RolnikInfo.pl
MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Twitter

Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami branży drobiarskiej

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Wczoraj odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy i Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza z przedstawicielami branży drobiarskiej w Polsce. Podczas spotkania poruszono między innymi temat ścisłej współpracy w zakresie wypracowania efektywnych rozwiązań walki z ptasią grypą.

- Grypa ptaków, jak również salmonella to dla branży drobiarskiej istotne wyzwania. Występowanie obu tych jednostek chorobowych w znaczący sposób wpływa zarówno na hodowców drobiu, jak i przetwórców oraz eksporterów. Skutki odczuwają także konsumenci - mówił podczas spotkania Grzegorz Puda.

Branża drobiarska reprezentowana była między innymi przez przedstawicieli Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Izb Rolniczych czy Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”.

policja

56-latek usłyszał zarzut. W jego gospodarstwie odnaleziono martwe zwierzęta

CZYTAJ DALEJ

Ścisła współpraca na wagę złota

Jak wskazano na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uwaga została zwrócona na potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami branży, tak by możliwe było wypracowanie działań, jakie przyniosą skuteczniejszą walkę z ptasią grypą.

W związku z tym zapowiedziano, że powstaną specjalne zespoły robocze, które pracować będą nad zmianami w obecnej strategii walki z ptasią grypą.

Kwestia odszkodowań

Podczas rozmów o ptasiej grypie nie mogło zabraknąć także kwestii strat ponoszonych przez rolników, którzy utrzymywali drób. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na spotkaniu Puda podkreślił, że rozpoczęły się prace dotyczące wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.

Więcej na temat dodatkowego wsparcia, które będzie możliwe gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI" pisaliśmy już >tutaj<.

Obecnie w ministerstwie szacowane są straty, które ponieśli rolnicy. Jak wskazano, dotyczy to wystąpienia ptasiej grypy od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. oraz od listopada 2020 r.

Przypomnijmy, zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce od początku roku stwierdzono 336 ognisk ptasiej grypy. Ostatnie potwierdzono w miejscowości Sieraków w województwie mazowieckim. W gospodarstwie utrzymywano łącznie 19 305 kur hodowlanych.


Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: MRiRW, GIW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzegorz puda

Wiadomości

Grzegorz Puda skrytykował poprzedni rząd. Stanowcze słowa z mównicy sejmowej

Czytaj więcej >
trąba powietrzna pogoda

Wiadomości

Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

Czytaj więcej >
kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >