RolnikInfo.pl
nawóz

unsplash.com / fot. Markus Spiske

Rolnicy protestują. Chodzi o sprzedaż nawozów azotowych i dane osobiste

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rolnikom nie podobają się najnowsze przepisy unijne, które weszły w życie 1 lutego 2021 roku. Chodzi mianowicie o nawozy azotowe, które uzyskały status "prekursorów materiałów wybuchowych" - by móc je nabyć, rolnicy są zobowiązani do podawania danych ze swojego dowodu osobistego.

Nawozy azotowe są niezwykle ważnym produktem dla rolników, toteż problem z niezadowoleniem stał się dotkliwy dla bardzo wielu osób. Jak się okazuje, rolnicy przy podawaniu ewentualnych danych, preferują okazywanie numeru swojego gospodarstwa, a nie numeru dowodu osobistego. 

Nawozy azotowe kością niezgody

Dlaczego rolnicy przy kupowaniu nawozów azotowych w ogóle muszą podawać swoje dane? Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE (2019/1148) z 20 czerwca 2019 roku dotyczy wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych. 

W praktyce chodzi o to, by władze mogły bez problemu znaleźć osoby, które nabywają materiały mogące posłużyć jako składnik materiału wybuchowego. Celem jest lepsze zapobieganie aktom terrorystycznym na terenie Europy. 

- Rozporządzenie ustanawia zharmonizowane przepisy dotyczące udostępniania, wprowadzania, posiadania i stosowania substancji lub mieszanin, które mogą być niezgodnie z przeznaczeniem zastosowane do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych, w celu ograniczenia dostępności tych substancji lub mieszanin dla przeciętnych użytkowników, oraz w celu zapewnienia właściwego zgłaszania podejrzanych transakcji w ramach całego łańcucha dostaw - brzmi część uzasadnienia do najnowszego rozporządzenia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

W rezultacie obowiązujące od 1 lutego br. rozporządzenie zmieniło rozporządzenie nr 1907/2006 i uchyliło rozporządzenie EU nr 98/2013. Teraz rolnicy przy zakupie nawozów azotowych są zobowiązani do wypełniania specjalnego oświadczenia. 

Jest to nowość, która nie spotyka się z entuzjazmem rolników. Nie podoba się im, że przy kupowaniu podstawowych materiałów potrzebnych do pracy w gospodarstwie, muszą wypełniać druk z uwzględnieniem swoich wrażliwych danych. 

Obawy rolników 

Rolnicy boją się, że przy podawaniu swoich danych w punktach sprzedaży, mogą zostać wykorzystani - przechowywane dane mogą posłużyć niepowołanym osobom do popełnienia przestępstwa. 

Według rolników wystarczającą informacją potrzebną do zlokalizowania kupującego nawóz azotowy jest numer gospodarstwa, do którego trafił produkt. Głos w kontrowersyjnej sprawie zabrała Łódzka Izba Rolnicza, pisząc na swojej stronie internetowej: 

- W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes Bronisław Węglewski wystosował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z licznymi sygnałami od producentów rolnych w sprawie zmiany od 01-02-2021 roku zasad sprzedaży prekursora materiałów wybuchowych podlegającego ograniczeniom zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019r.

Jedno jest pewna: na obecną chwilę unijne rozporządzenie jest w mocy, a rolnicy nie mają innego wyjścia, poza okazywaniem swojego dowodu osobistego w punktach sprzedaży nawozów. Czy sytuacja ma szansę na jakąkolwiek zmianę? Na odpowiedź trzeba będzie niestety trochę poczekać. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >