Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Mateusz Jakub Morawiecki (ur. 20 czerwca 1968 we Wrocławiu) – polski menedżer, bankowiec i polityk. Od 2017 prezes Rady Ministrów stojący na czele pierwszego i drugiego swojego gabinetu.

Premier Mateusz Morawiecki
21.09.2023 17:30 Polska nie przekazuje już uzbrojenia na Ukrainę? Premier potwierdza

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym dla Polsat News został zapytany czy w związku z kryzysem zbożowym, Polski rząd rozważa zmniejszenie pomocy dla Ukrainy. Premier w odpowiedzi zaznaczył, że Polska pomaga Ukrainie w walce z Rosją, ale rząd nie może się zgodzić na rozchwianie polskiego rynku. Czy to oznacza koniec pomocy Ukrainie?

Mateusz Morawiecki
23.07.2023 11:00 Premier: Polska nie otworzy 15.09 granicy dla zboża z Ukrainy

Rząd polski zapowiada zdecydowane działania w obronie polskich rolników w kontekście wojny na Ukrainie. Dlatego też, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, Polska nie otworzy granicy dla produktów zbożowych z Ukrainy od 15 września. 19 lipca 2023 roku szef rządu spotkał się z ministrami rolnictwa pięciu przygranicznych krajów, które domagają się przedłużenia zakazu importu zbóż z Ukrainy w Unii Europejskiej.

None
24.04.2023 16:49 “Nie zostawiamy rolników samych sobie”. RM przyjęła rozporządzenie ws. pomocy finansowej

Zapowiadana w ostatnich dniach pomoc dla rolników, którzy odnotowali straty finansowe wskutek zaburzeń na rynku rolnym wywołanych zbrojną agresją Rosji na Ukrainę, została przypieczętowana rozporządzeniem przyjętym przez Radę Ministrów 24 kwietnia 2023 r. 

morawiecki agrounia
19.03.2022 02:42 Spotkanie związków rolniczych z premierem. Brak lidera Agrounii

Dyskusja na temat stanu polskiego rolnictwa robi się coraz bardziej zażarta, a temperatura sporu między zwolennikami Agrounii a politykami klasy rządzącej rośnie z dnia na dzień. Resort rolnictwa poinformował o spotkaniu przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Grzegorzem Pudą, które miało miejsce w czwartek 2 września 2021 roku. Jak napisano w informacji na rządowej stronie internetowej, zaproszenie na spotkanie w Warszawie otrzymali również członkowie Agrounii. Ci jednak twierdzą, że takie zaproszenia nigdy nie otrzymali. Spotkanie związków rolniczych. Brak lidera AgrouniiPodczas protestów rolniczych, które miały miejsce w ostatnim czasie w Polsce, producenci żywności - na czele z liderem Agrounii Michałem Kołodziejczakiem - wielokrotnie apelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie. Rolnicy chcieli rozmawiać na temat niezwykle trudnej sytuacji polskiej wsi - niestety, szef Rady Ministrów ani razu nie odniósł się do protestów organizowanych w całej Polsce. Po uroczystych państwowych dożynkach Wdzięczni polskiej wsi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o spotkaniu przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z szefem resortu Grzegorzem Pudą i premierem Mateuszem Morawieckim, które miało miejsce w czwartek 2 września 2021 roku. Jak napisano w komunikacie na stronie internetowej MRiRW do rozmów w gmachu ministerstwa zaproszono dziewiętnaście podmiotów wśród których był m.in. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Polska Izba Nasienna, Izba Zbożowo-Paszowa, NSZZ RI „Solidarność”, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależny Samorządny, Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona", Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność", a także członkowie Agrounii. Na rządowym portalu napisano, iż zaproszeni na spotkanie członkowie Agrounii nie chcieli wziąć w nim udziału. Na facebookowym profilu Agrounii możemy natomiast przeczytać, iż działacze ruchu nie otrzymali żadnego zaproszenia na spotkanie w MRiRW. Na Twitterze lider Agrounii Michał Kołodziejczak w gorzkich słowach skomentował spotkanie organizacji rolniczych z premierem i ministrem rolnictwa: Kolejna ustawka. To nie organizacje rolnicze tylko kukły opłacane przez @pisorgpl . Pochwalcie się za tydzień co załatwiliście. Prawda jest taka, że do spotkania doprowadziła @AGROunia_ a ludzie bez honoru i ambicji weszli na krzywy ryj. Wystawimy wam rachunek zdrajcy! https://t.co/7pbgyG8Fyr— Michał Kołodziejczak (@EKOlodziejczak_) September 2, 2021

bobolice pis
19.03.2022 02:42 Dożynki w Bobolicach: premier zapowiedział nowe ubezpieczenia od klęsk żywiołowych

Dożynki w Bobolicach, zorganizowane z inicjatywy polityków Prawa i Sprawiedliwości, stały się źródłem wielu krytycznych dla władzy komentarzy w przestrzeni publicznej. Podczas wydarzenia Wdzięczni polskiej wsi premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. nowy program ubezpieczeń od klęsk żywiołowych i problemów takich jak ASF czy ptasia grypa. Na Twitterze pojawiło się wiele wpisów związanych z rolnictwem i tegorocznymi dożynkami. Wśród nich można przeczytać wypowiedź premiera, gdzie podkreśla: - Pamiętamy o polskiej wsi nie tylko od święta. Zapowiedź nowych ubezpieczeń od klęsk żywiołowychW Bobolicach, podczas ogólnopolskich dożynek organizowanych przez polityków obozu rządzącego, ze strony premiera padło wiele słów wskazujących na to, że rolnicy są aktywnie wspierani przez państwo. Wielu komentatorów związanych z branżą rolną zupełnie nie zgadza się z obrazem kreowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, wskazując, że pomoc dla rolników jest pozorna, a politycy nie są otwarci na dialog. Jako dowód podawane są strajki zdesperowanych producentów żywności, które spotkały się z całkowitą ignorancją rządzących. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie nowego programu ubezpieczeń od klęsk żywiołowych i zdarzeń związanych z ptasią grypą czy wirusem afrykańskiego pomoru świń. Na obecną chwilę szczegółów na temat programu brak - wiadomo jedynie, iż nie będzie on miał charakteru komercyjnego i skorzystać z niego będą mogli wszyscy chętni. Pamiętamy o polskiej wsi nie tylko od święta. Dlatego w #PolskiŁad wieś po raz kolejny stawiamy w centrum. Rolnictwo jest fundamentem polskiej gospodarki. pic.twitter.com/0ZdVpEVKdZ— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 29, 2021

morawiecki
19.03.2022 02:42 Obietnica premiera Morawieckiego: 1 mld złotych na wsie popegeerowskie

W niedzielę 29 sierpnia 2021 roku premier Mateusz Morawiecki przybył do Bobolic, gdzie pod jego patronatem po raz czwarty zorganizowano święto Wdzięczni polskiej wsi. Podczas przemówienia prezes Rady Ministrów obiecał wsparcie finansowe dla części miejscowości w kraju - 1 miliard złotych trafi do wsi po dawnych Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, beneficjenci programu otrzymają pieniądze jeszcze w 2021 roku. Premier Morawiecki obiecał pieniądze dla wsi popegeerowskichW niedzielę 29 sierpnia 2021 roku w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie) miały miejsce coroczne ogólnopolskie dożynki o nazwie Wdzięczni polskiej wsi. Wydarzenie objęte jest patronatem premiera Mateusza Morawieckiego i odbyło się po raz czwarty - wcześniej miało miejsce w województwie lubelskim, podlaskim i wielkopolskim. W trakcie spotkania z rolnikami szef Rady Ministrów zapowiedział pomoc finansową dla mieszkańców wsi popegeerowskich. Okazało się, że na cele wspomnianych miejscowości przeznaczony zostanie 1 miliard złotych. Część funduszy ma trafić do beneficjentów jeszcze w 2021 roku.

Krystian Maj/KPRM/Twitter
19.03.2022 02:41 Morawiecki z wizytą na Podlasiu. Premier zapowiada prace legislacyjne nad ubezpieczeniem

- Dzisiaj pracujemy nad czymś, o czym rozmawialiśmy z rolnikami z tej ziemi, nad powszechnym programem ubezpieczeń - mówił podczas wizyty na Podlasiu Mateusz Morawiecki. Mateusz Morawiecki odwiedził wczoraj kolejne gospodarstwo. Tym razem premier pojawił się w Białousach (woj. podlaskie), gdzie uprawiana jest borówka amerykańska, gdzie między innymi zapowiedział prace legislacyjne nad ubezpieczeniem.

Pawel Wodzynski/East News
19.03.2022 02:41 Morawiecki obiecuje: "PiS zrobi wszystko, żeby polskie rolnictwo dominowało w Europie"

- Rząd Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, żeby polskie rolnictwo dominowało w Europie - zapowiedział dziś w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, przypominając, że Polski Ład przynieść ma wiele "propozycji dla polskiej wsi". I to nie wszystko, czym dziś przed południem podzielił się premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, jak bardzo dumny jest z polskiego rolnictwa. - Ponad 2/3 Polaków, kupując żywność, sprawdza, czy to żywność polska. Jak jest polska, to znaczy, że jest najzdrowsza i najsmaczniejsza. Jesteśmy dumni z rodzimego rolnictwa i dlatego Polski Ład ma wiele propozycji dla polskiej wsi - moża przeczytać w mediach społecznościowych Mateusza Morawieckiego.

cpk
19.03.2022 02:39 Projekt, który zniszczy życie tysiącom ludzi. CPK - megalomania polskiej władzy?

CPK - Centralny Port Komunikacyjny - choć inwestycja ta fizycznie jeszcze nie istnieje, to od momentu pojawienia się pierwszych informacji na jej temat budzi ogromne emocje w polskim społeczeństwie. Przez zwolenników Prawa i Sprawiedliwości CPK nazywany jest wyjątkową szansą na rozwój i jedną z największych inwestycji w czasach wolnej Polski. Za wielkimi hasłami kryją się jednak dramaty ludzi, których historie są zbyt mało medialne, by zmienić bieg toczących się zdarzeń. Z obszaru, na którym miałby stanąć Port Lotniczy “Solidarność” będzie musiało zniknąć 750 gospodarstw domowych - wśród nich nie tylko miejsca pracy rolników, ale też Dom Pomocy Społecznej, cmentarze, ale przede wszystkim historie życia całych pokoleń. Redakcja Rolnik Info postanowiła zbadać sprawę kulis budowy lotniczego komponentu Centralnego Portu Komunikacyjnego, uwzględniając przede wszystkim głos tych osób, których nikt na co dzień nie chce wysłuchać. “My jesteśmy tymi złymi”Historia Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpoczęła się pod koniec 2017 roku, kiedy to Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą wstępnej koncepcji inwestycji. W czerwcu 2018 roku ustawę poświęconą CPK podpisał urzędujący prezydent Andrzej Duda. Na projekt od samego początku składały się trzy komponenty: lotniskowy, kolejowy i drogowy.Na miejsce wybudowania portu lotniczego wybrano - za rekomendacją ówczesnego pełnomocnika rządu ds. CPK Mikołaja Wilda - gminę Baranów, oddaloną o 37 kilometrów na zachód od centrum Warszawy. Mówi się, że lotnisko ma być wybudowane na obszarze 3000 hektarów (dane te jednak co jakiś czas ulegają zmianie), choć nadal dokładnie nie wiadomo, gdzie dokładnie powstanie. Organizowany przez rząd program dobrowolnych wykupów ziem od mieszkańców gminy pod planowaną inwestycję nie odniósł sukcesu. - My się nie godzimy do końca, bo ja nie chcę żadnych milionów za to. A co nam z tych pieniędzy jak dadzą? I za rok, za dwa lata może to nic nie będzie warte. A ziemia to jest nadzwyczajna wartość, bo to, co na ziemi, może zniknąć, bo przyjdzie huragan, powódź, a ziemia zostaje. Takiej wartości to nie ma. (...) wszystko ginie, wszystko schodzi, a to zostaje - powiedział dziennikarzom Rolnik Info Jan Lipiński, emerytowany rolnik z Baranowa.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: Premier Mateusz Morawiecki chciał, by Port Lotniczy Solidarność obsługiwał rocznie w sumie 100 milionów pasażerów. Wedle wstępnych założeń w początkowym okresie swojego funkcjonowania przez lotnisko miało przewijać się 45 milionów pasażerów w ciągu roku. Jak podaje spidersweb.pl, jeszcze niedawno obecny pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała przekazał, iż Port Lotniczy “Solidarność” być może będzie w stanie początkowo obsłużyć 30 milionów osób w skali roku. Dla porównania warto dodać, że na stołecznym Okęciu w 2019 roku pojawiło się 18,8 miliona pasażerów, a maksymalna przepustowość lotniska w Modlinie nie jest nadal wykorzystana - sięga ona (zależnie od źródła) od 3,5 do 7 milionów obsłużonych osób. Pomimo apeli rolników o rozbudowę innych lotnisk w kraju, decyzją rządu kierowanego przez Beatę Szydło w 2017 roku przekazano, iż od 2027 roku cywilny ruch lotniczy z Okęcia ma być przejęty przez CPK.- Centralny Port Komunikacyjny to jest wielka szansa nie tylko dla polskiego lotnictwa, polskich kolei. To przede wszystkim program dla obywateli, program dla każdego Polaka, bo z każdego zakątka Polski będzie można do centrum Polski dojechać dużo szybciej, dojechać w ciągu dwóch, trzech godzin. (...) Ale nade wszystko to nowe podatki od międzynarodowych firm. (...) Może niektóre samorządy jeszcze nie do końca przekonały się do tego, ale zachęcamy, bo to wielka szansa rozwojowa dla całej Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji “CPK. Od słów do czynów” 3 czerwca 2020 roku. Czy - bazując na medialnych obietnicach - mieszkańcy okolicznych gmin już zdążyli dostrzec wielką szansę rozwoju, o której mówi premier? Paweł Bućko, rolnik i wiceprzewodniczących Rady Gminy Baranów w rozmowie z dziennikarzami Rolnik Info powiedział: - W 2018 roku rada gminy w Baranowie podjęła inicjatywę: zostało przeprowadzone referendum, w którym 85% mieszkańców biorących udział powiedziało “nie” dla budowy CPK na tym terenie. (...) Myśleliśmy, że ten argument dotarł do strony rządowej, poza tym referendum odbyły się jeszcze cztery stanowiska rad gminy: gmina Baranów, gmina Wiskitki, gmina Teresin i gmina Jaktorów tak samo wypowiedziały się na “nie” dla budowy CPK. Tam tak samo mieszkają ludzie. Podobnego zdania jest również Tadeusz Szymańczak, lokalny producent kukurydzy i członek Społecznej Rady ds. CPK:- Jak patrzę, że miałoby to być zamienione na lotnisko, to sobie praktycznie nie wyobrażam, żeby tak cenną glebę zmarnować, kiedy w innych miejscach są o wiele gorsze gleby, które można by zagospodarować i przenieść, czy też dozbroić lotnisko w Modlinie, w Radomiu, w Łodzi. Politycy prawej strony sceny politycznej jak mantrę powtarzają kuszące wizje przyszłości i przedstawiają szereg informacji: wiemy, że przy lotnisku ma powstać tzw. Airport City, na którego terenie mieścić się będą biurowce, obiekty konferencyjne i targowo-kongresowe. Jak podaje raport firmy Kearney cytowany przez portal gowork.pl, budowa lotniska wraz z Airport City, nowych linii kolejowych i dróg w całym kraju ma stworzyć około 200 tysięcy nowych miejsc pracy. - Pomimo naturalnego napięcia między naszymi stronami, my jesteśmy tymi złymi, którzy działając w imieniu Rzeczpospolitej, mają przeprowadzić inwestycję. (...) Mamy świadomość państwa wątpliwości - zwrócił się do zgromadzonych mieszkańców gmin minister Mikołaj Wild podczas spotkania 10 marca 2021 roku. Nasz rozmówca, Tadeusz Szymańczak postawił sprawę jasno: - Trzeba uczciwie powiedzieć: nie jesteśmy przeciwko polskiemu lotnictwu, ani też rozwojowi infrastruktury w kraju, (...) ale nie na takich zasadach jak proponuje strona rządowa. Uznajemy, że należy rozwijać porty satelitarne Modlin, Radom, Łódź, a nie je zamykać.Redakcja Rolnik Info dopytywała, czy w sprawie prowadzonych badań i wszelkich innych wątpliwości były organizowane konsultacje społeczne, o których w mediach często mówi strona rządowa. Paweł Bućko, wiceprzewodniczący rady gminy Baranów i rolnik odpowiedział: - W lutym bieżącego roku były konsultacje ze stroną samorządową, czyli nami, radnymi, z gminą Baranów. Na pierwszym ze spotkań była strona rządowa (...) na samym wstępie zapytaliśmy, czy możemy nagrywać i udostępniać mieszkańcom - to, o czym rozmawiamy, bo rozmawiamy o życiu i dalszych losach tych ludzi, którzy tu mieszkają. Przedstawiciele strony rządowej kategorycznie powiedzieli “nie”, nie możecie państwo nagrywać, nie chcemy, by to, o czym tu rozmawiamy, wypłynęło w mediach. Marcin Horała, obecny pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego we wrześniu 2020 roku na temat procesu zdobycia ziem należących do rolników pod lotnisko mówił: - [Jest - przyp. red.] zachęta [do wcześniejszego zbycia ziemi - przyp. red.], żebyśmy zapłacili mniej więcej tyle, ile realnie ta ziemia teraz jest warta, ale na przykład za dziesięć lat po wybudowaniu lotniska będzie dokonana ponowna wycena i z tym “wzrostem” wartości nieruchomości lotnisko się z tym właścicielem pół na pół podzieli. Ile zatem - według Marcina Horały - warta jest ziemia rolników z Baranowa? Paweł Bućko, jeden z rolników, który wypowiedział się dla portalu Rolnik Info, stwierdził: - Na pierwszym ze spotkań strona rządowa zaproponowała 40 do 50 złotych [za metr kwadratowy - przyp. red]. Natomiast na kolejnych spotkaniach pan Horała osobiście mówił: pięć złotych, jeżeli ktoś będzie bardzo się opierał, to jesteśmy w stanie o 50% zwiększyć tą kwotę do 7,50 złotych. To nie ma odniesienia do kwot, za które rolnikowi się sprzedaje ziemię rolną. Jeżeli chodzi o inwestycje, to tutaj na tym terenie ziemie inwestycyjne - z tego, co się zorientowaliśmy jako rada gminy Baranów - ziemie inwestycyjne chodzą od 100 złotych do 700 złotych. (...) Pan Horała proponuje przy dobrowolnych wykupach mieszkańcom kwotę pięć do 7,50 złotych za metr kwadratowy. W sąsiednim Jaktorowie czy też miejscowości Błonie, by kupić działkę budowlaną, to jest 150 złotych za metr działki budowlanej. Czy zatem rozmowy strony rządowej z lokalnymi rolnikami są prowadzone - jak życzy sobie tego m.in. Tadeusz Szymańczak - w sposób partnerski?

