RolnikInfo.pl
KRUS

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jedna ze zmian w sposobie finansowania ochrony zdrowia dotyczyć ma - przynajmniej na poziomie obecnych deklaracji resortu zdrowia - podwyższenia stawki składki zdrowotnej m.in. przez osoby ubezpieczone w KRUS.

Zapowiadane zmiany mają na celu odbudowanie ochrony zdrowia w Polsce. Celem jest podniesienie kwoty przeznaczanej na opisywany sektor do 7% PKB do roku 2025. Mimo to poza ustnymi deklaracjami resortu zdrowia w kwestii zmian prawnych nie zostały podjęte jeszcze żadne kroki. 

Rolnicy mogą wkrótce zapłacić wyższą składkę w KRUS

Wstępny szkic planowanych zmian został zaprezentowany przez wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego w trakcie debaty organizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną. Zgodnie z deklaracjami, przekształcenia mają być oparte o cztery filary.

Pierwszy z nich ma dotyczyć ogólnego założenia, jakim jest zwiększenie kwoty składki na Narodowy Fundusz Zdrowia z 9 do 10% do 2025 roku.

Drugie założenie przedstawia, że za cztery lata udział wydatków na ochronę zdrowia miałby wynieść 7% PKB Polski. Warto podkreślić, że wartość ta jest średnią w krajach Unii Europejskiej. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Po trzecie, zmiany mieliby odczuć nie tylko ci, którzy płacą składki w ZUS, ale również osoby ubezpieczone w KRUS. Rolnicy odprowadzają obecnie po 1 zł od każdego ubezpieczonego w KRUS od hektara przeliczeniowego. Innym sposobem opłacania składek są kwoty ryczałtowe. Z wyjaśnień, które padły podczas debaty Dziennika Gazety Prawnej, można wywnioskować, że system ten ulegnie zmianom.

Czwarta kwestia dotyczy wprowadzenia tzw. ubezpieczenia pielęgnacyjnego, czyli składki, która miałaby rosnąć wraz z wiekiem, stażem i zarobkami danej osoby aż do momentu przejścia na emeryturę. 

Zapowiedź nieuchronnych zmian?

Wszystkie omawiane wyżej zmiany najprawdopodobniej nie wywołają uśmiechu na twarzach rolników. Rolnicy stanowczo sprzeciwiają się temu, by stawki składek w KRUS były podwyższane - nawet biorąc pod uwagę bardzo niskie emerytury z KRUS.

Z drugiej jednak strony trudno dziwić się rządowym zamierzeniom dotyczącym zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia - pandemia koronawirusa bezlitośnie obnażyła wszelkie niedociągnięcia państwowego systemu, których źródło leży w niedostatecznym finansowaniu.

Zamierzeniem rządzących jest zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 7% PKB w 2025 roku. Według informacji przekazanych przez Eurostat, w 2020 roku kwota ta wyniosła nieco więcej niż 5% PKB, a w 2019 - 4,9%.

W momencie, gdyby z ZUS i KRUS trafiały do Narodowego Funduszu Zdrowia składki, których dziesiąta część przeznaczana by była na cele lecznictwa, w państwowej kieszeni znalazłoby się 10,5 miliarda złotych więcej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Wsparcie dla kół gospodyń wiejskich za promowanie szczepień. Ruszył nabór

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy. Szykują się ułatwienia dla rolników

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >