Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku
Co jednak istotne dla mieszkańców wsi, omawiany projekt ma przewidywać wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników artykułu 5a. Obecnie umożliwia on prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.
Opłaty i niekorzystne zmiany dla rolników?
Jak podaje Rzeczpospolita, trwają pracę nad projektem, który miałby nałożyć dodatkowe opłaty na około 900 tysięcy osób pracujących na podstawie umowy zlecenia . Wyjątkiem będą tutaj nadal uczniowie i studenci do 26. roku życia. Dzięki takiej decyzji Skarb Państwa mógłby liczyć na dodatkowe 4 miliardy złotych.
Jak twierdzi gazeta, nie ma wątpliwości co do tego, że zmiany wejdą w życie - co prawda nie w tym roku, ale już od 1 stycznia 2022 roku . Projekt ma być w niedługim czasie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Kiedy projekt nowelizacji się tam znajdzie, rozpoczną się również negocjacje z partnerami społecznymi.
Kolejny aspektem zmian będzie fakt, iż rolnicy chcący utrzymać swoje małe biznesy, będą zmuszeni do przejścia z KRUS do ZUS. Czy może to oznaczać masowe likwidowanie mini przedsiębiorstw prowadzonych przez rolników?
Dobre i złe wiadomości
Jak się okazuje, w tej niezbyt optymistycznej informacji kryje się również coś, co może częściowo ułagodzić nastroje wśród przedsiębiorców. Po nowelizacji projektu w prawie znajdzie zapis, który umożliwi ubezpieczanie się z jednego rodzaju działalności.
W praktyce oznacza to, iż przedsiębiorcy nie będą zmuszeni do płacenia składek od każdej działalności po kolei, gdyż państwo umożliwi uczynienie tego w formie zbiorczej.
Zła wiadomość dotyczy bez wątpienia rolników i ich małych biznesów - Rzeczpospolita podaje, iż projekt nowelizacji ma usunąć z ustawy zapis w postaci artykułu 5a. Dzięki niemu rolnicy mogli prowadzić niewielką działalność gospodarczą i nadal ubezpieczać się w KRUS. Od stycznia przyszłego roku ma być to jednak niemożliwe.
Co to oznacza w praktyce? Tzw. małą działalność gospodarczą prowadzi około 70 tysięcy rolników - są wśród nich właściciele sklepów spożywczych czy gospodarstw agroturystycznych. O ile tylko będą nadal chcieli kontynuować swoją działalność po wejściu nowych przepisów w życie, utracą prawo do ubezpieczania się w KRUS.
W rezultacie rolnicy mający niewielkie działalności gospodarcze będą musieli przenieść się do ZUS . Nie będzie to jednak tylko zmiana dotycząca nazwy ubezpieczyciela - rolnicy odczują na własnej skórze również finansowe efekty nowelizacji.
Za ubezpieczenie rolnicze właściciele niewielkich biznesów płacą obecnie 708 złotych za kwartał. Przy przeniesieniu do ZUS różnica będzie dotkliwa - kwartalnie ubezpieczenie osiągnie pułap 4 372,47 złotych, czyli 1457,49 złotych na miesiąc.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownica
-
Nowy film Emilki z Laszek: "Puściłam pawia". W Skaryszewie wszystko się nagrało
-
Natalia z "Rolnik szuka żony" urodziła. Zdjęcia maluszka już pojawiły się w sieci
Źródło: rp.pl, portal-spozywczy.pl