krus
unsplash.com / fot. marianne bos
Autor Magdalena Więckowska - 29 Marca 2021

KRUS: 9958 wypadków przy pracy rolniczej w 2020 roku. 22,9% mniej niż poprzednim roku

Zamknięty już rok 2020 przynosi kolejne dane na temat codziennego życia Polaków. Jak podaje KRUS, w minionym roku zgłoszono o 19,6% mniej wypadków wskutek pracy w gospodarstwach rolnych w porównaniu z rokiem 2019. W 2020 roku rolnicy poinformowali o 10 974 wypadkach podczas pracy w gospodarstwach rolnych, a spośród nich KRUS uznała 9 958.

Zdarzeń uznanych za wypadki przy pracy rolniczej w 2020 roku było mniej o 22,9% wobec danych z 2019 roku.

Wypadki przy pracy rolniczej

Za 9 958 wypadków przy pracy rolniczej KRUS wypłaciła 7 872 jednorazowe odszkodowania z racji uszczerbku na zdrowiu i śmierci. Jest to o 23,5% mniej niż w 2019 roku. W raporcie, który dostępny jest na stronie internetowej KRUS, możemy znaleźć wykresy ilustrujące dynamikę zmian w zakresie wypadków podczas pracy w rolnictwie:

wypadki

Na pierwszy rzut oka widać pozytywną tendencję, jaką jest spadająca liczba wypadków podczas pracy na roli w ciągu ostatnich lat. Liczba zgłoszonych zdarzeń do KRUS była najwyższa w 2016 roku i systematycznie spadała do 2020 roku.

W 2020 roku rolnicy najczęściej ulegali kontuzjom w wyniku upadków (3718 przypadków, co stanowi 47,2% wszystkich odszkodowań), a także uderzeń, przygnieceń czy pogryzień przez zwierzęta (958 przypadków, dających 12,2% ogółu).

Gienek Onopiuk o swojej przeszłości. Nieznane fakty na temat ojca i córkiGienek Onopiuk o swojej przeszłości. Nieznane fakty na temat ojca i córkiCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Wypadki spowodowane pracą z maszynami rolniczymi i urządzeniami to 12,2% całości, czyli 958 zdarzeń. Jak podaje KRUS, wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym w 2020 roku wyniósł 6,6 wypadków na 1000 ubezpieczonych osób.

W 2020 roku wskaźnik ten był najwyższy w województwie lubuskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i lubelskim, a najniższy w województwie opolskim, śląskim, zachodniopomorskim i małopolskim.

Szczegóły danych statystycznych

wypadki

W kwestii zdarzeń śmiertelnych podczas pracy w gospodarstwie rolnym można zauważyć tendencję spadkową, spośród której niekorzystnie wyróżnia się jedynie rok 2018. W 2020 roku wypadków śmiertelnych na polskiej wsi było najmniej od 2016 roku.

Dlaczego z roku na rok możemy obserwować coraz mniejszą liczbę wypadków podczas pracy w gospodarstwach rolnych? Niemałą zasługę ma tutaj podnoszenie świadomości mieszkańców wsi w ramach zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie.

Instytucje i organizacje społeczne starają się edukować społeczeństwo w kwestiach związanych z zagrożeniami wynikającymi z pracy na wsi i wskazywać, w jaki sposób można ich unikać. Niemały wpływ ma tutaj działalność KRUS, która zbiera dane na temat odsetka wypadków podczas pracy na roli.

Czy w 2021 roku doczekamy się jeszcze niższego odsetka wypadków na polskiej wsi? Dane z ostatnich lat wyglądają obiecująco i miejmy nadzieję, że obecny rok będzie kontynuował ten pozytywny trend.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: krus.gov.pl

Następny artykuł