pogoda
meteo.imgw.pl
Autor Magdalena Więckowska - 7 Marca 2021

IMGW: ostrzeżenia pogodowe dla części regionów. Wiosna w odwrocie

IMGW zapowiadało, że z soboty na niedzielę (6-7 marca br.) czeka nas prawdziwy powrót zimy, choć głównie w regionie Warmii i Mazur. Choć pogoda przez kolejne dni nie będzie przypominała typowej wiosny, to prognozy wskazują, że w nadchodzącym tygodniu temperatura raczej nie spadnie poniżej zera.

IMGW na swojej stronie internetowej opublikował ostrzeżenia pogodowe, z których wynika, że możemy spodziewać się bardzo intensywnego wiatru na wybrzeżu, a także śniegu i zamieci w północno-wschodniej Polsce.

Ostrzeżenia pogodowe

Na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej możemy przeczytać, iż wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jak podaje Instytut, prawdopodobieństwo wystąpienia porywów wiatru wynosi 80%.

Ostrzeżenie IMGW w opisanych regionach obowiązuje do niedzieli 7 marca 2021 roku do godzin wczesnopopołudniowych. W Zatoce Gdańskiej prawdopodobieństwo wystąpienia bardzo silnego wiatru wynosi natomiast aż 90%.

Nieco bardziej złożona sytuacja ma - i będzie mieć miejsce - na Warmii i Mazurach, gdzie mieszkańcy odczują przez chwilę prawdziwy powrót zimy. IMGW wydał tan ostrzeżenia pierwszego stopnia nie tylko przed porywistym wiatrem, ale również przed intensywnymi opadami śniegu i zamieciami śnieżnymi.

Wysokość emerytury Gienka Onopuka z Wysokość emerytury Gienka Onopuka z "Rolnicy. Podlasie". Trudno uwierzyćCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk Instytut szacuje na 80% - wiatr powinien ustać w godzinach wczesnopopołudniowych, jednakże wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Warmii i Mazur będą zmagali się z postępującymi opadami śniegu do godziny 22:00 w niedzielę 7 marca br.

Dalsze szczegóły na temat pogody

Dla rolników kolejną istotną informacją mogą być ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia na Wiśle - od jej ujścia aż do Włocławka.Prawdopodobieństwa wezbrania wody wraz z przekroczeniem stanów alarmowych wynosi aż 90%.

Podobna sytuacja ma mieć miejsce na Bugu - od Serocka aż do granicy z Ukrainą. Na tej linii alarm hydrologiczny pierwszego stopnia dotyczący wezbrania wody i przekroczenia stanów alarmowych wynosi 90%.

Jeszcze bardziej niebezpieczna sytuacja może mieć miejsce w zlewni Bug do ujścia Uherki na wschodzie kraju, gdzie IMGW wydał 3 stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Alerty obowiązują w tym przypadku do poniedziałku 8 marca br.

Czy w najbliższych dniach możemy liczyć na wiosnę? Jeszcze w niedzielę i poniedziałek znaczna część kraju (od województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego, poprzez Kujawy, Warmię i Mazury i Lubelszczyznę i południowy pas Polski) będzie zmagała się z oblodzeniami na drogach.

We wtorek 9 marca spodziewać się możemy uspokojenia sytuacji pogodowej - choć nie będzie zbyt ciepło, to temperatura utrzyma się od zera we wschodniej części Polski do nawet sześciu stopni Celsjusza na zachodzie kraju.

Wszystko wskazuje na to, że z każdym kolejnym dniem temperatura będzie stopniowo wzrastała. Czy oznacza to nadejście wiosny? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: meteo.imgw.pl

Następny artykuł