RolnikInfo.pl
młody rolnik

unsplash.com / fot. Zoe Schaeffer

200 tys. dotacji dla młodego rolnika? Resort rolnictwa odpowiedział KRIR

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało zapytane przez Krajową Radę Izb Rolniczych, czy premia dla młodych rolników może być zwiększona. Jak się okazało, to, ile funduszy otrzymują młodzi gospodarze zależy od szeregu czynników - w obecnym programie nie ma jednakże możliwości podniesienia kwoty dotacji.

Warto jednak podkreślić, że premie, jakie otrzymują młodzi rolnicy, są z roku na rok większe. MRiRW dodało, że zgodnie z WPR na lata 2023-2027 dotacje dla nich mogłyby wzrosnąć nawet do 200 tysięcy złotych. 

Czy dotacje dla młodych rolników będą wyższe?

Na przestrzeni lat fundusze, które otrzymuje pojedynczy beneficjent programu dla młodych rolników, znacząco się zwiększyły: początkowo wynosiły 75 tysięcy złotych, później 100 tysięcy złotych, a obecnie osiągnęły pułap 150 tysięcy złotych.

Czy rzeczywiście możliwe jest, by w ramach kolejnego Planu Strategicznego i Wspólnej Polityki Rolnej młodzi rolnicy mogli liczyć na 200 tysięcy złotych bezzwrotnych dotacji? Wiele wskazuje na to, że nie jest to wykluczone.

Dociekania w tej sprawie prowadziła Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zapytała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o plany wobec młodego pokolenia osób pracujących w gospodarstwach rolnych.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Uzyskano odpowiedź, że kwota dla młodych rolników mogłaby wzrosnąć w ramach WPR na lata 2023-2027 do 200 tysięcy złotych.

MRiRW wskazało, że wysokość premii dla młodych rolników zależy od wielu czynników, m.in. od wzrastających kosztów prowadzenia działalności rolniczej i wzrostu średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Fundusze dla młodych gospodarzy

W tegorocznej odsłonie programu młodzi rolnicy mogą otrzymać 150 tysięcy bezzwrotnej pożyczki. Wypłaca się ją w ratach: pierwsza to 80% całkowitej premii (którą dostaje się w ciągu dziewięciu miesięcy od otrzymania pozytywnej odpowiedzi w sprawie złożonego wniosku), a druga - pozostałe 20% (co następuje po realizacji biznesplanu). 

Kim jest - w ramach unijnych dotacji - tzw. młody rolnik? Do tej kategorii zaliczają się osoby, które mają mniej niż 40 lat, a dodatkowo posiadają rolnicze kwalifikacje zawodowe. Istnieje również możliwość uzupełnienia ich w ciągu 36 miesięcy od momentu otrzymania decyzji o otrzymaniu pomocy.

 Dodatkowo tzw. młody rolnik od dnia doręczenia decyzji w ciągu kolejnych dziewięciu miesięcy musi rozpocząć (o ile nie nastąpiło to wcześniej) prowadzić działalność rolniczą w sposób samodzielny. Warto zaznaczyć, że potencjalny beneficjent powinien rozpocząć działalność w gospodarstwie nie wcześniej niż 24 miesiące przed momentem złożenia wniosku o dotację.

Co ciekawe, 1 września 2020 roku do listy kwalifikacji zawodowych, które uprawniają do otrzymania dotacji, dołączył technik turystyki na obszarach wiejskich. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: topagrar.pl, eagronom.pl

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >