RolnikInfo.pl Uprawy Kiedy rolnicy wyruszą na pola? Tak sprawdzisz możliwy termin siewu nawozów azotowych
Roman Synkevych, Unsplash

Kiedy rolnicy wyruszą na pola? Tak sprawdzisz możliwy termin siewu nawozów azotowych

1 lutego 2024
Autor tekstu: Aneta Modrzejewska

Coraz cieplejsza pogoda za oknem sprawia, że rolnicy z niecierpliwością czekają na możliwość wysiewu pierwszych nawozów azotowych. Rośliny ruszające z wegetacją potrzebują dawki wiosennej, by dać dobry plon.

Co rolnik musi wiedzieć o programie azotanowym?

Od 2023 roku obowiązują w Polsce zmiany w programie azotanowym. Wcześniej rolnik mógł wyjechać w pole z nawozem azotowym dopiero 1 marca. O ile w rejonach pozostających w chłodniejszej strefie klimatycznej Polski był to termin optymalny, o tyle w rejonach, gdzie dużo szybciej rusza wegetacja roślin był to termin zdecydowanie zbyt późny. Wiązały się z tym straty plonów.

W ubiegłym roku wprowadzono przepisy dotyczące stosowania pierwszej dawki azotu na rzepaki i zboża ozime. Program ten daje elastyczne podejście do zastosowania nawozów azotowych w okresie od 1. do ostatniego lutego, które związane jest ze średnią dobową temperaturą powietrza .

W przypadku kiedy:

  • przez 5 kolejnych dni, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3° C - rolnik może nawozić azotem rośliny ozime, uprawy trwałe, uprawy wieloletnie oraz trwałe użytki zielone,
  • przez 5 kolejnych dni, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C - rolnik może nawozić azotem pozostałe uprawy.

Rolnik musi pamiętać o dwóch ważnych zasadach stosowania wcześniejszej dawki azotowej:

  1. W przypadku, kiedy gospodarstwo znajduje się na terenie dwóch lub więcej powiatów za termin możliwego wjazdu uznaje się termin jaki jest w powiecie, w którym znajduję się większa procentowo część gospodarstwa.
  2. Niezależnie od panujących warunków pogodowych zabronione jest stosowanie nawozów na terenach: zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem, zamarzniętych.
Ile kosztują nawozy azotowe? Sprawdziliśmy ceny

Czy rolnik musi sam sprawdzać temperaturę dobową?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wychodzi naprzeciw potrzebom rolników. Już w ubiegłym roku utworzono specjalną stronę internetową (https://agrometeo.imgw.pl/). Od dnia 1 lutego będzie można na niej znaleźć swój powiat i odczytać informację, czy możliwy jest już wyjazd w pole i na jakich zasadach. Informacje te znajdują się w zakładce “ Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia ”.

Przez cały miesiąc luty Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy będzie publikować informacje o powiatach, które przekroczyły  próg 3° i 5° C w średniej dobowej temperaturze powietrza.

W jakich powiatach rolnicy mogą już stosować nawozy azotowe?

Na dzień 1 lutego w 10 powiatach przekroczony został pułap 3° C w pięciu kolejnych dniach ze średnia dobową temperatura powietrza.

Te powiaty to:

  • województwo dolnośląskie - powiat strzelińskie,
  • województwo pomorskie, powiat słupski oraz Sopot,
  • województwo zachodniopomorskie - powiaty: gryfiński, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, pyrzycki, stargardzki, Świnoujście.

Na dzień 1 lutego żaden powiat nie przekroczył progu 5 °C.

Wyższe płatności ONW w 2024 roku. Znamy stawki
Nowe rozwiązanie w identyfikacji zwierząt. Będzie dostępne już od 1 lutego
Obserwuj nas w
autor
Aneta Modrzejewska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Jestem absolwentką zarządzania i inżynierii produkcji, specjalistką zarządzania jakością. Z wyboru jestem rolniczką z satysfakcją łamiącą stereotypy. Fascynuje mnie zielarstwo i tworzenie własnego ogrodu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś