Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW
Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW za wydanie duplikatu paszportu hodowcy bydła będą musieli zapłacić nieco więcej, tj. 2 złote.
MRiRW i rozporządzenie ws. cen paszportów i ich duplikatów
Cała zmiana wchodzi w życie od 12 lutego 2020 roku . Informacja na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa precyzuje:
Zmiana wysokości opłat związana jest z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów (Dz.U. z 2021 r. Poz. 189).
Do 12 lutego wydanie paszportu dla bydła kosztuje 1,33 złote, a wydanie duplikatu tego dokumentu - również 1,33 złote. Doręczenie przesyłką poleconą przez Pocztę Polską z potwierdzeniem odbioru zamówionych paszportów hodowcy płacą 8,50 złotych.
Szczegóły sprawy
Jak podaje portal agronews.com.pl, o zróżnicowanie cen paszportów i duplikatów prosili hodowcy bydła już od dłuższego czasu. Warto pamiętać, że wymienione wyżej kwoty należy opłacić jeszcze przed wydaniem i doręczeniem paszportu lub jego duplikatu.
Kwestie prawne stojące za zasadami wydawania paszportów dla bydła są regulowane przez rozporządzenia resortu rolnictwa, natomiast dokumenty te wystawia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wydanie paszportu jest możliwe po poprawnym skompletowaniu zgłoszenia zwierzęcia do rejestru.
Dane podane przez rolnika są wpisywane do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt . Po tym kroku dane zwierzę może otrzymać paszport. Ze względów bezpieczeństwa wydawany dokument jest opatrywany hologramem. Można go rozpoznać po charakterystycznym logo ARiMR i numerze, który jest unikalny dla każdego paszportu.
Przed wydaniem paszportu hologram jest naklejany w Biurach Powiatowych ARiMR. W jaki sposób można zgłosić zwierzę do rejestru?
ARiMR podaje, iż jest to możliwe w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji Portal IRZ+ . Drugim sposobem rejestracji jest wystosowanie pisma, czyli formularza dostępnego na witrynie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Takie pismo rolnik może złożyć podczas osobistej wizyty w Biurze Powiatowym ARiMR lub wysłać pocztą na adres najbliższego oddziału.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Niemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASF
-
Rolnicy mogli ubiegać się o 100 tys. zł. Tymczasem do ARiMR nie wpłynęło nawet 70 wniosków
-
Józef z "Rolnik szuka żony" dalej poluje na miłość. Pokazał najnowsze zdjęcie
Źródło: arimr.gov.pl, agronews.com.pl