Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Jaja

Jaja

Jaja – co warto o nich wiedzieć? Podstawowe informacje

Jaja są jednym z najpowszechniejszych produktów spożywczych na świecie, pojawiając się w różnych formach w sztuce kulinarnej wielu kultur. Jaja stanowią bogate źródło białka, tłuszczów i witamin, a przy tym pozostają stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Konsumenci cenią je także zarówno za ich smak, jak i gastronomiczną wszechstronność. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się je zarówno w postaci świeżej, jak i przetworzonej – na przykład jako składnik wypieków, makaronów czy majonezów.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się jaja kurze, choć na rynku dostępne są również jaja przepiórcze, kacze, indycze czy gęsie. Wbrew powszechnej opinii, kolor skorupki nie ma wpływu na smak czy wartości odżywcze – jest wyłącznie wynikiem cech genetycznych danej rasy kur. Niemniej, istotnym aspektem który rzeczywiście wpływa na jakość jaj, jest sposób chowu niosek – tutaj jaja z wolnego wybiegu cechują się lepszą jakością niż te pochodzące na przykład z chowu klatkowego.

Oznakowanie jaj – jaka klasa jest najlepsza?

Jaja dostępne w sprzedaży muszą być oznakowane specjalnym kodem, który informuje o jakości sprzedawanego jajka i jego pochodzeniu – oznakowanie jaj jest zadekretowane w polskim i europejskim prawodawstwie. Pierwsza cyfra tego kodu określa warunki, w jakich były utrzymywane nioski i to właśnie na nią konsumenci zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Trzeba jednak wiedzieć, że numeracja dotyczy wyłącznie jaj klasy A.

Jaja klasy A to jaja świeże, o czystej i nieuszkodzonej skorupce, gdzie białko jaja jest przezroczyste, a wysokość komory powietrznej nie może przekraczać 6 mm. Dodatkowo wyróżnia się jaja klasy A-Ekstra, gdzie jaja nie mogą być starsze niż 9 dni, a wysokość komory powietrznej nie może być większa niż 4 mm. Istnieje również klasa B jajek, dotycząca jaj przemysłowych, oraz klasa C – jajka przemysłowe.

O co więc chodzi z numeracją na jajkach? Są to oznaczenia informujące o systemie utrzymania kur. Najbardziej pożądanym jest cyfra 0, która oznacza, że jaja pochodzą z wysokiej klasy produkcji ekologicznej. Cenione przez konsumentów są również jaja z wolnego wybiegu, oznaczone cyfrą 1.

Cyfra 2 z kolei zarezerwowana jest dla jaj z chowu ściółkowego, zaś cyfra 3 – dla jaj z chowu klatkowego. Te dwa ostatnie zdecydowanie różnią się jakością od ekologicznych poprzedniczek, jednak znacznie niższa jest również ich cena. 

Najwięksi producenci jaj na świecie i w Europie

Zgodnie z bieżącymi danymi, światowa produkcja jaj opiewa aż na 87 milionów ton rocznie – wyraźnie ponad ćwierć produkcji (dokładnie 37%) przypada na Chiny, które są w tym zakresie globalnym liderem. Drugie i trzecie miejsce zajmują odpowiednio Stany Zjednoczone i Indie.

Polska z kolei jest jednym z największych eksporterów jaj w Unii Europejskiej, gdzie pod względem wielkości produkcji zajmuje czwarte miejsce. Najwyżej w UE plasują się Niemcy, zaś kolejne miejsca zajmuje Francja i Hiszpania.

Pokaż więcej

Jajka sklep
28.03.2025 09:15 Takich jajek nie kupuj pod żadnym pozorem. Inaczej może czekać cię niemiła niespodzianka

Choć ceny jajek poszybowały w górę, w najbliższym czasie z półek będą one znikać w zawrotnym tempie. Polacy nie tylko uwielbiają je jeść, ale również wykorzystują masowo do wielkanocnych potraw. Zanim jednak umieścimy opakowanie w koszyku, warto poważnie się zastanowić. Z takich jaj lepiej zrezygnować.

ceny jaj w Polsce
16.03.2025 13:06 Ceny jaj w Polsce. Oto najnowsze dane. Ministerstwo zabrało głos

Kryzys na rynku jajecznym to już problem globalny. W najgorszej sytuacji jest rynek amerykański, gdzie nie tylko wysokie ceny stanowią przeszkodę dla konsumentów, ale również wprowadzone limity na zakup. W Polsce ceny nadal są wysokie i pojawiła się obawa dotycząca ewentualnego deficytu tuż przed Wielkanocą. Resort rolnictwa stanowczo zareagował na takie przypuszczenia i odciął dyskusję.

Jajka
07.03.2025 12:39 Nagły zwrot na rynku jaj w Polsce. Przygotuj się, takiego trendu nie było od lat

Z końcem lutego ceny jajek w Polsce przekraczały te sprzed roku o 1,5 zł na sztuce. Podwyżki motywowały głównie dwa powody; jeden makroekonomiczny, drugi ekologiczny. W piątek 7 marca Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów po przeanalizowaniu danych GUS informuje o nowych trendzie, który wkrótce odmieni obraz rynku branżowego w Polsce. Efekty tych zmian zobaczymy na sklepowych półkach.

Jajka
06.03.2025 07:25 Producenci podali dane. Niepokojące wieści na temat jajek w sklepach

Na sklepowych półkach w całym kraju pojawia się coraz więcej jaj, których oznaczenia mogą wprowadzać w błąd — informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Klienci mogą mieć problem z rozróżnieniem i wyborem produktów, których naprawdę szukają. Oto możliwy powód.

ceny jaj, jaja
02.03.2025 07:00 Jajka osiągnęły już rekordowe ceny. Przed Wielkanocą będzie tylko gorzej, problem robi się poważny

Ceny jajek szybują w górę, a ich dostępność zaczyna być poważnym problemem. W Polsce sytuacja jest napięta, ale to nic w porównaniu z tym, co dzieje się w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Czy na świątecznych stołach zabraknie jajek? Sprawdzamy, co stoi za tą niepokojącą sytuacją.

Kury
26.02.2025 19:49 Miliony ptaków zarażonych groźną chorobą. Polacy odczują to przed Wielkanocą, w sklepach zabraknie tego produktu

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach grypy ptaków, co w konsekwencji skutkowało utylizacją ponad 86 tys. ptaków. Trudne okoliczności przełożą się na zredukowanie ilości ważnego produktu spożywczego w sklepach, tuż przed Wielkanocą. W jakich regionach w kraju sytuacja uległa pogorszeniu?

problem na rynku jajecznym
25.02.2025 06:30 Nieciekawe prognozy na Wielkanoc. Jest problem na rynku jajecznym

Ostatnie miesiące nie były najłatwiejsze dla polskich hodowców bydła, trzody chlewnej czy drobiu. Niestabilność cen, wprowadzanie kolejnych obostrzeń, w związku z wykrywaniem kolejnych ognisk groźnych chorób, czy wzrost zagranicznego importu, to tylko początek długiej listy problemów. Teraz z kolei hodowcy kur prognozują, jak będzie wyglądać sytuacja rynkowa na chwilę przed Wielkanocą. Nie są to optymistyczne przewidywania.

jajka, kryzys spożywczy
10.02.2025 21:57 Krajowa branża drobiu bije na alarm. Z półek znikają jaja, sklepy wprowadzają limity

Kryzys na amerykańskim rynku jaj zaskakuje swoim zasięgiem i dynamiką. Polska organizacja branżowa alarmuje, że sytuacja w sklepach przypomina scenariusz z czasów reglamentacji towarów. Z czego wynika deficyt?

nowe ognisko ptasiej grypy w Europie
06.02.2025 16:56 Nowe ognisko ptasiej grypy w Europie. Winę zrzucają na Polaków

Ptasia grypa znowu szaleje — w kolejnym europejskim kraju wykryto ognisko choroby. Hodowcy ponieśli ogromne straty. Lokalne media podają, że może być za to odpowiedzialna Polska. Mimo wprowadzania kolejnych obostrzeń nie ma optymistycznych prognoz na poprawę sytuacji.

marka jajek wycofana z obrotu
28.01.2025 22:01 Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Jajka natychmiast znikną z półek: "choroba uaktywni się do 7 dni"

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jajek od popularnej marki. Na skorupkach wykryto obecność groźnej bakterii, produkt został wycofany z obrotu. 

jajka ze sklepu
09.09.2024 11:23 Tanie jaja? Można tylko pomarzyć, ceny wkrótce poszybują w górę

