RolnikInfo.pl
Ministerstwo rolnictwa - zasiłek dla rolnika

Marek BAZAK/East News

Ministerstwo rolnictwa dostrzegło "problem nierównego traktowania rolników". Sprawa świadczeń w izolacji i na kwarantannie

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Pojawiła się odpowiedź resortu rolnictwa w sprawie świadczeń dla rolników, którzy przebywają na izolacji i kwarantannie w związku z COVID-19. Jak przyznał Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w MRiRW, dochodzi do nierównego traktowania rolników. Co więcej, p

Do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeszcze na początku marca bieżącego roku skierowana została interpelacja poselska w sprawie wysokości zasiłków wypłacanych rolnikom w przypadku zachorowania na COVID-19.

Jak wskazano w piśmie, z doniesień medialnych wynikało, że rolnik skierowany na izolację w związku z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 otrzymuje od Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez 2 tygodnie zasiłek w wysokości 15 zł za dzień, czyli łącznie 210 zł. Natomiast osoba, która przebywa na kwarantannie, bo miała kontakt z osobą zakażoną, otrzyma za 14 dni zasiłek w wysokości 1400 zł. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Rolnik wypowiadający się w prasie lokalnej kwestionuje zasadność takiego rozwiązania. On jako chory potrzebuje zasiłku wyższego niż 15 zł za dzień, ponieważ potrzebuje m.in. leków. W przestrzeni publicznej pojawiają się komentarze, że rolnik ze stwierdzonym koronawirusem sam musi martwić się, z czego opłaci pracownika, który będzie potrzebny na czas jego niedyspozycji. Można też zakładać, że rodzina chorego rolnika również zachoruje i wystąpią problemy z możliwością wykonania za nich prac polowych - wskazano w interpelacji. 

Złożona interpelacja, nie była pierwszym apelem w sprawie. Jak informowaliśmy >tutaj<, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych również zwracał się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zrównać świadczenia, które "doprowadza do absurdalnych sytuacji".

Odpowiedź z resortu rolnictwa 

Jak w odpowiedzi na interpelację wskazał Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w MRiRW, różnica w przyznawanych świadczeniach wynika z różnych podstaw prawnych. Wysokość zasiłku przysługującego podczas kwarantanny regulowana jest przepisami z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, natomiast wysokość zasiłku wynika z rozporządzenia w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. 

Pojawiła się propozycja zmian 

Co więcej, resort rolnictwa "dostrzegł problem nierównego traktowania rolników przy uzyskiwaniu świadczeń". 

- Przedstawiliśmy propozycję zmiany do ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw, polegającą na poszerzeniu obecnie ujętych w ustawie w sytuacji będących podstawą do ubiegania się przez rolnika i domownika o zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, w związku z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia COVID 19 (kwarantanna, hospitalizacja i objęcie nadzorem epidemiologicznym), także o objęcie izolacją - wskazał Bartosik w odpowiedzi. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Sejm. gov, KRIR

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >