Nawóz to zbiorcza nazwa wszystkich środków – tak naturalnych, jak i sztucznych – przeznaczonych do wzbogacania gleby rolnej o określone minerały i składniki odżywcze, co korzystnie wpływa na jakość i wydajność późniejszych plonów. Za nawóz uznaje się także produkty służące zwiększaniu żyzności stawów rybnych, jednak skład tychże różni się od nawozów stosowanych w rolnictwie.
Choć nawożenie pól i roślin jest powszechne, pozwalając na uzyskanie lepszej jakości plonów i większej ich liczby (a niekiedy w ogóle pozwalając na to, by dana ziemia plon zrodziła), to nawozy należy stosować z rozwagą. Ich nadmierne stosowanie może doprowadzać do osadzania się w roślinach zbyt dużej ilości szkodliwych substancji (przenawożenie), degradacji gleb (zakwaszenia, zasolenia czy odkwaszenia), a nawet eutrofizacji, a więc w konsekwencji zatrucia wód gruntowych czy powierzchniowych.
Przez wzgląd na powyższe coraz szersza rzesza konsumentów decyduje się na zakup produktów bio, pochodzących z gospodarstw, gdzie stosowane są wyłącznie nawozy organiczne i naturalne – znacznie redukują one ewentualne negatywne skutki dla środowiska.
W czasach dawnych do nawożenia pól stosowano niemal wyłącznie odchody zwierząt gospodarskich. Współcześnie, rodzaje nawozów dużo celniej odpowiadają na potrzeby rolników, dostarczając ich glebom najważniejszych składników i mikroelementów w formie bardziej bezpośredniej. Choć nawozy bio nadal są popularne, to w sensie ilościowym ustępować muszą innym typom nawozów.
Do najważniejszych makroelementów w kontekście nawożenia należy azot, fosfor i potas – to właśnie od nich swoją nazwę wzięły nawozy NPK, zawierające wszystkie te substancje łącznie. Nawozy NPK nie są jednak jedynymi nawozami wieloskładnikowymi. Co warto zaznaczyć, nawozy wieloskładnikowe często mogą stanowić najpraktyczniejszą z opcji, jednak w zależności od potrzeb, rolnik będzie musiał niekiedy zdecydować się na nawozy jednoskładnikowe.
W przypadku rzeczonych, pierwszą z kategorii stanowić będą nawozy mineralne. Wyróżnia się tu nawozy azotowe (w tym saletrzane czy amonowe), nawozy fosforowe, nawozy potasowe, a także magnezowe, siarkowe czy mikroelementowe (zawierające np.: żelazo, miedź, cynk czy chrom). Inną z opcji mogą stanowić nawozy wapniowe.
Do grup nawozów coraz bardziej pożądanych przez konsumentów należą nawozy naturalne i nawozy organiczne. Do pierwszej grupy zaliczymy obornik (sfermentowany kał i mocz zwierząt zmieszany ze ściółką), gnojówkę (sfermentowany mocz zwierząt), gnojowicę (płynna mieszanina kału zwierząt i wody), pomiot ptasi (zwany również obornikiem drobiowym) czy guano (odchody ptaków morskich i nietoperzy). Do nawozów organicznych z kolei zalicza się biohumus (odchody dżdżownicy kompostowej) czy kompost.
Warto wiedzieć, że nawożenie nie zawsze będzie oznaczało proces wzbogacania gleby przed zasianiem roślin, choć jest to jeden z rodzajów nawożenia – nawożenie przedsiewne. Analogiczną formę stanowi nawożenie siewne, a więc stosowane wraz z zasiewem.
Nawożenie roślin w trakcie ich wegetacji nazywamy z kolei nawożeniem pogłównym, zaś nawożenie donasienne to proces, w ramach którego rolnik moczy nasiona w roztworach mikronawozów.
Pokaż więcej
Chcesz cieszyć się dorodnymi i soczystymi czereśniami w swoim ogrodzie? Kluczem do obfitych plonów jest odpowiednia pielęgnacja drzew, a szczególnie ich nawożenie. Jakie składniki odżywcze są niezbędne dla czereśni oraz kiedy i jak najlepiej je stosować?
Wiele osób szuka naturalnych sposobów, aby wzbogacić glebę w swoim ogrodzie. Alternatywa dla drogich nawozów jest kompost, który można przygotować samodzielnie. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ma też wiele innych zalet, a przede wszystkim bardzo pomaga w uprawie roślin. Przygotowanie dobrego kompostowania wcale nie musi być trudne. Warto wcześniej pamiętać o kilku zasadach.
Storczyki świetnie nadają się jako podarek dla bliskiej osoby i znajdują się w wielu polskich domach. Zdarza się jednak, że tracą swoją kondycję i najzwyczajniej przestają kwitnąć. Jak je uratować? To bardzo proste. Zamiast korzystać z chemicznych nawozów, warto wypróbować naturalny sposób. Choć jest niezwykle skuteczny, to mało osób o nim w ogóle wie.
Nie każdy ogrodnik ma to szczęście, aby dysponować żyzną i łatwą w uprawie ziemią. W wielu przypadkach gleba jest piaszczysta, uboga w składniki odżywcze lub zbyt gliniasta, co utrudnia uprawę wielu roślin. Na szczęście istnieją roślin gatunki, które doskonale radzą sobie nawet w trudnych warunkach.
Hortensje to jedne z najpiękniejszych roślin, które możemy hodować w ogrodach. Aby jednak móc cieszyć oko pięknymi i kolorowymi kwiatami, trzeba odpowiednio dbać o te krzewy. Sposoby na pielęgnację hortensji są banalnie proste, a przynoszą spektakularne efekty. Wystarczy wykorzystać rzeczy, które większość z nas posiada w swojej kuchni. Zastosuj ten trik, a krzewy hortensji będą aż uginać się od kwiatów. Sąsiedzi Ci pozazdroszczą.
Nawożenie malin to kluczowy element ich pielęgnacji, który może zdecydować o obfitości plonów. Niestety, większość ogrodników nieświadomie popełnia podstawowy błąd, który skutkuje słabszym owocowaniem ich krzewów. Niewłaściwe nawożenie może prowadzić do bujnego wzrostu liści kosztem owoców lub osłabienia rośliny i zwiększonej podatności na choroby. Jak unikać tych błędów i cieszyć się obfitymi zbiorami soczystych malin przez cały sezon? Podpowiadamy.
Zachwycają zapachem, kolorem i długim okresem kwitnienia. Te rośliny, znane od starożytności jako kwiaty Zeusa, to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Ich różnorodność pozwala dopasować je do każdego zakątka w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Jak je uprawiać, by cieszyć się ich urodą aż do późnej jesieni?
Lawenda to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach. Jej intensywny zapach oraz piękne kwiaty sprawiają, że od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Aby jednak w pełni wykorzystać jej walory, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację już wczesną wiosną. Co zrobić, aby latem cieszyć się obfitym kwitnieniem?
Sezon na truskawki w Polsce rozpocznie się już wkrótce. Wszyscy ogrodnicy powinni już teraz podjąć odpowiednie kroki, jeśli latem chcą cieszyć się obfitymi zbiorami. Domowe i tanie sposoby wystarczą, by krzaki aż uginały się od soczystych owoców. Jak odpowiednio zadbać o truskawki? Przed pełnią sezonu trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach.
Piwonie to jedne z najpopularniejszych w Polsce roślin ogrodowych, które zachwycają swoimi dużymi, barwnymi kwiatami i delikatnym zapachem. Aby w pełni cieszyć się ich wyjątkowym pięknem, warto pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Wielu początkujących ogrodników poszukuje skutecznych, tanich i jednocześnie naturalnych metod nawożenia tych roślin, często nie zdając sobie sprawy, że idealne rozwiązania znajdują się w ich własnej kuchni.
Spotkanie branżowe zorganizowane przez firmę Osadkowski poświęcone było najnowszym trendom i rozwiązaniom w rolnictwie. Konferencję otworzył Wojciech Osadkowski, prezes firmy, przedstawiając wizję i strategię rozwoju portalu Osadkowski.pl.
Fiołek trójbarwny popularnie nazywany również bratkiem to kwiat, który występuje naturalnie w Europie i zachodniej Azji. Kiedy zaczyna się wiosna, a wraz z nią dłuższe i cieplejsze dni bratki zaczynają zdobić wiele polskich ogrodów. Aby kwitły jak najdłużej i zachwycały bogactwem kolorów, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację — samo podlewanie nie wystarczy. O czym jeszcze warto pamiętać?
Wygląd naszego podwórka po zimie może wzbudzać mieszane uczucia. Z jednej strony coraz częściej pojawiające się słońce pięknie rozświetla i uatrakcyjnia otoczenie, z drugiej zaś trawnik nie będzie prezentował się najlepiej po zimowych miesiącach. Aby uzyskać piękny zielony kolor murawy, trzeba podjąć się ważnych działań. Wykorzystanie tych naturalnych składników będzie kluczowe, jeśli chcemy zachwycić wszystkich sąsiadów.
Róże to jedne z najbardziej wymagających, ale zarazem najbardziej satysfakcjonujących roślin ogrodowych. Aby cieszyć się ich pięknem, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja, a przede wszystkim właściwe nawożenie. Jakie nawozy zapewnią Twoim różom najlepszy rozwój i jak je stosować, by rozkwitły w pełnej okazałości?
Uprawa pomidorów może być wymagająca, ale istnieje prosty sposób, aby zapewnić roślinom lepszy start i ochronę przed chorobami. Naturalna odżywka, która poprawia system korzeniowy i wzmacnia łodygi, to klucz do sukcesu. Jak ją przygotować i stosować?
Wiosna to idealny moment na rozpoczęcie prac nad przydomowym ogródkiem. To również ten czas, w którym możemy zdecydować, jakie rośliny będziemy uprawiać w tym sezonie. Idealnym wyborem zdaje się być borówka amerykańska, która kusi pięknym kolorem, pysznym smakiem i bogactwem witamin. Aby osiągnąć obfite plony, warto zadbać o jeden element. W ten sposób latem zobaczysz olbrzymią liczbę owoców.
Rolnicy chcieli unowocześniać swoje gospodarstwa, teraz mają problem. Mogą stracić dotacje. Ceny nawozów poszły w górę. Co jest powodem? Na Węgrzech wykryto chorobę zwierząt, której nie widziano od ponad 50 lat. Żywność może podrożeć.
Żywe kolory piwonii i ich subtelny zapach potrafią oczarować każdego, kto ma okazję podziwiać je w pełnym rozkwicie. Warto zatem zadbać o ich odpowiednie nawożenie - niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że idealny nawóz znajdzie we własnej kuchni. Ten sam środek świetnie sprawdzi się przy podlewaniu roślin takich jak hortensje, rododendrony, pomidory, ogórki, papryki, bakłażany i żurawina.
Po zimie nasze trawniki często wymagają szczególnej uwagi. Jedną z najważniejszych czynności jest pierwsze koszenie. Jeśli wykonamy je we właściwym czasie i w odpowiedni sposób, zapewnimy trawnikowi doskonałą kondycję i wygląd przez cały rok. Na to trzeba zwrócić uwagę.
W Dzień Kobiet niestety jest jeszcze za wcześnie na widok pięknych róż we własnym ogrodzie. Jest jednak sposób na to, by w sezonie cieszyć się krzewami obsypanymi kwiatami. Kluczem jest wybór odpowiedniego momentu na zadbanie o swoje róże. I domowa odżywka z niespodziewanym składnikiem.
Nieodpowiednie stosowanie i magazynowanie nawozów może skończyć się wysokimi karami finansowymi, obniżeniem dopłat unijnych, a nawet sankcjami administracyjnymi. Od 2025 roku kary te wzrosną, a nowe przepisy obejmą surowsze zasady dotyczące zarządzania nawozami. Jakie działania mogą narazić rolników na konsekwencje?
Forbes opublikował listę najbogatszych Polaków. Znajdują się w nim osoby związane z branżami spożywczą, energetyczną i rolną. Ukraina zarobiła miliardy dolarów na eksporcie produktów rolnych. Najwięcej pieniędzy przyniosła kukurydza. Napięcia handlowe rosną, rozwiązanie jest jedno. Musimy zacieśniać więzi z Ukrainą i krajami Mercosur — przekonuje unijny komisarz do spraw rolnictwa i żywności. A ty zgadzasz się z nim?
Nie każdy nawóz musi pochodzić ze sklepu. Istnieją domowe sposoby, które od wieków pomagają w uprawie roślin i poprawiają jakość gleby. Dzięki nim można wzmocnić rośliny, zwiększyć ich odporność na szkodniki i poprawić plony. Jednak niewłaściwe stosowanie tego środka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak działa i na co zwrócić uwagę?
Azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla wzrostu roślin. Jego dostępność w glebie zależy od przemian chemicznych, które wpływają na efektywność nawożenia oraz ograniczenie strat wynikających z ulatniania się amoniaku i wymywania azotanów. W celu zwiększenia stabilności azotu stosuje się inhibitory nitryfikacji i ureazy. W niniejszym artykule przeanalizujemy ich działanie oraz wpływ na efektywność nawożenia.
Prowadzi biznes AgraNatura. Doświadczył tragicznego wypadku. Zbiera jego plony do dziś. W programie Pole Widzenia Łukasz Basiak zdradza nie tylko tajniki użyźniania gleby, ale opisuje z detalami moment, który wywrócił jego życie do góry nogami.
Cięte kwiaty ułożone w kolorowej kompozycji cieszą oczy, zwłaszcza w jesienno-zimowych miesiącach, kiedy to, co za oknami nie przedstawia najprzyjemniejszego widoku. Radość niestety nie jest długa, ponieważ rośliny szybko więdną. Istnieje jednak kilka niedrogich i bardzo prostych sposobów, które sprawią, że kwiaty postoją w wazonie dłużej i nie stracą na uroku.
W ostatnich dniach polski sektor rolniczy został zaskoczony informacją o wstrzymaniu sprzedaży nawozów przez Grupę Azoty. Ta sytuacja nie tylko wpływa na dostępność produktów dla rolników, ale także prowadzi do znaczących podwyżek cen na rynku.
Choć przepisy zakazujące stosowania pewnego rodzaju nawozu obowiązują już niemal cztery lata, wciąż budzą wiele pytań. Czy rolnicy faktycznie muszą obawiać się kar? I jak wygląda egzekwowanie tego prawa?