Taki trend już powoli zaczyna być odczuwalny. Ceny jaj w hurcie będą jednak jeszcze wyższe, tak przewiduje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Na podwyżki wpłynąć ma niskie pogłowie kur w kraju, ale także rosnące koszty transformacji chowu drobiu. Co się zmienia w tej kwestii i od kiedy Polacy będą płacić więcej za jaja? 

jaja spożywcze
22.04.2024 16:04 IJHARS wzięła pod lupę jaja. Wykryto wiele nieprawidłowości

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) opublikowała wyniki przeprowadzonej w IV kwartale 2023 roku ogólnopolskiej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj. Przebadano łącznie 142 podmioty zajmujące się handlem detalicznym. W 37 punktach sprzedaży IJHARS wykryła różnego rodzaju nieprawidłowości.

kartony jajek
18.01.2024 22:27 Ceny jaj poszybują w górę. Ile będziemy musieli zapłacić na Wielkanoc?

Dla każdego entuzjasty wielkanocnego ozdabiania jajek, zbliżające się święta nie będą powodem do radości. Ceny jajek będą przyprawiać o ból głowy. Już dziś jest problem ze znalezieniem tego produktu spożywczego za mniej niż 1 zł, a zapowiadają się podwyżki.

skorupki jaj na desce
13.11.2023 20:32 Nowe zastosowanie skorupek jaj. Będzie można zbić fortunę?

W samym sercu francuskiego przemysłu jajecznego prawdopodobnie zaczyna się rewolucja. Jak relacjonuje “Rzeczpospolita”, startup o nazwie Circul'Egg postanowił przekształcić tonę skorupek jaj rocznie w produkty o dużej wartości dodanej, które można wykorzystać w innych sektorach przemysłu. Co stoi za tym zaskakującym pomysłem i jakie zastosowanie mają mieć przetworzone skorupki? 

None
24.08.2023 16:53 Opublikowano ranking producentów majonezu. Konsumentom zależy na dobrostanie zwierząt

Na polskim rynku jest coraz więcej firm zajmujących się produkcją majonezu, które jako składniki produktu końcowego, wykorzystują jaja pochodzące od kur żyjących w wysokim dobrostanie. Tendencja ta się rozwija, pomimo tego, że zwiększa to koszt produkcji. 

Kury
07.08.2023 14:00 Polski drób i jaja wracają na Ukrainę

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o decyzji właściwych służb Ukrainy wydanej w dniu 4 sierpnia 2023 r., która dotyczyła uznania regionalizacji w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu. 

Spotkanie online szefów resortu rolnictwa z Polski i Ukrainy
06.08.2023 08:00 Rozmowy polsko-ukraińskie. Co dalej z tranzytem towarów?

Czy kwestia tranzytu ukraińskich produktów rolno-spożywczych do państw trzecich została rozwiązana? Sprawdź, jak zakończyły się rozmowy pomiędzy szefem polskiego resortu rolnictwa Robertem Telusem a ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. 

kura
20.07.2023 17:00 Koniec chowu klatkowego. Jedno z państw ma poważne obiekcje

Australijscy producenci jaj wyrażają zaniepokojenie planami wprowadzenia zakazu produkcji jaj klatkowych od 2036 roku. Wielu hodowców uważa, że rząd działa zbyt pochopnie, nie uwzględniając skutków ekonomicznych i trudności inwestycyjnych rolników. Branża drobiarska podkreśla, że systemy wolierowe, choć mają swoje zalety, stwarzają również nowe wyzwania i wiążą się z wyższymi kosztami produkcji.

jaja kurze
10.07.2023 11:00 Rośnie nowa jajeczna potęga. Czy zagraża polskiemu rynkowi?

Brazylijska branża drobiarska jest dobrze znana ze swojej produkcji i eksportu kurczaków, jednak ostatnie dane wskazują, że eksport jaj konsumpcyjnych również zyskuje na znaczeniu. Według Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), w ciągu pięciu miesięcy 2023 roku wartość eksportu brazylijskich jaj przekroczyła całoroczny wynik z roku 2022. Czy rosnący eksport jaj z Brazylii stanowi zagrożenie dla polskiego rynku?

półki sklepowe
05.07.2023 18:02 Ceny produktów rolnych. Jeden szczegół zwraca uwagę

