RolnikInfo.pl > Wiadomości > Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 20.06.2022 02:02

Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt

Drewniane zrębki - granica
Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Służby wspólnie kontrolowały między innymi przejazd pociągów towarowych w relacji Brześć - Małaszewicze. Podczas działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Służby Celno-Skarbowej odkryto, że w pięciu pociągach znajdują się paczki papierosów bez polskiej akcyzy. Co więcej, w każdym przypadku okazywało się, że nielegalny towar ukryty został w ten sam sposób - w wagonach, w których przewożono zrębki drewniane

Maszyniści nie przyznali się do winy

Zgodnie z informacjami, które przekazali funkcjonariusze Straży Granicznej, maszyniści zostali przesłuchani w sprawie przemytu, mężczyźni nie przyznali się do próby przewozu towarów. Obecnie prowadzone jest postępowanie przez Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

W pięciu pociągach ujawniono 12 250 paczek papierosów, ich wartość rynkowa wynosi ponad 170 tys. zł. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Kolejna akcja Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej 

To nie pierwszy przypadek, kiedy funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali transport z drewnianymi zrębkami, w którym przemycano papierosy. Podobną sytuację opisywaliśmy w grudniu ubiegłego roku, gdy pojawiła się wiadomość o udaremnionym przemycie w trzech pociągach. Wtedy wartość towaru oszacowana została na ponad 170 tys. zł. Więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<. 

Co więcej, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej w ostatnich dniach powiadomił o kolejnej udanej akcji związanej z papierosami bez polskich znaków akcyzy. Jak się okazało, służby wspólnie ustaliły, że 26-letni mieszkaniec gminy Terespol może mieć nielegalny towar. W dniu 20 marca bieżącego roku mężczyzna został zatrzymany, a samochodzie 26-latka zabezpieczonych zostało 2,5 tys. paczek nielegalnych papierosów. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, a jego sprawa zakończy się w sądzie. 

Ruch graniczny - pociągi towarowe 

W styczniu tego roku 1 496 pociągów towarowych przekroczyło granicę polsko-białoruską na przejściu w Terespolu. Ze statystyk Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że do Polski wjechało 745 pociągów towarowych, a wyjechało 751. Dla porównania już w lutym 2021 roku było ich 1 366, z czego 684 wjechało do Polski i 682 wyjechało. 

Fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej