Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > “Nie zostawiamy rolników samych sobie”. RM przyjęła rozporządzenie ws. pomocy finansowej
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 24.04.2023 16:49

“Nie zostawiamy rolników samych sobie”. RM przyjęła rozporządzenie ws. pomocy finansowej

None
unsplash.com

Zapowiadana w ostatnich dniach pomoc dla rolników, którzy odnotowali straty finansowe wskutek zaburzeń na rynku rolnym wywołanych zbrojną agresją Rosji na Ukrainę, została przypieczętowana rozporządzeniem przyjętym przez Radę Ministrów 24 kwietnia 2023 r. 

Szef MRiRW: “Tak wysokiej pomocy nie było jeszcze w historii”

W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie związane ze szczegółowym zakresem i sposobem realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa razem z uchwałą dotyczącą udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej programów pomocy producentom rolnym, przed którymi stoi groźba utraty płynności finansowej na rynku rolnym, którego normalne funkcjonowanie zostało zaburzone przez agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 

Na temat sumy pomocowej dla rolników wypowiedział się na konferencji prasowej po posiedzeniu obrad Rady Ministrów Robert Telus, szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

– Tak wysokiej pomocy nie było jeszcze w historii. W sumie koszt operacji, którą chcemy wprowadzić, to kwota, wynegocjowana przy okrągłym stole w rozmowach ze związkami – 10 miliardów złotych – powiedział Robert Telus.

Rząd zapewnia, że pozostaje przy rolnikach w trudnym czasie

Szef rządu, Mateusz Morawiecki, przypomniał w trakcie konferencji obietnice składane rolnikom w ubiegłym tygodniu, które zostały spełnione uchwaleniem opisywanego rozporządzenia. 

– Tydzień temu zapowiedzieliśmy bardzo konkretne działania. Dziś przyjęliśmy kilka rozporządzeń – powiedział Mateusz Morawiecki.

Z kolei minister rolnictwa zwrócił uwagę na zmagania rolników:

– Ostatni czas to bardzo trudny okres, podczas którego wzrosła cena gazu, a przez to ceny nawozów. Spadały dochody rolników. To przyniosło kryzys na polskiej wsi – stwierdził. – Nie zostawiamy rolników samych sobie. Jesteśmy z nimi wtedy, kiedy potrzebują największej pomocy – dodał Robert Telus.

Kiedy rolnicy będą mogli skorzystać z pomocy oferowanej przez państwo?

Celem rządu jest wykupienie od rolników około 4 milionów ton zbóż. Pomoc finansowa w formie dopłat jest z kolei dostępna dla części producentów rolnych od 15 kwietnia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Program pomocowy obejmuje producentów pszenicy i pozostałych zbóż, a także rzepaku i rzepiku. Przewidziane są także dopłaty na paliwo rolnicze i nawozy. 

– Zachęcamy rolników, żeby jak najszybciej sprzedawali swoje zboże i występowali z wnioskiem o dopłatę – podkreślił szef MRiRW.

Więcej szczegółów na temat zasad przyznawania dopłat znajduje się w naszym artykule