RolnikInfo.pl
żniwa

unsplash.com / fot. Heiko Janowski

Niedzielny handel częściami do maszyn podczas żniw. Sklepy będą miały kłopoty?

28 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Żniwa, choć trwają krótko, są szczególnie ważnym czasem dla rolników. W tym okresie każdy moment jest na wagę złota, a ewentualna awaria maszyny musi być naprawiona tak szybko, jak tylko się da. W świetle opisywanej sytuacji pod znakiem zapytania stoi los sklepów z częściami do maszyn rolniczych - czy podczas żniw ich otwarcie w niedziele będzie równało się z ryzykiem surowej kary finansowej?

Sklep z częściami do maszyn rolniczych może być otwarty w niedziele, jeśli za jego ladą stanie sam właściciel. Mimo to poseł PSL Jarosław Rzepa podczas konferencji prasowej zaapelował o to, by właściciele sklepów z asortymentem rolniczym nie byli karani za handel w niedziele.

Zakaz handlu w niedziele a czas żniw

Zakaz niedzielnego handlu skutecznie podzielił Polaków - część uważa, że niedziela powinna być dniem ustawowo przeznaczonym na odpoczynek; pozostali twierdzą, że odgórne wprowadzanie zakazu handlu nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem.

Życie weryfikuje przekonania - żniwa, które właśnie się rozpoczęły, uświadomiły wielu osobom, że zakaz handlu w niedziele może przyczynić się do niemałej katastrofy w gospodarstwie.

Rolnicy w czasie żniw pracują bez względu na dzień tygodnia - jeśli jednak maszyna ulegnie awarii w niedzielę rano, a sklepy z częściami będą zamknięte, praca w gospodarstwie będzie musiała stanąć do poniedziałku.

kombajn heder

Rolnik wjechał na drogę kombajnem z hederem. Zmiażdżył część auta

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy związani z rolnictwem wiedzą, że taki scenariusz podczas żniw nie ma prawa bytu. Temat żniw i niedzielnego zakazu handlu poruszył na jednej z sejmowych konferencji prasowych poseł PSL Jarosław Rzepa.

Stanowisko posła PSL

W środę poseł PSL Jarosław Rzepa wskazał, że wielokrotnie słyszał o sytuacjach, w których właściciele sklepu z częściami do maszyn rolniczych obawiają się handlować w niedziele przypadające na czas żniw ze względu na grożące im kary finansowe.

Prawo mówi jedno, a potrzeby rolników - drugie. Z tego względu poseł PSL zaapelował o to, by sklepy z częściami niezbędnymi do pilnych napraw były otwarte bez względu na dzień tygodnia.

Polityk dodał, że chce, by właściciele sklepów nie byli karani finansowo ze względu na fakt, że chcą pomagać rolnikom podczas żniw.

To, o czym mówił poseł Rzepa, jest jednak wyrazem ludzkiej uprzejmości i nie ma - przynajmniej teraz - umocowania prawnego. Niedzielny handel jest bowiem w znakomitej większości przypadków zakazany, a prawodawca nie przewidział oddzielnych przepisów dla rolników.

Wiadomo, że aktualnie w niedzielę handel może odbywać się w sklepach, za których ladą stoi sam właściciel, a także w sytuacji, gdy w danym sklepie świadczy się usługi pocztowe. Dodatkowo funkcjonować mogą sklepy na stacjach benzynowych, które przeznaczone są dla osób przebywających w podróży.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • GUS: rolnik zarabia średnio 5,7 tys. zł. Pracownicy porzucają branżę na potęgę

  • Plutycze: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" spotkał się z bohaterem "Rolnik szuka żony"

  • 77-latek nie ustąpił pierwszeństwa. Ursus rozsypał się w drobny mak

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >