Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Pieniądze dla rolników z małymi areałami. Krótki termin składania wniosków
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 09.07.2024 18:33

Pieniądze dla rolników z małymi areałami. Krótki termin składania wniosków

Dopłaty do zbóż
fot. materiały własne

Dostępne są środki dla rolników posiadających do 5 ha ziemi w ramach płatności dla małych gospodarstw. Warunkiem uzyskania wsparcia jest złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie na 2024 r. Łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów musi wynosić co najmniej 1 ha, a powierzchnia użytków rolnych na dzień 31 maja 2024 r. nie może przekroczyć 5 ha.

Ograniczony czas

Nabór wniosków trwa do 31 sierpnia 2024 r. i odbywa się wyłącznie elektronicznie poprzez aplikację eWniosekPlus. Do wniosku należy dołączyć skan wypełnionego i wydrukowanego formularza Z0296. Dokumenty wysłane osobiście, pocztą elektroniczną, tradycyjną lub przez ePUAP nie będą rozpatrywane.

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje inne rodzaje dopłat bezpośrednich, w tym ekoschematy. W zamian rolnicy mogą ubiegać się o przejściowe wsparcie krajowe, płatności ONW, płatności ekologiczne, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz płatności zalesieniowe.

"Rolnicy. Podlasie". Fani Andrzeja z Plutycz ostrzegają: Jeszcze będzie płakał

Stawki i formalności

Stawka płatności wynosi 225 euro za hektar. Maksymalna kwota wsparcia to równowartość 1125 euro w złotych, po uwzględnieniu ewentualnych kar i zmniejszeń.

Szczegółowe informacje na temat płatności dla małych gospodarstw, w tym formularze wniosków, dostępne są na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-2023

Tagi: Dopłaty