Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Nowa Uniwersytecka Poliklinika Weterynaryjna
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 09.10.2023 23:00

Nowa Uniwersytecka Poliklinika Weterynaryjna

Klinika weterynaryjna
UR Kraków/facebook.com

W nowo otwartej Uniwersyteckiej Poliklinice Weterynaryjnej w podkrakowskiej Rząsce znajdą pomoc nie tylko zwierzęta małe i egzotyczne, ale także konie. Będzie to także miejsce badań naukowych oraz zajęć dla studentów.

Otwarcie nowej kliniki

Uniwersytet Rolniczy z Krakowa w poniedziałek uroczyście otworzył nową poliklinikę weterynaryjną. W placówce diagnozowane i leczone będą m.in. małe zwierzęta, w tym te egzotyczne, dlatego obiekt ma również funkcjonować pod nazwą Klinika Małych Zwierząt. Pomoc otrzymają tu również koty, psy oraz konie.

„Jednostka została zaprojektowana z myślą spełnienia przede wszystkim misji edukacyjnej (…). Ale poprzez szeroko świadczone usługi na rzecz mieszkańców Krakowa. Nasze wyposażenie jest nietuzinkowe – myślę, że z możliwości diagnostycznych, z możliwości leczenia będą korzystali również lekarze spoza rejonu” – powiedział dyrektor Uniwersyteckiej Polikliniki Weterynaryjnej, dr hab. Roman Aleksiewicz.

Dyrektor Uniwersyteckiej Polikliniki Weterynaryjnej zapowiedział, placówka myśli o tym, aby w niedalekim czasie rozpocząć współpracę z fundacjami. Dyrektor precyzuje, że takie rozwiązanie da możliwość obniżenia kosztów leczenia chorych zwierząt dla ludzi niezamożnych, dla których tak zaawansowana diagnostyka byłaby sporym wydatkiem finansowym.  

Wyposażenie kliniki

W budynku kliniki znajdują się m.in. ambulatorium; gabinety internistyczne; laboratorium biochemiczne, hematologiczne i patomorfologiczne; szpital z salami operacyjnymi, pracownia rezonansu magnetycznego; pracownia RTG i USG, pomieszczenia do rehabilitacji zwierząt (bieżnia wodna, fizjoterapia), wydzielona część zakaźna, boksy oraz klatki dla zwierząt. Obiekt będzie również wyposażony w najnowszej generacji aparaty endoskopowe, echokardiograficzne i rentgenowskie.

Koszty budowy kliniki

Nowa klinika to również miejsce zajęć dydaktycznych dla studentów weterynarii, dlatego budynek jest zaopatrzony w sale wykładowe i seminaryjne oraz pokoje dla pracowników naukowo-dydaktycznych.

„Lepszych warunków do kształcenia umiejętności praktycznych przyszłych lekarzy weterynarii nie znajdziemy” – przekazał Uniwersytet.

Powierzchnia użytkowa tego parterowego budynku to ponad 3,1 tys. m kw. Koszt budowy Kliniki Małych Zwierząt to ponad 64 mln zł, przy czym ponad 28,5 mln zł to wartość samego wyposażenia. Inwestycja została zrealizowana z własnych środków uczelni i jej obligacji oraz dzięki dofinansowaniu z MEiN w wysokości 17 mln zł. Budynek kliniki ma układ pawilonowy, co daje możliwość dobudowania jej nowych segmentów.