Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Kombajn Rolniczy

Kombajn Rolniczy

Kombajn rolniczy (z ang. to combine – łączyć) – maszyna rolnicza służąca do zbioru roślin uprawnych, wykonująca jednocześnie pracę kilku wcześniej używanych maszyn lub maszyny i brygady roboczej.

pożar w gospodarstwie rolnym
28.05.2024 19:54 Poważny pożar w gospodarstwie. Straty są ogromne

Do potężnego pożaru w gospodarstwie rolnym doszło w poniedziałek nad ranem w miejscowości Podborek w gminie Rytwiany. Straty w gospodarstwie są ogromne, trwa zbiórka pieniędzy na pomoc pogorzelcom. 

pożar gospodarstwa
31.03.2024 14:44 Pożar gospodarstwa w Małopolsce. Maszyny rolnicze doszczętnie spalone

W ubiegłym tygodniu na terenie gospodarstwa rolniczego w miejscowości Śmiłowice doszło do ogromnego pożaru. Zapaliła się blaszana wiata, w której stał m.in kombajn warty 600 tys. zł. Ogień dotkął również inne maszyny rolnicze. Ugaszaniem pożaru zajmowało się kilka jednostek straży pożarnej. Ustalane są przyczyny pożaru.

kombajn zbożowy
26.07.2023 20:00 Kombajn z hederem na drodze. Będą zmiany w przepisach?

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystąpiła z oficjalnym wnioskiem do Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, domagając się zmian w przepisach, które pozwolą na poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości do 5 metrów po drogach publicznych. Proponowane zmiany mają na celu zwiększenie efektywności zbiorów, poprawę bezpieczeństwa i ułatwienie pracy rolnikom.

None
27.04.2023 17:00 Sposoby na oszczędzanie paliwa w maszynach rolniczych. Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania?

Rolnictwo to gałąź gospodarki, która jest silnie uzależniona od wykorzystania paliwa. Wielu rolników szuka sposobów, aby ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją. W naszym artykule omawiamy sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa w maszynach rolniczych. Odpowiadamy również, czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania służące zmniejszeniu wykorzystania paliwa.

kombajn zbożowy
20.06.2022 02:02 Kombajn zbożowy: ile kosztuje, jak działa, jaki wybrać, ile waży, jakie trzeba mieć uprawnienia?

Kombajn zbożowy to maszyna, bez której współczesny zbiór roślin uprawnych jest praktycznie niemożliwy. Poza oczywistymi zaletami posiadania kombajnu i korzystania z wszelkich udogodnień, maszyny tego typu wymagają również odpowiedniej wiedzy. Przed zakupem własnego kombajnu należy rozważyć nie tylko jego cenę, ale również parametry techniczne i mechanizm działania. Niebagatelne znaczenie dla kompetentnego użytkownika kombajnu ma również świadomość dotycząca obowiązujących przepisów prawa drogowego. Kombajn zbożowy - nieodłączny towarzysz współczesnych żniwŻniwa - niezależnie od czasu historycznego - miały i mają dla rolników ogromne znaczenie. Są zwieńczeniem trudu całego roku, a także symbolicznym świętem życia i płodności. W XIX wieku w Polsce zbiór roślin uprawnych przeprowadzano z wykorzystaniem sierpów - parały się tym zwyczajowo kobiety zwane żniwiarkami. Na przełomie XIX i XX wieku polscy rolnicy zaczęli coraz częściej korzystać z kos, które po pewnym czasie wyparły z użycia sierpy. Proces zbioru roślin uprawnych miał w przeszłości wiele etapów, które trwały o wiele dłużej, niż ma to miejsce obecnie. W polskim klimacie żniwa trwają tradycyjnie od połowy czerwca do połowy sierpnia. Dzieli się je na tzw. żniwa małe (kiedy to kosi się jęczmień ozimy i rzepak) i żniwa duże (wtedy następuje czas zbioru pozostałych gatunków zbóż). Choć nowoczesne kombajny całkowicie zrewolucjonizowały współczesny przebieg żniw, to niezmienny pozostaje jeden fakt: czas zbioru plonów jest intensywnym i stresującym czasem, który wymaga ogromnych nakładów pracy i niezawodnych narzędzi.

motocykl heder
18.06.2022 02:02 Motocyklista wjechał pod heder. Niebezpieczne zdarzenie na Lubelszczyźnie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie poinformowała o groźnym zdarzeniu, do którego doszło w ostatnich dniach w województwie lubelskim: kierujący motocyklem zderzył się czołowo z kombajnem. Pojazd wraz z mężczyzną znalazł się pod zamontowanym hederem. Wedle wstępnej oceny służb, poniesione straty materialne mogą sięgnąć nawet 3 tysięcy złotych.

kombajn ziemniaki
16.06.2022 02:02 Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny

Wykopki, czas zbioru roślin okopowych, zaczyna się w Polsce na początku jesieni. Nieodzownym narzędziem wykorzystywanym do prac polowych w tym okresie są kombajny ziemniaczane, które dają rolnikom sporą oszczędność czasu i sił. Spośród kombajnów stosowanych do zbioru roślin okopowych znane są maszyny typu Bolko, Anna i Grimme. Czym charakteryzują się poszczególne marki wymienionych maszyn? W którą warto zainwestować? Na wszelkie pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Wykopki w gospodarstwie. Dobór kombajnu ma kluczowe znaczenieChoć różne odmiany ziemniaków zbiera się w różnych okresach w sezonie, to za czas wykopków w Polsce tradycyjnie uznaje się ostatnie tygodnie września, czyli początek kalendarzowej jesieni. Warto podkreślić, że choć termin wykopki przywodzi na myśl przede wszystkim zbiór ziemniaków, to w rzeczywistości określenie to dotyczy zbioru wszelkiego rodzaju roślin okopowych ,do których należą również buraki, marchew, brukwie czy rzepy. Kluczowe znaczenie dla przebiegu zbiorów plonów ma wybór odpowiednich maszyn. Współcześnie rolnicy mogą korzystać z dobrodziejstw zaawansowanej techniki i specjalistycznych kombajnów do zbiorów warzyw okopowych.

kombajn bizon
14.06.2022 02:02 Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?

Choć intensywny rozwój technologiczny ma ogromny wpływ na każdą dziedzinę działalności człowieka, nie oznacza to wcale, że nieco starsze maszyny nie są w stanie sprostać współczesnym wymaganiom swoich użytkowników. Doskonałym przykładem na poparcie powyższej tezy jest kultowy kombajn Bizon, który - pomimo dostępności nowoczesnych maszyn - nadal jest często wybierany przez rolników na głównego pomocnika podczas żniw. Jaka jest masa kombajnu Bizon? Na jakiej zasadzie działa jego mechanizm? Jakie są jego podstawowe wady i zalety? Odpowiedzi na pytania można znaleźć w naszym tekście. Kombajn Bizon - legenda wśród polskich kombajnówPostawmy sprawę jasno - współcześnie nie sposób wyobrazić sobie żniw bez wykorzystania specjalistycznych maszyn rolniczych, wśród których prym wiodą niezastąpione kombajny. Obecnie wielu rolników może pochwalić się maszynami wartymi przynajmniej setki tysięcy złotych - są one wyposażone w nowoczesny mechanizm koszący zboże, czujniki ruchu, komfortową kabinę i klimatyzację. Czy w obecnych czasach rolnicy z własnej woli decydują się na żniwa z wykorzystaniem kultowego Bizona? Okazuje się, że tak - Bizon cieszy się bowiem renomą maszyny niezawodnej, łatwej i taniej w naprawie, a także efektywnie koszącej zboże.

kombajn
19.03.2022 02:44 Opolszczyzna: kombajn zsunął się do rowu

Jak przekazano na facebookowym profilu Brzeg na sygnale, w ostatnich dniach doszło do nietypowego zdarzenia drogowego: kombajn kierowany przez rolnika na drodze publicznej w pewnym momencie zsunął się do rowu. Mężczyzna odniósł niewielkie obrażenia. Podejrzewa się, że powodem zdarzenia była zbyt mała odległość pojazdu od krawędzi jezdni. Opolszczyzna: kombajn zsunął się do rowuKierowanie maszynami rolniczymi o potężnych gabarytach nie jest łatwym zadaniem - przekonał się o tym rolnik, który w ostatnich dniach stał się ofiarą nieprzyjemnego zdarzenia na jednej z dróg w południowej Polsce. Jak przekazano na profilu Brzeg na sygnale na platformie Facebook, w poniedziałek 11 października 2021 roku po godzinie 17:00 służby otrzymały informację o kombajnie, który nieoczekiwanie znalazł się w przydrożnym rowie. Do zdarzenia w Brzegu (pow. brzeski, woj. opolskie) zadysponowano policję, straż pożarną oraz zespół ratownictwa medycznego.

