Drewniane zrębki - granica
Nadbużański Oddział Straży Granicznej
Autor Aneta Wasilewska - 26 Marca 2021

Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt

Współpraca Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremniła przemyt ponad 12 tysięcy paczek papierosów. Kontrabanda ukryta została w zrębkach drewnianych. Maszyniści zostali przesłuchani w sprawie. Trwa postępowanie.

Służby wspólnie kontrolowały między innymi przejazd pociągów towarowych w relacji Brześć - Małaszewicze. Podczas działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i lubelskiej Służby Celno-Skarbowej odkryto, że w pięciu pociągach znajdują się paczki papierosów bez polskiej akcyzy. Co więcej, w każdym przypadku okazywało się, że nielegalny towar ukryty został w ten sam sposób - w wagonach, w których przewożono zrębki drewniane.

Maszyniści nie przyznali się do winy

Zgodnie z informacjami, które przekazali funkcjonariusze Straży Granicznej, maszyniści zostali przesłuchani w sprawie przemytu, mężczyźni nie przyznali się do próby przewozu towarów. Obecnie prowadzone jest postępowanie przez Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

W pięciu pociągach ujawniono 12 250 paczek papierosów, ich wartość rynkowa wynosi ponad 170 tys. zł.

Restrukturyzacja małych gospodarstw. ARiMR przyjmuje wnioski od środyRestrukturyzacja małych gospodarstw. ARiMR przyjmuje wnioski od środyCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Kolejna akcja Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej

To nie pierwszy przypadek, kiedy funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali transport z drewnianymi zrębkami, w którym przemycano papierosy. Podobną sytuację opisywaliśmy w grudniu ubiegłego roku, gdy pojawiła się wiadomość o udaremnionym przemycie w trzech pociągach. Wtedy wartość towaru oszacowana została na ponad 170 tys. zł. Więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<.

Co więcej, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej w ostatnich dniach powiadomił o kolejnej udanej akcji związanej z papierosami bez polskich znaków akcyzy. Jak się okazało, służby wspólnie ustaliły, że 26-letni mieszkaniec gminy Terespol może mieć nielegalny towar. W dniu 20 marca bieżącego roku mężczyzna został zatrzymany, a samochodzie 26-latka zabezpieczonych zostało 2,5 tys. paczek nielegalnych papierosów. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, a jego sprawa zakończy się w sądzie.

Ruch graniczny - pociągi towarowe

W styczniu tego roku 1 496 pociągów towarowych przekroczyło granicę polsko-białoruską na przejściu w Terespolu. Ze statystyk Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że do Polski wjechało 745 pociągów towarowych, a wyjechało 751. Dla porównania już w lutym 2021 roku było ich 1 366, z czego 684 wjechało do Polski i 682 wyjechało.

terespol

Fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej

terespol

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej

Następny artykuł