Według danych opublikowanych przez Eurostat, ceny produktów rolnych w pierwszym kwartale 2023 r. nadal rosły. Warto jednak zauważyć, że tempo tego wzrostu było najwolniejsze od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

kury
09.06.2023 17:00 Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty

Rolnicy działający w sektorze produkcji jaj i mięsa drobiowego w Polsce otrzymają długo wyczekiwane dopłaty. Opublikowane niedawno Rozporządzenie Rady Ministrów otwiera możliwość składania wniosków o udzielenie wsparcia finansowego za straty w produkcji drobiu, które wynikły w związku z zastosowaniem przepisów weterynaryjnych w okresie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w latach 2019-2021.

osoba pisząca na komputerze
07.06.2023 17:00 Tylko 21 dni na złożenie wniosku. Rusza nowa forma pomocy dla rolników

Rząd wprowadza nowe środki wspierania rynku drobiowego w Polsce, aby pomóc rolnikom w pokryciu strat spowodowanych wysoce zjadliwą grypą ptaków. Producentów rolnych, którzy ponieśli straty w produkcji drobiu w latach 2019-2021, zachęca się do składania wniosków o wsparcie finansowe w terminie od 9 do 30 czerwca 2023 roku.

None
23.04.2023 14:55 Jakie czynniki wpływają na nieśność kur? Jak sprawić, by kury znosiły więcej jaj?

Wydajność jaj kurzych jest jednym z najważniejszych aspektów hodowli drobiu. Wpływa na to wiele czynników, m.in. genetyka, żywienie, warunki hodowlane oraz sposób utrzymania kurnika. W niniejszym artykule omówimy, jakie czynniki mają największy wpływ na wydajność jaj kurzych.

kurnik
19.03.2022 02:42 Pożar kurnika w gospodarstwie. Udusiło się 100 kurczaków

O dramatycznej sytuacji, do której doszło w jednym z gospodarstw na terenie województwa wielkopolskiego poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. W środę 25 sierpnia 2021 roku jeden z kurników na fermie drobiu stanął w ogniu. Pomimo interwencji jedenastu jednostek straży pożarnej, żywioł doprowadził do dotkliwych zniszczeń - wskutek dużego zadymienia udusiła się setka kurczaków. Dramatyczny pożar kurnika w WielkopolsceKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży poinformowała na swojej stronie internetowej o dramacie, jaki rozegrał się w środę 25 sierpnia 2021 roku w Próchnowie (gm. Margonin, woj. wielkopolskie). Przed godziną 19:00 druhowie otrzymali informację o pożarze kurnika w jednym z lokalnych gospodarstw rolnych. Na miejsce zadysponowano 31 strażaków w jedenastu zastępach z JRG PSP Chodzież, JRG PSP Wągrowiec, OSP Próchnowo, OSP KSRG Margonin i OSP KSRG Budzyń.

mięso
19.03.2022 02:38 Zakaz sprzedaży drobiu z powiatu ostrowieckiego do Hongkongu. Cios dla hodowców

O zakazie importu mięsa drobiowego i produktów drobiowych do Hongkongu poinformował Główny Inspektorat Weterynarii w komunikacie na swojej stronie internetowej. Mięso drobiowe nie pojedzie do HongkonguChoć skala rozprzestrzeniania ptasiej grypy nie jest w Polsce tak gigantyczna, jak chociażby we Francji, to kolejne potwierdzone ogniska HPAI sieją spustoszenie wśród drobiarzy.Każde ognisko sprawia, że stada zwierząt są utylizowane, a sprzedaż mięsa i produktów drobiowych staje się znacznie utrudniona. Do grona powiatów, które nie otrzymają zielonego światła od Hongkongu na sprzedaż mięsa drobiowego i produktów drobiowych dołączył powiat ostrowiecki. W komunikacie GIW możemy przeczytać: W związku z potwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu ostrowieckiego w województwie świętokrzyskim, właściwa służba Hongkongu poinformowała o wprowadzeniu zakazu importu mięsa drobiowego (tuszki, elementy, podroby) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) w odniesieniu do ww. powiatu.Co więcej, wszelkie ograniczenia związane z wykryciem kolejnego ogniska ptasiej grypy wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.

żywność
19.03.2022 02:37 Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego: Polska zajmuje 25. miejsce

Co ciekawe, biorąc pod uwagę Unię Europejską jako jeden obszar, zajmuje ona 2. miejsce na świecie w rankingu przygotowanym przez Economist Intelligence Unit.Bezpieczeństwo żywnościowe PolskiJakie kryteria są badane podczas określania indeksu bezpieczeństwa żywnościowego danego kraju? Na stronie foodsecurityindex.eiu.com możemy przeczytać, iż w badaniu analizowane są elementy systemu żywnościowego takie jak przystępność cenowa produktów spożywczych, ich dostępność w sklepach, jakość i bezpieczeństwo oraz zasoby naturalne i odporność. Które państwa dzierżą palmę pierwszeństwa w opisywanym rankingu? Są to: Finlandia, Irlandia i Holandia. Polska znalazła się na 25. miejscu - co ciekawe, wyprzedzają nas takie kraje jak Białoruś (23. miejsce) oraz Rosja (24. pozycja). Warto dodać, że Niemcy zajęły 13. wynik w tabeli wyników. Gorzej od Polski wypadają m.in. Węgry (36. miejsce), Chiny (39. pozycja), Słowacja (40. miejsce) i Bułgaria (44. wynik).

pe Parlament Europejski
19.03.2022 02:36 Nadchodzą zmiany w rolnictwie. W PE mówiono o zakazie klatkowej hodowli drobiu

Warto podkreślić, że odejście od klatkowego chowu i hodowli drobiu to najprawdopodobniej kwestia czasu - wspomniane zebranie komitetu obywatelskiego było bowiem ostatnim etapem przed decyzją Komisji Europejskiej w tej sprawie. Komitet obywatelski "Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age" w Parlamencie EuropejskimZmiany prawne dotyczące podwyższania dobrostanu zwierząt czy też zmian w sposobie ich chowu i hodowli rzadko kiedy spotykają się z aprobatą rolników. Nie inaczej stało się po jasnej i otwartej deklaracji poparcia unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w sprawie odejścia od klatkowego chowu drobiu. Jak możemy przeczytać w informacji prasowej Fundacji Compassion in World Farming, inicjatywa mająca na celu zakazu trzymania ptaków hodowlanych w klatkach zaczęła się w 2018 roku. Jej inicjatorem jest nie tylko Fundacja Compassion in World Farming, ale też 170 innych organizacji europejskich. W tym celu zebrano 1 400 000 podpisów na rzecz poparcia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej o nazwie Koniec Epoki Klatkowej, co umożliwiło złożenie jej przed Komisją Europejską. Wczorajsze spotkanie w Parlamencie Europejskim było ostatnim krokiem przed podjęciem ostatecznej decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie. Twitterowy wpis Fundacji Compassion in World Farming brzmi:- Komisarz @jwojc [Janusz Wojciechowski - przyp. red] podkreślił, że dotacje i rekompensaty unijne mogą być użyte do odchodzenia od chowu klatkowego na rzecz metod alternatywnych, jak te pana Zandersa. "Macie pełne wsparcie Komisji Europejskiej, by wprowadzić tę transformację". To wielkie słowa! Zmiana dotyczyłaby 340 milionów osobników hodowanych w gospodarstwach na terenie całej Unii Europejskiej i ponad 43 milionów zwierząt w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]

pożar
18.05.2021 02:00 Zabezpieczali fermę przed ptasią grypą. Wszystko poszło z dymem

Niestety, osoby obecne na fermie drobiu postanowiły zająć się samodzielnym paleniem wytłaczanek do jaj jeszcze przed planowanym przybyciem strażaków. Mieli poczekać z wypalaniem wytłaczanek na strażakówPtasia grypa stała się jednym z najboleśniejszych tematów związanych z rolnictwem na przestrzeni ostatniego roku. Zrozpaczeni hodowcy drobiu nie mogą poradzić sobie z wybijaniem ogromnych stad swoich ptaków i coraz większymi problemami finansowymi. Okolice Żuromina stały się obszarem, który został obarczony wyjątkowo wysoką liczbą ognisk ptasiej grypy. Cień zagrożenia pojawił się niestety również na fermie drobiu w Bieżuniu na terenie powiatu żuromińskiego. Jak przekazuje portal agropolska.pl, w związku z faktem, że ślady wirusa mogły pozostać na składowanych w hali wytłaczankach do jaj, powiatowy lekarz weterynarii wydał zgodę na ich spalenie. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]Działanie to miało się odbyć w obecności straży pożarnej w czwartek 13 maja 2021 roku. Niestety, osoby przebywające na fermie nie poczekały z posługiwaniem się ogniem do momentu przybycia jednostki straży pożarnej.

  • 1
  • 2