kombajn
19.03.2022 02:44 Świętokrzyskie: tragedia na polu. Rolnik wciągnięty przez kombajn ziemniaczany

W województwie świętokrzyskim doszło do tragicznego wypadku podczas zbioru ziemniaków: 26-letni rolnik został wciągnięty przez wałek łączący kombajn ziemniaczany z traktorem. Jak podają media, w mechanizm dostała się część ubrania mężczyzny. Pomimo akcji służb, życia rolnika nie udało się uratować. Świętokrzyskie: tragedia podczas zbioru ziemniakówDo tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek 11 października 2021 roku w miejscowości Wójcza w powiecie buskim na terenie województwa świętokrzyskiego. 26-letni rolnik pracował przy zbiorach ziemniaków, korzystając przy tym z kombajnu podłączonego do ciągnika rolniczego. Mieszkaniec gminy Solec-Zdrój w pewnym momencie zbliżył się do pracującej maszyny, a do wałka łączącego kombajn ziemniaczany z traktorem dostała się część jego ubrania. To właśnie w ten sposób 26-latek został wciągnięty przez mechanizm, który doprowadził do poważnych obrażeń jego ciała. Jak poinformowała policja, życia mężczyzny nie udało się uratować. Nad ustaleniem dokładnego przebiegu zdarzeń pracuje m.in. prokuratura.

wypadek kombajn
19.03.2022 02:42 Groźna kraksa auta i kombajnu. Rolnik ukarany mandatem

Choć żniwa 2021 roku przechodzą do historii, to na drogach nadal nierzadko poruszają się duże kombajny zbożowe. Do groźnego zderzenia maszyny rolniczej i samochodu osobowego doszło w województwie warmińsko-mazurskim. W wyniku kraksy kombajn zmiażdżył znaczną część auta, a rolnik otrzymał mandat karny w wysokości 500 złotych. Zderzenie kombajnu i samochodu osobowegoO groźnym zdarzeniu drogowym poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej na swojej stronie internetowej w połowie sierpnia 2021 roku.Na drodze publicznej między miejscowościami Rumy a Łupowo (pow. szczycieński) zderzył się kombajn zbożowy marki John Deere i samochód osobowy marki Skoda. Jak relacjonuje portal agropolska.pl do kolizji doszło na wzniesieniu, gdzie 22-letni kierowca Skody nie miał szans dostrzec nadjeżdżającej maszyny rolniczej. Według jego zeznań, kombajn poruszał się całą szerokością drogi.Gdy na miejsce kraksy przyjechała straż pożarna, policja i ratownicy medyczni, zarówno 22-letni kierowca Skody, jak i 32-letni rolnik byli już poza swoimi pojazdami.

kombajn
19.03.2022 02:42 Kombajnista uderzył w auto i uciekł. Miał 2,5 promila alkoholu w organizmie

Choć służby apelują o ostrożną jazdę pojazdami mechanicznymi i powstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych przed prowadzeniem maszyn, wiele osób lekceważy sobie obowiązujące zapisy prawne. Przykładem tego jest zachowanie kombajnisty, który na prostym odcinku drogi zderzył się z samochodem osobowym. Mężczyzna odjechał z miejsca zdarzenia, by wkrótce - podczas cofania - staranować ogrodzenie posesji. Jak się okazało, kombajnista miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie i nie dysponował uprawnieniami do kierowania. Nietrzeźwy kombajnista i seria kompromitujących zdarzeńDo serii zdarzeń wywołanych przez nieodpowiedzialne zachowanie 42-letniego rolnika doszło w drugiej połowie sierpnia 2021 roku w gminie Stare Juchy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Mężczyzna poruszał się kombajnem na prostym odcinku drogi publicznej, gdzie zderzył się z samochodem osobowym. Co warte podkreślenia, rolnik nie zatrzymał się, lecz odjechał w siną dal. Nieco później, w trakcie dalszej podróży, 42-latek chciał cofnąć kombajnem. W trakcie wykonywania manewru uderzył w ogrodzenie cudzej posesji.

wypadek kombajn
19.03.2022 02:42 Kombajnista nie ustąpił pierwszeństwa na drodze? Doszło do zderzenia

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie poinformowała o groźnym zdarzeniu, do którego doszło na drodze powiatowej w gminie Baćkowice: kierowca kombajnu najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa 25-latce poruszającej się samochodem osobowym. Doszło do zderzenia pojazdów. Ranna kobieta kierująca autem marki Daewoo Matiz została przetransportowana do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kombajnista nie ustąpił pierwszeństwa na drodze?Podczas okresu żniwnego dochodzi do wielu wypadków nie tylko na polach, ale również na drogach. Niestety, niektóre ze zdarzeń mają opłakane skutki. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej otrzymała zgłoszenie o zderzeniu kombajnu zbożowego z samochodem osobowym marki Daewoo Matiz na drodze powiatowej w miejscowości Wszachów (gm. Baćkowice, woj. świętokrzyskie) we wtorek 10 sierpnia 2021 roku. Po przybyciu służb na miejsce okazało się, że do wypadku doszło najprawdopodobniej w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu przez 50-letniego kombajnistę. Gdy doszło do kraksy, samochód osobowy znajdował się na drodze asfaltowej, a maszyna rolnicza - częściowo na prywatnym wjeździe, a częściowo na jezdni. Ruch został całkowicie zablokowany.

rzepak
19.03.2022 02:42 Kosił rzepak kombajnem. Rolnik uszkodził gazociąg

Żniwa są trudnym i intensywnym czasem dla rolników. Poza awariami kombajnów i innych maszyn, zdarzają się również inne, zaskakujące sytuacje, do których dochodzi na polach. Jak podaje lubelska policja, jeden z gospodarzy kosił dojrzały rzepak na polu - w pewnym momencie uszkodził kombajnem gazociąg. Na miejsce przyjechała policja, pogotowie gazowe i straż pożarna. Na szczęście sytuacja została szybko opanowana. Gazociąg uszkodzony kombajnemO szczęściu w nieszczęściu może mówić rolnik, który we wtorek 10 sierpnia 2021 roku kosił dojrzały rzepak na polu w gminie Niedrzwica Duża (woj. lubelskie). Podczas jazdy kombajnem przez pole, w pewnym momencie doszło do przypadkowego uszkodzenia gazociągu. Nie trzeba dodawać, że uszkodzenie instalacji wiąże się z dużym niebezpieczeństwem - na miejsce zadysponowano jednostki straży pożarnej z Bełżyc i Niedrzwicy Dużej, policję, a także pogotowie gazowe.

kombajn
19.03.2022 02:42 71-latek naprawiał kombajn. Śmiertelnie poraził go prąd

Wypadki na wsi nie są rzadkim zjawiskiem - niestety w wielu przypadkach feralny zbieg okoliczności może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. 71-letni rolnik samodzielnie naprawiał kombajn z użyciem szlifierki kątowej. W pewnym momencie śmiertelnie poraził go prąd. Jak podejrzewa zamojska policja, senior musiał najprawdopodobniej dotknąć metalowej części kombajnu po przecięciu kabla szlifierki. Tragedia przy naprawie kombajnuŻniwa trwają w najlepsze, toteż awarie kombajnów i innych maszyn rolniczych nie należą do rzadkości. Rolnicy nie mogą jednak zwlekać z naprawą - stąd zapewne ich gotowość do usuwania usterek na własną rękę. Okazuje się, że samodzielne naprawy z użyciem specjalistycznych maszyn mają niekiedy tragiczny finał. Jak donosi Komenda Miejska Policji w Zamościu, do tragicznego zdarzenia doszło w ostatnich dniach w gminie Skierbieszów na terenie województwa lubelskiego. 71-letni mężczyzna samodzielnie naprawiał kombajn zbożowy z wykorzystaniem szlifierki kątowej. Niestety, nagle doszło do tragedii. Jak przekazuje zamojska policja, do śmiertelnego porażenia prądem miało dojść w momencie, gdy senior pracował nad uszkodzonym kosiskiem.

kombajn
19.03.2022 02:42 Jazda kombajnem z hederem na drodze publicznej. Jak wysoki będzie mandat?

Żniwa w Polsce trwają w najlepsze, a na drogach publicznych częściej niż zwykle pojawiają się rozmaite pojazdy wolnobieżne używane do pracy w gospodarstwach. Wiele emocji wzbudza jazda kombajnem z zamontowanym hederem - choć wyjazd z zamontowanym zestawem do koszenia zboża jest wykroczeniem, to niektórzy rolnicy uważają ten przepis za niezbyt praktyczny i nie chce się do niego stosować. Wiadome jest jednak jedno - zamontowany heder na kombajnie znacznie przekracza szerokość jednego pasa jezdni. Poruszanie się z nim po drogach publicznych może skutkować wypadkami i mandatem karnym w wysokości do 500 złotych. Na drodze nie ma miejsca na kombajn z zamontowanym hederemW trakcie żniw rolnicy korzystają z potężnych maszyn, których wynalezienie kompletnie zrewolucjonizowało rolnictwo i jakość pracy na polach. Bardzo duża liczba gospodarzy, która nie dysponuje własnym kombajnem, decyduje się na korzystanie z usług rolniczych, podczas których zboże kosi się za pomocą wynajętej maszyny. Nie zmienia to jednak zasadniczego problemu, który niejednokrotnie pojawia się w momencie wytężonych prac żniwnych - kombajnów z zamontowanymi hederami poruszającymi się drogami publicznymi. W sytuacji, gdy kierowca kombajnu nie zdemontuje zestawu żniwnego, może otrzymać mandat karny w wysokości do 500 złotych.

owoce miękkie
19.03.2022 02:41 Do zbioru owoców ludzie nie będą już potrzebni? Nowy kombajn zwiastuje rewolucję

Postępująca industrializacja dotyka praktycznie wszystkich aspektów działalności człowieka. Z każdym rokiem na rynku pojawia się więcej zaawansowanych technologicznie maszyn, które diametralnie zmieniają jakość i szybkość pracy w rolnictwie. Okazuje się, że w Polsce testowany jest kombajn przeznaczony do zbioru owoców miękkich - oznacza to, że jedna maszyna może wkrótce zastąpić pracowników sezonowych. Testy kombajnu owocowego przeprowadzane są w gospodarstwie doświadczalno-wdrożeniowym w Karczmiskach. Kolejna maszyna zastępuje ludzi w pracyW dobie zaawansowanych technologii wiele stanowisk pracy - w różnych sektorach - odchodzi powoli do lamusa. Tym razem pojawienie się na rynku nowoczesnego kombajnu do zbioru owoców miękkich może oznaczać, że w najbliższej przyszłości rolnicy nie będą musieli zatrudniać pracowników sezonowych. Innowacyjny sprzęt pojawił się w gospodarstwie doświadczalno-wdrożeniowym w Karczmiskach (gm. Karczmiska) na terenie województwa lubelskiego. Jak przekazuje portal kobietawsadzie.pl, opisywany kombajn może zebrać owoce miękkie z pięciu hektarów w ciągu ośmiu godzin.

żniwa
19.03.2022 02:41 Niedzielny handel częściami do maszyn podczas żniw. Sklepy będą miały kłopoty?

Żniwa, choć trwają krótko, są szczególnie ważnym czasem dla rolników. W tym okresie każdy moment jest na wagę złota, a ewentualna awaria maszyny musi być naprawiona tak szybko, jak tylko się da. W świetle opisywanej sytuacji pod znakiem zapytania stoi los sklepów z częściami do maszyn rolniczych - czy podczas żniw ich otwarcie w niedziele będzie równało się z ryzykiem surowej kary finansowej? Sklep z częściami do maszyn rolniczych może być otwarty w niedziele, jeśli za jego ladą stanie sam właściciel. Mimo to poseł PSL Jarosław Rzepa podczas konferencji prasowej zaapelował o to, by właściciele sklepów z asortymentem rolniczym nie byli karani za handel w niedziele. Zakaz handlu w niedziele a czas żniwZakaz niedzielnego handlu skutecznie podzielił Polaków - część uważa, że niedziela powinna być dniem ustawowo przeznaczonym na odpoczynek; pozostali twierdzą, że odgórne wprowadzanie zakazu handlu nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem. Życie weryfikuje przekonania - żniwa, które właśnie się rozpoczęły, uświadomiły wielu osobom, że zakaz handlu w niedziele może przyczynić się do niemałej katastrofy w gospodarstwie. Rolnicy w czasie żniw pracują bez względu na dzień tygodnia - jeśli jednak maszyna ulegnie awarii w niedzielę rano, a sklepy z częściami będą zamknięte, praca w gospodarstwie będzie musiała stanąć do poniedziałku. Wszyscy związani z rolnictwem wiedzą, że taki scenariusz podczas żniw nie ma prawa bytu. Temat żniw i niedzielnego zakazu handlu poruszył na jednej z sejmowych konferencji prasowych poseł PSL Jarosław Rzepa.

wypadek
19.03.2022 02:41 Traktorzysta nie ustąpił pierwszeństwa. Doszło do poważnego wypadku

Jak przekazuje ostrołęcka policja, w ostatnich dniach doszło do niebezpiecznego wypadku w miejscowości Dylewo - kierowca ciągnika rolniczego nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie poruszającemu się samochodem osobowym, wskutek czego doszło do poważnej kolizji. 38-letni mężczyzna kierujący mazdą doznał obrażeń ciała i został zabrany do szpitala. Groźny wypadek z udziałem ciągnika rolniczegoKomenda Miejska Policji w Ostrołęce poinformowała o niebezpiecznym wypadku, do którego doszło we wsi Dylewo (powiat ostrołęcki, województwo mazowieckie) w poniedziałek 19 lipca 2021 roku. Policjanci otrzymali zgłoszenie o zderzeniu ciągnika rolniczego i samochodu osobowego marki mazda około godziny 23:00. Okazało się, że 60-letni kierowca pojazdu rolniczego nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie poruszającemu się samochodem osobowym marki mazda. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze policji z ostrołęckiego wydziału ruchu drogowego i zespół ratownictwa medycznego.

Kombajn
19.03.2022 02:41 Czy kombajnista musi mieć specjalne uprawnienia? Wyjaśniamy wątpliwości

W czasie, kiedy rolnicy zaczęli już żniwa, wiele osób korzysta z usług koszenia zboża wynajętym kombajnem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie dokładnie uprawnienia trzeba mieć, by móc zgodnie z prawem prowadzić ten pojazd. Jak się okazuje, każdy, kto chce wsiąść za kierownicę kombajnu zbożowego, musi mieć przynajmniej 16 (lub 18) lat, mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie i prawo jazdy kategorii T lub B. Warto jednak dodać, że istnieje możliwość zapisania się na nieobowiązkowy kurs operatora kombajnu zbożowego, który znacznie pogłębia posiadaną wiedzę na temat użytkowania maszyny.Wymagane uprawnienia do prowadzenia kombajnu zbożowegoJuż w lipcu kombajny wyjeżdżają na pola, by kosić łany zbóż. Ich obecność jest wymownym symbolem szczytu prac polowych, po których wkrótce ma przyjść radość z obfitych plonów i zasłużony odpoczynek. Czy kombajn zbożowy różni się od innych maszyn rolniczych pod względem wymaganych uprawnień do jego prowadzenia? Okazuje się, że pogłoski o wymaganych, obowiązkowych kursach nie są wcale prawdziwe.Kombajn zbożowy - podobnie jak ciągnik - jest pojazdem wolnobieżnym. Oznacza to, że najmłodsza osoba, która może go prowadzić, powinna mieć przynajmniej 16 lat. Kierowca kombajnu zbożowego jest wtedy zobowiązany do dysponowania prawem jazdy kategorii T. Warto dodać, że młody kierowca z tego typu prawem jazdy może kierować nie tylko kombajnem, ale też innym pojazdem wolnobieżnym z przyczepą.

kombajn
19.03.2022 02:40 Zatrzymano transport z kombajnem. Wykryto poważne naruszenia

W czwartek 1 lipca 2021 roku na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pojawiła się informacja o zatrzymaniu przewozu kombajnu zbożowego w Stalowej Woli. Ciężarówkę transportującą maszynę rolniczą skontrolowali pracownicy podkarpackiego oddziału ITD.Szybko okazało się, że zestaw nie spełnia ważnych norm bezpieczeństwa: wymiary kombajnu były za duże, a kierowca nie dysponował odpowiednim zezwoleniem i pojazdem pilotującym. Transport z kombajnem zbożowym został zatrzymanyNa drogach dochodzi do wielu wykroczeń związanych nie tylko z kulturą jazdy kierowców, ale też z normami bezpieczeństwa, które obowiązują podczas transportu dużych ładunków.Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pojawiła się informacja dotycząca niedawnego zatrzymania ciężarówki przewożącej kombajn zbożowy. Pojazd został zatrzymany przez pracowników podkarpackiego oddziału ITD we wtorek 29 czerwca 2021 roku na drodze krajowej numer 77 w Stalowej Woli, po czym skierowano go do kontroli w punkcie ważenia zestawów transportowych.