RolnikInfo.pl Wiadomości Prognozy są obiecujące. Można spodziewać się zwiększenia światowego popytu na mięso wieprzowe
pixy.org/

Prognozy są obiecujące. Można spodziewać się zwiększenia światowego popytu na mięso wieprzowe

19 marca 2022
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

- Globalny rynek mięsa wieprzowego nadal pozostaje pod presją afrykańskiego pomoru świń (ASF), który mocno wpływa na produkcję wieprzowiny w Azji i Europie. Oddziałuje on również na globalne przepływy handlowe - przekazuje portal 3trzy3.pl.

Jednak zdaniem Rabobanku w 2021 roku, można spodziewać się zwiększonego popytu na wieprzowinę.

Optymistyczne prognozy na 2021 rok

Jak informuje Rabobank, najwyższa podaż mięsa wieprzowego zostanie odnotowana w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej.

- Według prognoz Rabobanku, ze względu na ożywienie gospodarcze popyt w 2021 r. wzrośnie w większości regionów - informuje portal Agropolska.

W odpowiedzi na ożywienie lokalnego popytu spodziewać się można, że produkcja wieprzowiny w Brazylii wzrośnie o 2,5%. Natomiast w Stanach Zjednoczonych popyt krajowy, jak i eksportowy będzie odpowiedzialny za utrzymanie się cen.

- W bieżącym roku spodziewane jest ograniczenie chińskiego importu, co będzie miało konsekwencje dla reszty świata. Wpłynie to głównie na kraje europejskie, gdzie zakazy handlu w przypadku Niemiec zwiększają lokalną podaż i wpływają na rynek i spadki cen - dodaje portal.

Chociaż podaż wzrośnie w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej, jednak trochę inna sytuacja będzie mieć miejsce w Europie.

Sytuacja w Europie

Zgodnie z prognozami, w Europie produkcja wieprzowiny utrzymać ma się na stałym poziomie lub nieznacznie spadnie.

- Będzie to efekt niższego popytu eksportowego i powolnej odbudowy lokalnego popytu z powodu Covid-19 oraz zagrożenia ze strony ASF w Europie Wschodniej i Niemczech - informuje portal.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Agropolska

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś