Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ile kosztują nawozy azotowe? Sprawdziliśmy ceny
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 31.01.2024 09:35

Ile kosztują nawozy azotowe? Sprawdziliśmy ceny

maszyny rolnicze/ plik pieniędzy
Pixabay/ ykaiavu, Pixabay/adnovak

Już za kilka tygodni rolnicy wyjadą na pola i zastosują pierwsze dawki nawozu azotowego na zboża ozime. Każdy, kto obserwuje rynek cen nawozów, zauważył nieznaczne zmiany w tym sektorze. Sprawdziliśmy, ile kosztuje nawóz i jaka jest dostępność tego surowca u dystrybutorów. 

Cena RSM i moczniku

Ceny nawozów zebrane są w jedno zestawienie pochodzące od 25 dystrybutorów w Polsce, więc mogą się znacznie od siebie różnić. Wśród firm różnej wielkości i ograniczeń cenowych znalazł się gigant nawozowy, Grupa Azoty. Ceny podane tutaj są cenami brutto. 

Wysokoprocentowy, uniwersalny nawóz azotowy do zastosowania przedsiewnego i pogłównego RSM 28 kosztuje obecnie średnio 1600 zł/t, czyli cena od połowy grudnia utrzymuje się bez zmian. Nawozy Grupy Azoty mają zbliżone ceny. U każdego z wymienionych dystrybutorów dostępność nie zmieniła się. 

Na rynku nawozów znajdziemy również importowane odpowiedniki RSM (zawierające 30-32% azotu), a ich cena na dzień 29.01.2024 r. kształtuje się na średnim poziomie 1300 zł/t, czyli taniej o 50 zł/t w stosunku do cen z połowy stycznia. 
 

Chcesz mieć dorodne pomidory latem? Już teraz przygotuj się do wysiewu

Ile kosztuje Mocznik Pulrea

Mocznik Pulrea-nawóz do stosowania na wszystkich glebach, poza glebami o bardzo wysokim odczynie kwaśnym, zasadowymi lub świeżo zwapnowanych- kosztuje obecnie około 2600zł/t. To o 50zł/t więcej niż w połowie stycznia, co jednoznaczne z powrotem cenowym do początku miesiąca. 

Bez zmian natomiast u Grupy Azoty. Cena nawozu wynosi 2550 zł/t. Mocznik z importu ale bez inhibitora ceni się w granicach około 1900 zł/t, cena się nie zmieniła. Jeśli chodzi o dostępność u dystrybutorów, to śmiało można powiedzieć, że utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie. 
 

Cena saletry i saletrzaka

Jak się mają ceny włocławskiego Anwilu? Za saletrzak Canwill o składzie 27 proc. N, 4 proc. MgO, 6,5 proc. CaO,  średnio trzeba zapłacić 1750 zł/t. Cena pozostaje bez zmian, natomiast dostępność, której wcześniej nie było obecnie jest na lepszym poziomie.

Saletra Anvil o 34% zawartości azotu na dzień 29 stycznia kosztuje średnio 2000zł/t, a to drożej niż w połowie stycznia o całe 50 zł. 

Za saletrę (z 34% N) Pulan z Grupy Azoty  trzeba zapłacić obecnie 2050 zł/t. Cena pozostaje bez zmian, natomiast u autoryzowanych dystrybutorów giganta nawozowego koszt nawozu wynosi 2100 zł/t, w dalszym ciągu na tym samym poziomie. 

Za Zaksan ( 33,5% azotu) trzeba zapłacić średnio 2150zł/t a to oznacza pięćdziesięciozłotową podwyżkę. Dostępność również wzrosła. Cena u autoryzowanych dystrybutorów wynosi 2100zł/t.

Za Slaetrosan 26 plus ( 26 proc. azotu i 32,5 proc. SO3 ) Trzeba wyłożyć średnio 1900zł/t, czyli stawka podniosła się o 50 zł/t. Cena u autoryzowanych dystrybutorów Grupy Azoty jest bardzo zbliżona. 

Za saletrę amonową importowaną zapłacimy średnio 1750 zł/t. Tutaj bez zmian od połowy grudnia. Saletrzak natomiast zdrożał o 100 zł/t, obecnie cena jest na poziomie 1600zł/t. Dostępność nawozów znakomita. 

Tagi: Nawóz