Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nawet 120 tys. na gospodarstwo. Zmieniono datę naboru wniosków o dotację
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 30.10.2023 18:06

Nawet 120 tys. na gospodarstwo. Zmieniono datę naboru wniosków o dotację

traktor na polu
unsplash.com

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji Rozwój Małych Gospodarstw Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To unikalna okazja dla rolników, którzy teraz mają czas do 10 listopada 2023 roku na przygotowanie dokumentacji i złożenie wniosków.

Nowe perspektywy dla rozwoju małych gospodarstw

Interwencja ma na celu wspieranie rozwoju małych gospodarstw, czyli tych, których wielkość ekonomiczna nie przekracza pułapu 25 tys. euro. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy, którzy osiągną wzrost wartości sprzedaży produktów rolnych, mogą otrzymać wsparcie finansowe. Do programu kwalifikowane są tylko operacje przyczyniające się do zwiększenia orientacji rynkowej danego gospodarstwa.

 

Nawet 120 tys. na gospodarstwo

O dopłaty mogą ubiegać się rolnicy spełniający określone kryteria, w których są m.in. produkcja w systemach jakości, uczestnictwo w formach współpracy, gospodarstwo z co najmniej 50 proc. gruntów użytkowanych znajdujących się powyżej 350 m.n.p.m., udział w szkoleniach związanych z zakresem operacji przewidzianym w biznesplanie.

Płatność ryczałtowa może sięgać nawet 120 tys. zł dla gospodarstw prowadzących produkcję ekologiczną i 100 tys. dla pozostałych gospodarstw rolnych.

Dotacje dla małych gospodarstw. O czym warto pamiętać?

Otrzymując wsparcie, rolnicy zobowiązani są do realizacji biznesplanu, osiągnięcia wzrostu wartości sprzedaży produktów rolnych o co najmniej 30 proc. oraz prowadzenia działalności rolniczej zgodnie z założeniami planu. Pomoc jest przyznawana tylko raz na osobę i gospodarstwo, a beneficjenci muszą utrzymać osiągnięty poziom przychodu przez co najmniej pięć kolejnych lat.

 

źródło: MRiRW

Tagi: MRiRW