RolnikInfo.pl
rolnik

unsplash.com / fot. Tony Pham

GUS: rolnik zarabia średnio 5,7 tys. zł. Pracownicy porzucają branżę na potęgę

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnich latach koszty produkcji rolnej systematycznie rosną - tego samego nie da się jednak powiedzieć o stawkach proponowanych za warzywa, owoce i pozostałą żywność produkowaną przez rolników. GUS opublikował dane, z których wynika, że w 2020 roku średnie miesięczne wynagrodzenie rolnika wyniosło 5,7 tysięcy złotych brutto.

Choć kwota jest wyższa od średniej krajowej, to chętnych do pracy w rolnictwie jest z każdym sezonem coraz mniej.

Pieniądze, które nie dają rolnikom poczucia bezpieczeństwa

Wynagrodzenie za pracę jest tematem drażliwym dla wielu osób - głównie ze względu na poczucie niesprawiedliwości wobec odgórnych mechanizmów rynkowych. Rolnicy znajdują się obecnie w trudnej sytuacji ekonomicznej, w której hurtowe ceny za produkty rolno-spożywcze często nie dają szansy na godny zarobek.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2020 dokładają kolejną cegiełkę do zrozumienia złożonej sytuacji finansowej grupy społecznej, jaką są rolnicy: okazuje się bowiem, że średnie miesięczne wynagrodzenie rolnika w ubiegłym roku wyniosło 5,7 tysięcy złotych brutto.

Choć jest to o 550 złotych więcej od średniej krajowej i 2,1% więcej niż w 2019 roku, to zarobki w rolnictwie satysfakcjonują coraz mniejszą liczbę osób - stąd ogromny odpływ pracowników z tej branży.

Jak podaje GUS, w 2020 roku w rolnictwie pracowało 81,3 tysiące osób. Oznacza to, że w stosunku do poprzedniego roku było to o 2,7% mniej pracowników.

Przyszłość rolnictwa zagrożona?

Choć zmniejszenie się liczby osób zatrudnionych w rolnictwie o 2,7% w skali roku może wydawać się niewielkim odsetkiem, to w rzeczywistości jest to symptomatyczna wartość, która pokrywa się z niekorzystnymi opiniami samych rolników na ich sytuację w branży.

Gospodarze często wskazują, że młode pokolenie nie garnie się do pracy na roli i nie chce przejmować rodzinnych biznesów. Małe gospodarstwa upadają lub zostają przejęte przez tzw. grube ryby.

Kolejne wyzwania piętrzą się przed rolnikami w czasie zbioru sezonowych owoców i warzyw - ze względu na niskie ceny w skupach nie są w stanie zaproponować potencjalnym pracownikom atrakcyjnych stawek.

Efektem tego łańcucha przyczynowo-skutkowego są m.in. setki kilogramów niezebranej żywności z pól i sadów ze względu na brak rąk do pracy.

Czy można jednak powiedzieć, że przyszłość rolnictwa jest zagrożona? W przypadku rolnictwa konwencjonalnego (w odróżnieniu od ekologicznego), siła ludzkich mięśni może być w dużej mierze zastąpiona pracą maszyn. Niewykluczone zatem, że rolnicy, chcący kontynuować produkcję żywności, będą musieli w przyszłości inwestować nie w nowych pracowników, a nowoczesne roboty do zbierania plonów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Wypadek podczas prac polowych. Kombajn przewrócił się na dach

  • Tragedia w gospodarstwie rolnym. Nie żyje 49-latek

  • Zderzenie kombajnu i samochodu osobowego. Policjanci zwrócili się do rolników

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wrp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >