, a jej filmiki z kulinarnymi cudeńkami robią niemałą furorę w sieci. Wypróbujcie tych ogórków na ostro z przepisu Ani, a gwarantujemy, że do zimy już zabraknie ich w spiżarni.
Ogórki, ogóreczki, ogórasy, pod kilkoma nazwami jednego warzywa, kryje się najlepszy smak letnich roślin jednorocznych, uprawianych na polu czy pod osłonami. Gospodynie czekają na pojawienie się sezonu ogórkowego, aby uzupełnić zapasy na zimę. Nie ma nic zdrowszego niż zrobione przez siebie przetwory z ogórków, jednak na co zwrócić uwagę przy zakupie, żeby nie zepsuły się potem w słoiku?
Wyśmienite i niepowtarzalne smaki lata pojawiły się w tym roku nieco wcześniej, niż zazwyczaj. Sezon truskawkowy dobiega końca, pojawiają się natomiast jagody, borówki czy młode ziemniaki. Jak początek wakacji, to nie może zabraknąć również bobu. Pierwsze oferty sprzedaży bobu pojawiły się w maju i wówczas kosztował krocie, jednak sezon dopiero przed nami. Sprawdzamy, ile kosztuje średnio woreczek strąków pod koniec czerwca.
Niewiele osób wie, że czarny bez wykorzystywany był w dawniej jako naturalne lekarstwo. Do tej pory z kwiatów i owoców tej rośliny przygotowuje się napary, syropy czy nalewki. Czarny bez jeszcze kwitnie, dlatego warto wybrać się w poszukiwaniu białych baldachimów i przygotować z nich syrop. Redakcja Rolnik Info otrzymała od czytelniczki unikatowe zdjęcia i przepis na przygotowanie syropu z kwiatów czarnego bzu.
Najbardziej luksusowym i jednym z najdroższych mięs na świecie jest pochodząca z Japonii wołowina wagyu. Co sprawia, że mimo nadzwyczaj wysokiej ceny cieszy się takim zainteresowaniem?
Kruchość i soczystość liści sałaty jest nieoceniona podczas letnich upałów. Jej walory smakowe wzbogacają niejeden posiłek. Dodawana do kanapek rozpieszcza podniebienia miłośników liści o różnych barwach i kształtach. Jedyne, co może nie odpowiadać w sałacie, to pojawiający się czasem gorzki smak. Czy zjedzenie takiej sałaty jest bezpieczne dla zdrowia? Dlaczego sałata ma gorzki smak? Sprawdziliśmy to.
Z dnia na dzień zauważamy wzrost dostępności krajowych warzyw na giełdzie i w sklepach. W większości jednak pochodzą one spod osłon, co prowadzi do wyższych kosztów produkcji. Ta zasada nie dotyczy jednak fasolki szparagowej, której ceny już zaczęły spadać. Pierwsza fasolka pojawiła się w sprzedaży w połowie kwietnia, wówczas kosztowała blisko 75 zł/kg. Jaka jest aktualna cena za kilogram fasolki?
Niewątpliwie mamy obecnie miesiąc, w którym przyroda obdarza miłośników ziół najbogatszą ofertą. Sezon na zbieranie cennych dóbr matki natury, najlepiej zacząć od wyruszenia na łąkę lub do lasu. To właśnie tam spotkać można mniszek lekarski, rumianek czy krwawnik pospolity, a to tylko kilka z majowych ziół.
W upalne, letnie dni szukamy każdej możliwej alternatywy, by ugasić swe pragnienie. Najlepszy owoc, który pomoże nam przetrwać wysokie temperatury, to właśnie arbuz. Ten egzotyczny owoc składa się głównie z wody, tak więc doskonale nawadnia. Soczyste owoce uprawia się w większości krajów EU, jednak z powodzeniem możemy sami wyhodować swoje arbuzy. Późna wiosna to idealny na to czas.
Sezon na truskawki już niebawem, dlatego w sieci pojawia się pełno ogłoszeń plantatorów poszukujących pracowników. Do zbioru nie ma wielu chętnych, ponieważ jest to praca ręczna i odbywa się w różnych warunkach pogodowych. Plantatorzy mają nie lada zmartwienie, dlatego aby zachęcić potencjalnych pracowników, kuszą atrakcyjnymi cenami. Za godzinę można zarobić nawet do 40 zł.
Koper ogrodowy to niezastąpiona roślina w kuchni każdej gospodyni. Aromat kopru podkreśla walory smakowe wielu potraw, dodaje się go również do rozmaitych przetworów. Najlepszy koper jest ten, który posiejemy własnoręcznie, a właśnie jest na to dobry czas. Koper można siać od połowy kwietnia, aż do jesieni. Kiełkowanie kopru trwa do kilkunastu dni, jednak ten okres da się nieco skrócić. Wystarczy prosty trik z namaczaniem nasion kopru.
W maju możemy zabrać się intensywnie za wysiew do gruntu nasion warzyw ciepłolubnych. Do takich należą właśnie ogórki gruntowe. Uprawia się je głównie dla rozmaitych przetworów, ale z powodzeniem można je jeść na surowo. Wysiew nasion należy zacząć od wyboru najdogodniejszego dla nich miejsca. Jak przygotować się do uprawy ogórków gruntowych, aby plony były obfite? Podpowiadamy.
Ta tradycyjna mikstura stosowana jest przy leczeniu chorób układu oddechowego. Pędy sosny do przygotowania syropu, zbieramy na przełomie kwietnia i maja. W naszym artykule zwrócimy uwagę na prozdrowotne właściwości pędów sosny oraz podpowiemy, jakie pędy wybrać, by nie osłabić drzew. Podamy również przepis na przygotowanie leczniczego syropu z sosny.
Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się przedłużyć zerowej stawki na żywność, dlatego od 1 kwietnia ceny żywności podskoczyły o 5% VAT. Najmocniej wywindowały ceny warzyw, a szczególnie seler, który zajmuje miejsce na podium w rankingu najdroższych bomb witaminowych. Ekspert rolno- spożywczego rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera wyjaśnia, dlaczego akurat seler osiągnął najmocniejszy trend wzrostowy cen.
Pewnie myślicie, że to żart. Widok robaków na talerzu rodem z krajów trzeciego świata może także zagościć na naszych stołach. Wszystko za sprawą decyzji Komisji Europejskiej z 3 stycznia 2023 roku, która zatwierdziła wprowadzenie do żywności dodatku w formie jadalnych owadów. Sprawdziliśmy, czy w naszym kraju serwują dania z owadami jadalnymi, a jeśli nie, to czy można je kupić.
Annę Bardowską poznaliśmy dzięki jej uczestnictwie w randkowym show "Rolnik szuka żony", w którym poznała swojego obecnego męża - Grzegorza. Dziś para wspólnie wychowuje dwójkę dzieci. Ania to zdolna kucharka, a swoimi wyczynami w kuchni dzieli się w mediach społecznościowych z fanami. Jednak od jakiegoś czasu przestała publikować posty. Co się dzieje u Bardowskich?
Adam Kraśko wystąpił w pierwszej edycji show "Rolnik szuka żony". Podlaski gospodarz niestety nie odnalazł w programie swojej drugiej połówki, ale odnajduje się jako aktor i piosenkarz disco polo. Niebawem zobaczymy Adama na ekranie TV Puls, gdzie zagra sam siebie.
Marchew to niezwykle popularne warzywo, szczególnie w polskiej kuchni. Z marchewki można przygotować mnóstwo przeróżnych potraw, czy to na słodko czy też na słono. Marchew gotowana, pieczona, smażona, na surowo, wyciskana - do wyboru, do koloru. Podpowiemy, jak ją uprawiać, by plon w tym roku był okazały.
Roślina ta jest bardzo dobrze znana naszym dziadkom, którzy wiedzieli jak wykorzystać jej ogromny leczniczy potencjał. W ostatnim czasie dereń jadalny zyskuje coraz większą popularność i słusznie, ponieważ jego owoce są uważane za jedne z najzdrowszych na świecie. Przybliżamy sylwetkę derenia jadalnego.