RolnikInfo.pl
mięso

unsplash.com / fot. Hello I'm Nik

Zakaz sprzedaży drobiu z powiatu ostrowieckiego do Hongkongu. Cios dla hodowców

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Mięso drobiowe oraz jaja z powiatu ostrowieckiego nie będą mogły być sprzedawane na eksport do Hongkongu. Powodem jest kolejne potwierdzone ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.

O zakazie importu mięsa drobiowego i produktów drobiowych do Hongkongu poinformował Główny Inspektorat Weterynarii w komunikacie na swojej stronie internetowej. 

Mięso drobiowe nie pojedzie do Hongkongu

Choć skala rozprzestrzeniania ptasiej grypy nie jest w Polsce tak gigantyczna, jak chociażby we Francji, to kolejne potwierdzone ogniska HPAI sieją spustoszenie wśród drobiarzy.

Każde ognisko sprawia, że stada zwierząt są utylizowane, a sprzedaż mięsa i produktów drobiowych staje się znacznie utrudniona.

Do grona powiatów, które nie otrzymają zielonego światła od Hongkongu na sprzedaż mięsa drobiowego i produktów drobiowych dołączył powiat ostrowiecki. W komunikacie GIW możemy przeczytać: 

W związku z potwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu ostrowieckiego w województwie świętokrzyskim, właściwa służba Hongkongu poinformowała o wprowadzeniu zakazu importu mięsa drobiowego (tuszki, elementy, podroby) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) w odniesieniu do ww. powiatu.

Co więcej, wszelkie ograniczenia związane z wykryciem kolejnego ogniska ptasiej grypy wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.

Nie tylko powiat ostrowiecki

Mapa kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków cały czas się zmienia. Główny Inspektorat Weterynarii podaje w komunikacie stan na dzień 12 lutego 2021 roku: 

Zakaz importu obowiązuje również w odniesieniu do powiatów: wolsztyńskiego, grodziskiego, szamotulskiego, siedleckiego, gostynińskiego, słupskiego, nowomiejskiego, piskiego, olsztyńskiego, koszalińskiego, kłodzkiego, łęczyńskiego, radzyńskiego, gorzowskiego, grudziądzkiego, wejherowskiego, chełmińskiego, myśliborskiego, inowrocławskiego, gnieźnieńskiego, sieradzkiego, iławskiego.

Jak podaje GIW na swojej stronie internetowej: 

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.

Gatunkami o szczególnej wrażliwości na zakażenie kury i indyki, a także kaczki i gęsi, czy przepiórki, perliczki, bażanty i kuropatwy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: wetgiw.gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >