RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - wsparcie nadzwyczajne wniosek do KE

unsplash.com / fot. Nick Sarro

Nadzwyczajne wsparcie dla sektora drobiarskiego? Tak, gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI"

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

- Podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce - informuje Anna Gembicka z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chociaż prace zostały podjęte, to samo złożenie wniosku będzie możliwe, gdy ptasia grypa zostanie wyeliminowana i jak zaznacza Gembicka, gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI".

Posłowie Zbigniew Ziejewski, Stefan Krajewski, Jarosław Rzepa w interpelacji poselskiej skierowanej pod koniec kwietnia do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie ptasiej grypy zwrócili uwagę na to, że kolejne ogniska choroby pojawiają się w zastraszającym tempie. Jak wskazywali posłowie, polscy rolnicy, którzy zajmują się produkcją drobiu "przeżywają prawdziwe dramaty w swoich gospodarstwach". 

- Utylizowane są miliony sztuk ptaków, straty rolników idą w miliony złotych, a gospodarze dalej nie mają pewności, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć - wskazywali posłowie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Wniosek do KE ws. zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce

Jedną z kwestii, na którą chcieli znać odpowiedź posłowie, była informacja, czy ministerstwo przewiduje środki na dofinansowanie bioasekuracji w obiektach, w których hodowany jest drób. W odpowiedzi Anna Gembicka przekazała, że resort rolnictwa nie przewiduje dofinansowania bioasekuracji w obiektach, w których hodowany. Jednak to nie wszystkie informacje, jakimi podzieliła się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak się okazuje, w związku z tym, jakie straty rynkowe zostały poniesione przez rolników, utrzymujących drób "podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce." Wsparcie przyznanie nadzwyczajnych środków leży w kompetencjach Komisji Europejskiej i jest możliwe po wprowadzeniu rozporządzenia. 

Anna Gembicka powiadomiła także, że działania, które obecnie są podejmowane, dotyczą przede wszystkim szacowana strat w gospodarstwach, gdzie utrzymywano drób (obszary zagrożone, zapowietrzone, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy). Analizy te dotyczą grypy ptaków w Polsce w okresie grudzień 2019 r. – marzec 2020 r. oraz okresu od listopada 2020.

Kiedy będzie można złożyć taki wniosek?

- Należy nadmienić, że zgodnie z art. 220 ust. 4  rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, nadzwyczajne środki wsparcia mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby, oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia odnośnego rynku - dodała Gembicka. 

Czyli, wniosek do KE będzie mógł zostać złożony, gdy ptasia grypa zostanie wyeliminowana i jak zaznacza Gembicka, gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI".

Przypomnijmy, od początku roku w Polsce stwierdzono 312 ognisk ptasiej grypy, gdzie łącznie utrzymywano (a ostatecznie wybito) ponad 10 milionów sztuk drobiu. Więcej na temat ostatnio potwierdzonych ognisk ptasiej grypy w 2021 roku pisaliśmy >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl, GIW

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >