RolnikInfo.pl Finanse i Prawo 200 tys. dotacji dla młodego rolnika? Resort rolnictwa odpowiedział KRIR
unsplash.com / fot. Zoe Schaeffer

200 tys. dotacji dla młodego rolnika? Resort rolnictwa odpowiedział KRIR

19 marca 2022

Warto jednak podkreślić, że premie, jakie otrzymują młodzi rolnicy, są z roku na rok większe. MRiRW dodało, że zgodnie z WPR na lata 2023-2027 dotacje dla nich mogłyby wzrosnąć nawet do 200 tysięcy złotych.

Czy dotacje dla młodych rolników będą wyższe?

Na przestrzeni lat fundusze, które otrzymuje pojedynczy beneficjent programu dla młodych rolników, znacząco się zwiększyły: początkowo wynosiły 75 tysięcy złotych, później 100 tysięcy złotych, a obecnie osiągnęły pułap 150 tysięcy złotych.

Czy rzeczywiście możliwe jest, by w ramach kolejnego Planu Strategicznego i Wspólnej Polityki Rolnej młodzi rolnicy mogli liczyć na 200 tysięcy złotych bezzwrotnych dotacji? Wiele wskazuje na to, że nie jest to wykluczone.

Dociekania w tej sprawie prowadziła Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zapytała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o plany wobec młodego pokolenia osób pracujących w gospodarstwach rolnych.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-3 ]

Uzyskano odpowiedź, że kwota dla młodych rolników mogłaby wzrosnąć w ramach WPR na lata 2023-2027 do 200 tysięcy złotych.

MRiRW wskazało, że wysokość premii dla młodych rolników zależy od wielu czynników, m.in. od wzrastających kosztów prowadzenia działalności rolniczej i wzrostu średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Fundusze dla młodych gospodarzy

W tegorocznej odsłonie programu młodzi rolnicy mogą otrzymać 150 tysięcy bezzwrotnej pożyczki. Wypłaca się ją w ratach: pierwsza to 80% całkowitej premii (którą dostaje się w ciągu dziewięciu miesięcy od otrzymania pozytywnej odpowiedzi w sprawie złożonego wniosku), a druga - pozostałe 20% (co następuje po realizacji biznesplanu).

Kim jest - w ramach unijnych dotacji - tzw. młody rolnik? Do tej kategorii zaliczają się osoby, które mają mniej niż 40 lat, a dodatkowo posiadają rolnicze kwalifikacje zawodowe. Istnieje również możliwość uzupełnienia ich w ciągu 36 miesięcy od momentu otrzymania decyzji o otrzymaniu pomocy.

Dodatkowo tzw. młody rolnik od dnia doręczenia decyzji w ciągu kolejnych dziewięciu miesięcy musi rozpocząć (o ile nie nastąpiło to wcześniej) prowadzić działalność rolniczą w sposób samodzielny. Warto zaznaczyć, że potencjalny beneficjent powinien rozpocząć działalność w gospodarstwie nie wcześniej niż 24 miesiące przed momentem złożenia wniosku o dotację.

Co ciekawe, 1 września 2020 roku do listy kwalifikacji zawodowych, które uprawniają do otrzymania dotacji, dołączył technik turystyki na obszarach wiejskich.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: topagrar.pl, eagronom.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś