Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rolnicy protestują. Chodzi o sprzedaż nawozów azotowych i dane osobiste
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Rolnicy protestują. Chodzi o sprzedaż nawozów azotowych i dane osobiste

nawóz
unsplash.com / fot. Markus Spiske

Nawozy azotowe są niezwykle ważnym produktem dla rolników, toteż problem z niezadowoleniem stał się dotkliwy dla bardzo wielu osób. Jak się okazuje, rolnicy przy podawaniu ewentualnych danych, preferują okazywanie numeru swojego gospodarstwa, a nie numeru dowodu osobistego. 

Nawozy azotowe kością niezgody

Dlaczego rolnicy przy kupowaniu nawozów azotowych w ogóle muszą podawać swoje dane? Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE (2019/1148) z 20 czerwca 2019 roku dotyczy wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych. 

W praktyce chodzi o to, by władze mogły bez problemu znaleźć osoby, które nabywają materiały mogące posłużyć jako składnik materiału wybuchowego. Celem jest lepsze zapobieganie aktom terrorystycznym na terenie Europy. 

Rozporządzenie ustanawia zharmonizowane przepisy dotyczące udostępniania, wprowadzania, posiadania i stosowania substancji lub mieszanin, które mogą być niezgodnie z przeznaczeniem zastosowane do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych, w celu ograniczenia dostępności tych substancji lub mieszanin dla przeciętnych użytkowników, oraz w celu zapewnienia właściwego zgłaszania podejrzanych transakcji w ramach całego łańcucha dostaw - brzmi część uzasadnienia do najnowszego rozporządzenia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

W rezultacie obowiązujące od 1 lutego br. rozporządzenie zmieniło rozporządzenie nr 1907/2006 i uchyliło rozporządzenie EU nr 98/2013. Teraz rolnicy przy zakupie nawozów azotowych są zobowiązani do wypełniania specjalnego oświadczenia. 

Jest to nowość, która nie spotyka się z entuzjazmem rolników. Nie podoba się im, że przy kupowaniu podstawowych materiałów potrzebnych do pracy w gospodarstwie, muszą wypełniać druk z uwzględnieniem swoich wrażliwych danych. 

Obawy rolników 

Rolnicy boją się, że przy podawaniu swoich danych w punktach sprzedaży, mogą zostać wykorzystani - przechowywane dane mogą posłużyć niepowołanym osobom do popełnienia przestępstwa. 

Według rolników wystarczającą informacją potrzebną do zlokalizowania kupującego nawóz azotowy jest numer gospodarstwa, do którego trafił produkt. Głos w kontrowersyjnej sprawie zabrała Łódzka Izba Rolnicza, pisząc na swojej stronie internetowej: 

- W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes Bronisław Węglewski wystosował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z licznymi sygnałami od producentów rolnych w sprawie zmiany od 01-02-2021 roku zasad sprzedaży prekursora materiałów wybuchowych podlegającego ograniczeniom zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019r.

Jedno jest pewna: na obecną chwilę unijne rozporządzenie jest w mocy, a rolnicy nie mają innego wyjścia, poza okazywaniem swojego dowodu osobistego w punktach sprzedaży nawozów. Czy sytuacja ma szansę na jakąkolwiek zmianę? Na odpowiedź trzeba będzie niestety trochę poczekać. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl