RolnikInfo.pl
MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Twitter

Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami branży drobiarskiej

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Wczoraj odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy i Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza z przedstawicielami branży drobiarskiej w Polsce. Podczas spotkania poruszono między innymi temat ścisłej współpracy w zakresie wypracowania efektywnych rozwiązań walki z ptasią grypą.

- Grypa ptaków, jak również salmonella to dla branży drobiarskiej istotne wyzwania. Występowanie obu tych jednostek chorobowych w znaczący sposób wpływa zarówno na hodowców drobiu, jak i przetwórców oraz eksporterów. Skutki odczuwają także konsumenci - mówił podczas spotkania Grzegorz Puda.

Branża drobiarska reprezentowana była między innymi przez przedstawicieli Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Izb Rolniczych czy Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”.

policja

56-latek usłyszał zarzut. W jego gospodarstwie odnaleziono martwe zwierzęta

CZYTAJ DALEJ

Ścisła współpraca na wagę złota

Jak wskazano na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uwaga została zwrócona na potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami branży, tak by możliwe było wypracowanie działań, jakie przyniosą skuteczniejszą walkę z ptasią grypą.

W związku z tym zapowiedziano, że powstaną specjalne zespoły robocze, które pracować będą nad zmianami w obecnej strategii walki z ptasią grypą.

Kwestia odszkodowań

Podczas rozmów o ptasiej grypie nie mogło zabraknąć także kwestii strat ponoszonych przez rolników, którzy utrzymywali drób. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na spotkaniu Puda podkreślił, że rozpoczęły się prace dotyczące wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.

Więcej na temat dodatkowego wsparcia, które będzie możliwe gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI" pisaliśmy już >tutaj<.

Obecnie w ministerstwie szacowane są straty, które ponieśli rolnicy. Jak wskazano, dotyczy to wystąpienia ptasiej grypy od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. oraz od listopada 2020 r.

Przypomnijmy, zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce od początku roku stwierdzono 336 ognisk ptasiej grypy. Ostatnie potwierdzono w miejscowości Sieraków w województwie mazowieckim. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 19 305 kur hodowlanych.


Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: MRiRW, GIW

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >