Azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla wzrostu roślin. Jego dostępność w glebie zależy od przemian chemicznych, które wpływają na efektywność nawożenia oraz ograniczenie strat wynikających z ulatniania się amoniaku i wymywania azotanów. W celu zwiększenia stabilności azotu stosuje się inhibitory nitryfikacji i ureazy. W niniejszym artykule przeanalizujemy ich działanie oraz wpływ na efektywność nawożenia.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami nawożenie pól azotami jest dozwolone w określonych terminach i przy spełnieniu kilku warunków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bazie dostępnych danych opublikował mapę regionów, które już spełniają wymagane kryteria.
Wniosek o nałożenie ceł na produkty rolne z Rosji i Białorusi został przyjęty przez Komisję Europejską. Celem nowych regulacji mają być produkty, których dotychczasowe sankcje nie obejmowały, i które stanowiły zagrożenie dla stabilności europejskiego rynku. To informacja, na którą rolnicy czekali od dawna.
Ceny nawozów potrafią być szczególnym obciążeniem dla rolników, którzy już odczuwają skutki spadku cen zbóż i rosnących kosztów produkcji. Z coraz większymi wydatkami mierzą się farmerzy na całym świecie. Ten problem dotyczy to również Polski. Co wpłynęło na zmianę cen w 2025 roku? Czy jest szansa na poprawę sytuacji?
Bycie rolnikiem to nie tylko dostarczanie ludzkości płodów rolnych. To także przestrzeganie wielu zasad i terminów, których lekceważenie odbija się potem na naszym środowisku. Dlatego rolnik przechodzi szereg kontroli, które sprawdzają gospodarza pod kątem stosowania nawozów azotowych zgodnie z terminami oraz prawidłowo przechowywanego nawozu naturalnego. Kary za te przewinienia już są wysokie, a od przyszłego roku będą jeszcze wyższe.
Rosną wysoko, zacieniają i chronią przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Tuje, to piękne i monstrualne krzewy, które wymagają od ogrodnika dwóch potencjalnie ważnych zabiegów. Pierwszy z nich to regularne nawadnianie, a kolejny to nawożenie. Właśnie teraz jest najlepszy czas na dostarczenie krzewom szeregu składników pokarmowych niezbędnych do wzrostu i rozkrzewiania się tui. Podpowiemy czym nawozić tuje w okresie letnim.
Grupa Azoty finalizuje przygotowania do sezonu 2024/2025 w obszarze Agro, zawierając 66 umów z krajową siecią dystrybucji. Na rynkach zagranicznych firma stosuje głównie umowy krótkoterminowe oraz ramowe.
Ciepły luty sprawia, że rolnicy coraz niecierpliwiej spoglądają na pola i myślą o zasileniu upraw nawozem azotowym. Sprawdziliśmy, gdzie kryterium wcześniejszego terminu nawożenia zostało już spełnione.
Coraz cieplejsza pogoda za oknem sprawia, że rolnicy z niecierpliwością czekają na możliwość wysiewu pierwszych nawozów azotowych. Rośliny ruszające z wegetacją potrzebują dawki wiosennej, by dać dobry plon.