Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dopłaty bezpośrednie i obszarowe 2024: Ostatni dzwonek na zmiany wniosków bez konsekwencji finansowych
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 14.07.2024 16:06

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe 2024: Ostatni dzwonek na zmiany wniosków bez konsekwencji finansowych

pieniądze
pieniądze

Kampania dopłat bezpośrednich i obszarowych na rok 2024 trwa. Bezsankcyjny termin na złożenie wniosków minął 1 lipca, ale do 16 lipca można jeszcze wprowadzać zmiany w dokumentach bez konsekwencji finansowych. Nabór wniosków potrwa do 26 lipca, ale za każdy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1%.

Terminy

Bezsankcyjny termin składania wniosków minął 1 lipca. Do tego dnia ARiMR zarejestrowała blisko 1,2 mln wniosków. Do 16 lipca można jeszcze wprowadzać zmiany w dokumentach bez konsekwencji finansowych.

Nabór wniosków potrwa do 26 lipca, ale za każdy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1%.

Do 12 lipca złożono 1,208 mln wniosków. Dla porównania, w 2023 roku było to ok. 1,24 mln.

Wnioski przyjmowane są tylko online, przez platformę eWniosekPlus. ARiMR oferuje wsparcie techniczne dla rolników bez dostępu do komputera. Wątpliwości można zgłaszać na infolinii Agencji lub w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego.

Do 2 września można ubiegać się o dwie nowe formy wsparcia:

Płatność dla małych gospodarstw: przysługuje rolnikom z gospodarstwami do 5 ha użytków rolnych. Kwota wsparcia to 225 EUR/ha (maks. 1125 EUR na gospodarstwo). Możliwe jest też uzyskanie uzupełniającej płatności podstawowej, płatności niezwiązanej do tytoniu i płatności obszarowych w ramach II filaru WPR. Wniosek o płatność dla małych gospodarstw należy złożyć do 2 września.

Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji: przyznawana jest za wyłączenie z produkcji gruntów ornych (z zakazem produkcji rolnej, wypasu, koszenia i stosowania środków ochrony roślin) do powierzchni nie większej niż 4% gruntów ornych w gospodarstwie. Wniosek o płatność można złożyć lub zmodyfikować do 31 sierpnia.

Zmiany w warunkowości:

Gospodarstwa do 10 ha zwolnione są z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości.

Większa swoboda w stosowaniu wymogu WPR dotyczącego utrzymania stosunku trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5% w porównaniu do 2018 r. (GAEC 1).

Nowy okres utrzymania okrywy glebowej - od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do 15 października danego roku. Możliwa jest przerwa na wykonanie zabiegów agrotechnicznych przed siewem roślin ozimych, trwająca nie dłużej niż 4 tygodnie.

Uproszczenie normy GAEC 7 dotyczącej zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych. Rolnicy mogą wybrać realizację wymogu poprzez zmianowanie (określone następstwo upraw) lub dywersyfikację (zróżnicowanie) upraw.

Wyłączenie z obowiązku zmianowania plantacji nasiennej kukurydzy.

Tagi: ARiMR