premier
19.03.2022 02:39 Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

W sobotę (12.06) w podkrakowskich Balicach odbyło się spotkanie, na którym obecny był nie tylko minister rolnictwa Grzegorz Puda, ale i premier Mateusz Morawiecki. Szef Rady Ministrów przedstawił ofertę rządu dla rolników w ramach Polskiego Ładu. Przed debatą Polski Ład. Od pola do stołu, Mateusz Morawiecki powiedział, że rolnictwo jest oczkiem w głowie Polskiego Ładu. Dowodem na te słowa mają być konkretne programy, które mają wspomóc rozwój polskiej wsi. Premier Morawiecki na spotkaniu w BalicachPremier Mateusz Morawiecki wybrał się w ostatnim czasie w trasę o nazwie Polski Ład, w której trakcie zawitał nie tylko do podkrakowskich Balic, ale też do prywatnych gospodarstw rolnych w Małopolsce. Debata w Instytucie Zootechniki w Balicach miała być przypomnieniem obietnic składanych przez rząd rolnikom w ramach Polskiego Ładu. Premier zapewniał, że gospodarze będą mogli spodziewać się m.in. uproszczonych procedur związanych z biurokracją. Razem z szefem resortu rolnictwa Grzegorzem Pudą obiecał rolnikom powstanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Mateusz Morawiecki dodał, że rolnictwo jest bardzo ważną częścią Polskiego Ładu, określając je nawet jako oczko w głowie całego programu. Poparciem tych słów mają być projekty finansowe przygotowane specjalnie na potrzeby polskiej wsi.

Polski Ład - Mateusz Morawiecki
19.03.2022 02:38 10 projektów Polskiego Ładu na 100 dni. Co dla rolników?

Dzisiaj podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polski Ład zawierać będzie 10 projektów, które zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych stu dni. Wśród "dziesiątki" znalazła się także kwestia, bezpośrednio odnosząca się do rolników - wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników. Premier @MorawieckiM w #KPRM: Przedstawiamy 10 kluczowych obszarów zmian w ramach #PolskiŁad, które przygotujemy i przeprowadzimy w trakcie najbliższych 100 dni. pic.twitter.com/rkwckG4MXB— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 2, 2021 Jak zapowiedziano, w ciągu najbliższych 100 dni w wymienione kwestie mają zostać przygotowane w formie konkretnych ustaw i rozwiązań, jakie zostaną przyjęte przez Radę Ministrów.

Rząd - rolnicy
19.03.2022 02:38 Nowe dane CBOS: rolnicy i mieszkańcy wsi nadal popierają rząd

Jak wynika z najnowszego badania CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej), mimo wszystko na wsiach i wśród rolników rząd może cieszyć się poparciem.

premier mateusz morawiecki
19.03.2022 02:37 Nowy kodeks dla rolników. Premier: "Wielkie dzieło legislacyjne"

W ramach wspomnianego programu rolnego szef rządu wymienił również kodeks rolny, który ma na celu określenie generalnych zasad i praw dla właścicieli gospodarstw.Premier zapowiedział nowości dla rolnikówRolnicy, słysząc o nowościach przygotowywanych przez polityków, pałają zarówno ciekawością, jak i obawami. Trudna sytuacja rolnictwa i innych sektorów gospodarki nie napawa optymizmem, głównie ze względu na straty finansowe, które ponieśli przedsiębiorcy w ostatnich dwunastu miesiącach. Premier Mateusz Morawiecki pojawił się we wsi Wikrowo w gminie Gronowo Elbląskie, by przedstawić rolnikom kolejne pomysły rządu na poprawienie kondycji polskiego sektora rolniczego. Warto podkreślić, że omawiane przez szefa rządu kwestie są rozwiązaniami planowanymi w ramach Nowego Ładu (zwanego również Polskim Ładem), a ich celem jest nie tylko poprawienie finansowej sytuacji producentów żywności, ale i zapobieżenie depopulacji polskiej wsi. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]

premier mateusz morawiecki
19.03.2022 02:37 Majątek rolny premiera i jego żony. Grube miliony na wsi

Iwona Morawiecka posiada grunty rolne, których łączna wartość może wynosić około 15 milionów złotych. Szef rady ministrów posiada przy tym stosunkowo niewiele ziem o przeznaczeniu rolniczym - są to dwa hektary o wartości 200 tysięcy złotych. Grunty rolne Iwony i Mateusza MorawieckichWarto podkreślić, że zgodnie z ustaleniami dziennikarzy portalu wp.pl, obecny premier i jego małżonka podpisali umowę o podziale majątku w grudniu 2013 roku.W praktyce oznacza to, że Mateusz Morawiecki nie jest już zobowiązany do wykazywania w oświadczeniach majątkowych własności swojej żony. Portal agropolska.pl podaje, że łączny majątek Morawieckich - działki rolne, nieruchomości i oszczędności - wynosi około 40 milionów złotych. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]Szef rządu jest właścicielem działki rolnej o powierzchni dwóch hektarów, którą wycenia na 200 tysięcy złotych. Dużo większe ziemie w różnych miejscach w Polsce posiada natomiast jego małżonka - Iwona.

premier mateusz morawiecki
19.03.2022 02:36 Oficjalne odwiedziny premiera w siedzibie KRUS. Wszystko z okazji 30-lecia urodzin instytucji

Powodem odwiedzin premiera Mateusza Morawieckiego w krakowskim oddziale KRUS były kameralne obchody jubileuszu trzydziestolecia istnienia instytucji rolniczej. Premier Mateusz Morawiecki w oddziale KRUSDo krakowskiego oddziału KRUS zawitał nie tylko prezes Rady Ministrów, ale też wojewoda małopolski Łukasz Kmita, jak i wiceminister resortu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jacek Osuch. Wedle informacji podanych na witrynie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na miejscu obecne były również: prezeska KRUS dr Aleksandra Hadzik oraz dyrektorka OR KRUS w Krakowie dr Justyna Kosecka. Odwiedziny władz państwowych były spowodowane obchodami jubileuszu 30-lecia istnienia Kasy. Instytucja ta ma bowiem wielkie znaczenie nie tylko dla samych rolników, ale też dla szeroko pojętej polityki w naszym kraju. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Obchody urodzin KRUS ze względu na panujące obostrzenia epidemiologiczne nie mogą się niestety odbywać zgodnie z planem. Komunikat na stronie KRUS podaje również: - W spotkaniu uczestniczyli za pomocą wideokonferencji pozostali członkowie kierownictwa Kasy, dyrektorzy biur Centrali oraz Oddziałów Regionalnych KRUS. Uczestnicy spotkania obejrzeli jubileuszowy spot podsumowujący 30-lecie działań KRUS na rzecz polskich rolników.

Mateusz Morawiecki - KRUS
19.03.2022 02:34 Mateusz Morawiecki złożył obietnicę ws. KRUS. "Nie będzie żadnych zmian"

Jak podaje PAP, dzisiaj podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Zgodnie z zapowiedziami premiera, program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości ma znacznie wspierać polskie rolnictwo. Co więcej, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu polskie rolnictwo będzie mogło "świętować coraz większe sukcesy na rynkach międzynarodowych", dlatego tak ważne jest, zdaniem Morawieckiego, wsparcie "produkcji eksportowej i kredyty eksportowe". Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: