Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Restrukturyzacja małych gospodarstw. ARiMR przyjmuje wnioski od środy
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:34

Restrukturyzacja małych gospodarstw. ARiMR przyjmuje wnioski od środy

Restrukturyzacja małych gospodarstw - ARIMR nabór
BeatriceBB /Pixabay

Nabór wniosków rozpocznie się już w środę 31 marca 2021 roku i potrwa do soboty 29 maja 2021 roku. O pomoc w ramach "Restrukturyzacji małych gospodarstw" może ubiegać się między innymi:

  • osoba, która posada samoistne lub zależne gospodarstwo rolne (zgodnie z art. 553 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny),

  • osoba, która jest pełnoletnia w dniu składania wniosku,

  • osoba, która jest obywatelem UE,

  • osoba, która przygotuje biznesplan, dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Ile wynosi pomoc w ramach "Restrukturyzacji małych gospodarstw"? 

Premia "Restrukturyzacja małych gospodarstw" wynosi nie więcej niż równowartość 15 tys. euro, czyli 60 tys. zł. Wsparcie udzielane jest w dwóch ratach. Pierwsza z nich obejmuje 80% całej kwoty, natomiast druga rata, która wypłacana jest po realizacji biznesplanu - 20%. Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc "restrukturyzacja dla małych gospodarstw" wypłacana jest dla danego gospodarstwa tylko raz. 

Wsparcie przyznawane jest na między innymi zakup nowych maszyn, udział w szkoleniach, czy korzystanie z usług doradczych. Jak zaznacza ARiMR, pomoc nie jest udzielana na prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz dla hodowli zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych oraz rasowych psów i kotów.

Korzystne zmiany dla rolników 

Co więcej, w związku z nowelizacją przepisów w ramach tegorocznego naboru uległo kilka zmian dla rolników. Przede wszystkim zmienił się termin na realizację biznesplanu i złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty. Termin został wydłużony o dwa lat z 31 sierpnia 2023. na 31 sierpnia 2025 r. Kolejną korzystną zmianą, jest skrócenie terminu, w którym wydawana jest decyzja o przyznaniu pomocy. Do tej pory dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miał 210 dni na wydanie decyzji, w trakcie naboru w 2021 roku, będzie to 180 dni.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez Agencję, w czasie obecnego naboru połączone zostaną limity środków dla wszystkich województw. Oznacza to, że nie będzie odrębnego limitu dla województwa mazowieckiego. Ostatnią z korzystnych dla rolników zmian, jest możliwość złożenia biznesplanu na nośniku USB.

Wszystkie wnioski znaleźć można na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: ARiMR